Ing. Viera Mezeiová
25.01.12,12:55
Som študent a v lete som 2 mesiace pracoval ako brigádnik, okrem dohody som nič iné u zamestnávateľa nepodpisoval. Moje príjmy boli v sume 1 200 eur. Mám podávať daňové priznanie?
Ing. Viera Mezeiová
25.01.12,11:55
Nie ste povinný ani podať daňové priznanie ani požiadať o ročné zúčtovanie, pretože vaše zdaniteľné príjmy za celé zdaňovacie obdobie roku 2011 nepresiahli polovicu nezdaniteľnej časti základu dane (1 779,65 eura). Ak však o ročné zúčtovanie požiadate alebo podáte daňové priznanie typ A, uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka sa vám daň vráti.
Katarina
08.02.12,21:12
Ako prílohu treba doložiť potvrdenie o návšteve školy ?
Ing. Viera Mezeiová
09.02.12,18:36
Ako prílohu treba doložiť potvrdenie o návšteve školy ?

Pri podávaní daňového priznania nie je rozdiel medzi študentom alebo iným daňovníkom, ktorý nie je poberateľom starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku (kde platia iné pravidlá). Jednoducho podáte daňové priznanie typu A, uvediete tam svoje príjmy zo závislej činnosti, uplatníte NČZD, vyplníte DP podľa predtlače vrátane žiadosti o vrátenie preplatku a - hotovo.
Katarina
09.02.12,23:42
Veľmi pekne ďakujem.
bonifac
17.02.12,19:53
Požiadam o vyjadrenie k obdobnej situácií:
Študent mal jednorázový príjem 1200 Eur, ale na základe zmluvy uzatvorenej podľa obč.zákonníka par.51 zak. 40/1964. Zamestnávateľ študenta teda neplatil daň z uvedeného príjmu. Študentovi preto vzniká povinnosť podať daňové priznanie. Otázka: Môže študent v daňovom priznaní využiť pri uvedenom príjme 1200 Eur za rok 2011 oslobodenie od dane ? Ešte dodávam že rodič študenta si počas roka uplatňoval nárok na daňový bonus za študenta.
veronikasad
17.02.12,20:12
Požiadam o vyjadrenie k obdobnej situácií:
Študent mal jednorázový príjem 1200 Eur, ale na základe zmluvy uzatvorenej podľa obč.zákonníka par.51 zak. 40/1964. Zamestnávateľ študenta teda neplatil daň z uvedeného príjmu. Študentovi preto vzniká povinnosť podať daňové priznanie. Otázka: Môže študent v daňovom priznaní využiť pri uvedenom príjme 1200 Eur za rok 2011 oslobodenie od dane ? Ešte dodávam že rodič študenta si počas roka uplatňoval nárok na daňový bonus za študenta.
Príjem študenta nepresiahol 1/2 NČZD, nevzniká mu povinnosť podať DP. Musí tak urobiť len v prípade, ak ho na podanie DP vyzve DU.
Hreja
27.02.12,11:03
Som študent, v roku 2011 som zarobil 337,50 eur, pracoval som na Dohodu o pracovnej činnosti , mal som podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov . Aké bude moje ročné zúčtovanie dane ? Podpísal som žiadosť na ročné zúčtovanie dane. Cez rok som daň neplatil, nebudem mať teraz nedoplatok ?
Ďakujem pekne.
Marek
Orsz
27.02.12,18:20
Som študent, v roku 2011 som zarobil 337,50 eur, pracoval som na Dohodu o pracovnej činnosti , mal som podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov . Aké bude moje ročné zúčtovanie dane ? Podpísal som žiadosť na ročné zúčtovanie dane. Cez rok som daň neplatil, nebudem mať teraz nedoplatok ?
Ďakujem pekne.
Marek


Nebudete mať žiaden nedoplatok. V podstate nebolo ani potrebné dávať robiť ročné zúčtovanie dane, lebo pokiaľ bolo podpísané vyhlásenie, zrejme nebola strhnutá žiadna daň - iba v prípade, ak ten príjem 337,50 eur bol za 1 mesiac - v tom prípade sa Vám v rámci ročného zúčtovania tá daň vráti.
daduc
11.04.12,19:28
moja známa - študentka dostala odmenu na základe dohody o brig.práci študenta, za zhotovenie nejakej veci. Firma odmenu vyplatila ale stále má nejake námietky, tak sa dohodli, že peniaze študentka vráti. Ako to má urobiť, /kedže to bolo oficialne vyplatene/ Môže jej to firma oficialne cez mzdy vymínusovať aby sa jej to neobjavilo v potvrdení o zdanitelnej mzde za rok 2012 ?
daduc
14.04.12,14:10
posuvam
daduc
18.04.12,10:33
moja známa - študentka dostala odmenu na základe dohody o brig.práci študenta, za zhotovenie nejakej veci. Firma odmenu vyplatila ale stále má nejake námietky, tak sa dohodli, že peniaze študentka vráti. Ako to má urobiť, /kedže to bolo oficialne vyplatene/ Môže jej to firma oficialne cez mzdy vymínusovať aby sa jej to neobjavilo v potvrdení o zdanitelnej mzde za rok 2012 ?
Dá sa to nejakým spôsobom doriešiť, alebo ako to má urobiť ?
daduc
09.05.12,14:36
neporadíte ???
Jozef Mihál
09.05.12,16:01
daduc: Áno, odmenu treba "oficiálne" cez mzdy vrátiť, resp "vymínusovať". Ak vyplatenie i vrátenie odmeny je v rámci roka 2012, tak príjem študentky v roku 2012 u daného zamestnávateľa je čistá nula a potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2012 nie je potrebné vydávať.
daduc
10.05.12,17:32
Ďakujem za odpoveď pán Mihál !