Monika.v
25.01.12,12:17
V sekcii "Príklady" pribudli otázky a riešenia k problematike zdaňovania príjmov zo závislej činnosti, uplatňovania daňového bonusu a vykonania ročného zúčtovania pre zamestnancov za rok 2011:

Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane - poberateľ starobného dôchodku (http://www.porada.sk/t185291-narok-na-uplatnenie-nezdanitelnej-casti-zakladu-dane-poberatel-starobneho-dochodku.html)

Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane - poberateľ invalidného dôchodku (http://www.porada.sk/t185292-narok-na-uplatnenie-nezdanitelnej-casti-zakladu-dane-poberatel-invalidneho-dochodku.html)

Zdaňovanie príjmu zamestnanca vyplateného zo sociálneho fondu (http://www.porada.sk/t185295-zdanovanie-prijmu-zamestnanca-vyplateneho-zo-socialneho-fondu.html)

Daňový bonus - dieťa navštevuje internátnu školu (http://www.porada.sk/t185296-danovy-bonus-dieta-navstevuje-internatnu-skolu.html)

Daňový bonus - zamestnanec nežije so všetkými deťmi v spoločnej domácnosti (http://www.porada.sk/t185298-danovy-bonus-zamestnanec-nezije-so-vsetkymi-detmi-v-spolocnej-domacnosti.html)

Ročné zúčtovanie dane pre zamestnanca, ktorý bol časť roka nezamestnaný (http://www.porada.sk/t185300-rocne-zuctovanie-dane-pre-zamestnanca-ktory-bol-cast-roka-nezamestnany.html)

Príjmy podľa Zákonníka práce mimo pracovného pomeru a ich zdaňovanie (http://www.porada.sk/t185301-prijmy-podla-zakonnika-prace-mimo-pracovneho-pomeru-a-ich-zdanovanie.html)

Študent - príjem z brigády a daňové priznanie (http://www.porada.sk/t185303-student-prijem-z-brigady-a-danove-priznanie.html)
Analytik1
26.01.12,14:39
Potrebovala by som vedieť či mám uvádzať v V.časti nového prehľadu zamestnanca, ktorý už u mňa nie je v prac.pomere. V danom mesiaci nemá žiaden zdaniteľný príjem, ale vyplácam mu zam. prémiu. Zamestnaneckú prémiu si potrebujem uviesť na riadok D v II.časti prehľadu, ale tento riadok sa musí rovnať súčtu riadkov 9 v V. časti. V V.časti, ale mám uvádzať IBA zamestnancov so zdaniteľným príjmom.
pohodička
29.01.12,11:21
Zamestnanec (spoločník) prenajíma (používa) vlastný traktor pre spoločnosť počas roka. Na základe zmluvy dostáva jednorazovo nájomné 1000 € ročne cez pokladňu. Ako sa to zdaní za rok 2011?
Ančika
30.01.12,07:31
RZD 2011 vykonať, či nevykonať? Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 2.1.2011 do 31.2.2011, teda celý rok a už u nás nepracuje. Jeho príjem bol vyšší ako 32775,18 €, takže si nemôže uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, t.j. 3559,30 €. Z toho dôvodu mu vznikne pomerne vysoký nedoplatok na dani. Žiada o vykonanie RZD. Čo mám robiť s daňovým nedoplatkom?
umb
30.01.12,08:40
Dobrý deň,

Môžem urobiť RZD alebo musí podať daňové priznanie pracovník, ktorý je u nás zamestnaný na dohodu ?Doniesol príkaznú zmluvu na 80 EUR, ktorú treba zdaniť.
elesta
30.01.12,11:55
Aké potvrdenia mi má predložiť žiadateľ o RZD ak v roku mal iného zamestnávateľa, časť roka bol nezamestnaný a v tom čase aj PN ?
Ing. Viera Mezeiová
07.02.12,10:01
RZD 2011 vykonať, či nevykonať? Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 2.1.2011 do 31.2.2011, teda celý rok a už u nás nepracuje. Jeho príjem bol vyšší ako 32775,18 €, takže si nemôže uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, t.j. 3559,30 €. Z toho dôvodu mu vznikne pomerne vysoký nedoplatok na dani. Žiada o vykonanie RZD. Čo mám robiť s daňovým nedoplatkom?
Ak zamestnanec mal v zdaňovacom období len príjmy zo závislej činnosti, môže požiadať
- posledného zamestnávateľa, o vykonanie RZ, u ktorého si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na
daňovníka alebo
- ktoréhokoľvek zo zamestnávateľov, ak mal v zdaňovacom období viac zamestnávateľov a u žiadneho si neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane.
1. T.j ak sú splnené podmienky na vykonanie RZ, ste povinná ho vykonať.
2. Ak zamestnávateľ nemôže zraziť (vybrať) nedoplatok z RZ z dôvodu, že už nevypláca zamestnancovi mzdu, vyberie nedoplatok dane správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil.
Ing. Viera Mezeiová
07.02.12,10:05
Aké potvrdenia mi má predložiť žiadateľ o RZD ak v roku mal iného zamestnávateľa, časť roka bol nezamestnaný a v tom čase aj PN ?

K ročnému zúčtovaniu, ktoré budete žiadateľovi o RZ vykonávať, je potrebné doložiť potvrdenie (potvrdenia) o príjmoch zo závislej činnosti od iného zamestnávateľa (zamestnávateľov). Potvrdenie o výške príspevku v nezamestnanosti alebo o výške nemocenského nie je potrebné, pretože obidve tieto plnenia sú od dane oslobodené ako dávky zo sociálneho poistenia. A samozrejme, zamestnanec je povinný vyplniť a podpísať žiadosť o vykonanie RZ.
obecbracovce
07.02.12,18:45
Chcem sa opýtať, že keď sme mali zamestnaného zamestnanca cez ÚPSVaR ako tzv.dlhodobonezamestnaného paragraf 50i - to je, keď ÚPSVaR refunduje prvé 3 mesiace 90 %, ďalšie 3 mesiace 80% a napokon 3 mesiace 70% mzdy - či aj tento príjem podlieha ročnému zúčtovaniu.
obecbracovce
07.02.12,19:14
A ešte podotázka k príspevku č.5 resp.7 : do RZD sa neberie príjem PN ani v prípade, ak je vyplácaná PN z dobrovoľne nemocenského poistenia?
Hreja
08.02.12,05:57
Dobrý deň,
prosím Vás o informáciu, môj syn pracoval na Dohodu o pracovnej činnosti minulý rok, so zamestnávateľom mal podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov. Musí teraz požiať o vykonanie SRZD? Odpočítateľná položka sa mu bude rátať v plnej výške ? Hrubá mzda za rok 2011 bola nižšia ako polovica NČD.
Ďakujem pekne . J
Ing. Viera Mezeiová
08.02.12,10:04
A ešte podotázka k príspevku č.5 resp.7 : do RZD sa neberie príjem PN ani v prípade, ak je vyplácaná PN z dobrovoľne nemocenského poistenia?

Podľa § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov sú od dane oslobodené, okrem iného, dávky, podpory a služby zo sociálneho poistenia. Na základe dobrovoľného nemocenského poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, v Sociálnej poisťovni vzniká dotknutej osobe nárok na nemocenskú dávku, ktorá je od dane oslobodená a do RZ sa teda nezahrnuje.
Ing. Viera Mezeiová
08.02.12,10:11
Dobrý deň,
prosím Vás o informáciu, môj syn pracoval na Dohodu o pracovnej činnosti minulý rok, so zamestnávateľom mal podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov. Musí teraz požiať o vykonanie SRZD? Odpočítateľná položka sa mu bude rátať v plnej výške ? Hrubá mzda za rok 2011 bola nižšia ako polovica NČD.
Ďakujem pekne . J

Ak bol zdaniteľný príjem vášho syna za celý rok 2011 vo výške do sumy 1 779,65 eura, nie je na konci roka povinný z daňového hľadiska nič vysporiadavať. Ak mu však z príjmov zo závislej činnosti zamestnávateľ zrazil preddavok na daň, vykonaním ročného zúčtovania alebo podaním daňového priznania pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka mu zamestnávateľ alebo správca dane tieto zrazené preddavky na daň vráti.
(Pri uplatňovaní tejto nezdaniteľnej časti základu dane budete vychádzať z celkovej sumy nezdaniteľnej čast, t.j. zo sumy 3 559,30 eura).
Hreja
08.02.12,11:30
Ďakujem pekne. J
obecbracovce
16.02.12,18:54
Ak u bývalého zamestnanca pri RZD vznikne nedoplatok- tak tento vyberie správca dane. A čo ak vznikne preplatok? To mu akože riadne tento preplatok vyplatím, hoci uži nie je u nás zamestnaný a máme ho odhláseného zo všetkých poisťovní? (viem, že z príjmu z RZD sa nerobia odvody-ale ešte som taký prípad nemala, aby o RZD žiadal bývalý zamestnanec)
Ing. Viera Mezeiová
17.02.12,08:28
Ak u bývalého zamestnanca pri RZD vznikne nedoplatok- tak tento vyberie správca dane. A čo ak vznikne preplatok? To mu akože riadne tento preplatok vyplatím, hoci uži nie je u nás zamestnaný a máme ho odhláseného zo všetkých poisťovní? (viem, že z príjmu z RZD sa nerobia odvody-ale ešte som taký prípad nemala, aby o RZD žiadal bývalý zamestnanec)

O ročné zúčtovanie môže požiadať aj takýto zamestnanec. Preplatok dane ste povinná mu vyplatiť. Preplatok sa nezdaňuje, nie je VZ na poistné - takže vyplatíte alebo poukážete alebo pripíšete bývalému zamestnancovi k dobru. Len mu nezabudnite zaslať aj talčivo vykonaného ročného zúčtovania.
obecbracovce
18.02.12,19:37
Jedná sa o zamestnanca zamestnaného na § 50i - a ako som sa dočítala, tak týmto zamestnancom sa môže vykonať RZD. Ale sa chcem ešte uistiť - hoc bol zamestnaný iba na dobu určitú teda 9 mesiacov, odpočítateľná položka u neho bude v plnej výške - teda x 12 mesiaov? A môže mu byť vyplatená aj zamestnanecká prémia - ak spĺňa všetky podmienky? Ja si myslím, že v obidvoch prípadoch je áno - áno, ale radšej si to chcem overiť.
bendo
26.02.12,09:04
Zdravím, chcem sa opýtať, robím ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal v 1/2011 dvoch zamestnávateľov (neviem, či súbežne alebo postupne.. to je asi jedno) a uplatnil si NČZD u obidvoch. Ako mám postupovať?
(Na potvrdení od druhého zamestnávateľa má síce na r.06 NČD uvedenú nulu, ale keď prepočítam ČZDx19%, NČD bola isto uplatnená, inak by bola daň ďaleko vyššia...)
JankaJ
26.02.12,18:55
Zdravím, chcem sa opýtať, robím ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal v 1/2011 dvoch zamestnávateľov (neviem, či súbežne alebo postupne.. to je asi jedno) a uplatnil si NČZD u obidvoch. Ako mám postupovať?
(Na potvrdení od druhého zamestnávateľa má síce na r.06 NČD uvedenú nulu, ale keď prepočítam ČZDx19%, NČD bola isto uplatnená, inak by bola daň ďaleko vyššia...)

Postupujete rovnako ako v ktoromkoľvek inom prípade. Spočítate úhrn príjmov od oboch zamestnávateľov, odpočítate zaplatené poistné u oboch zamestnávateľov, potom odpočítate 3559,30€ a z ČZD vypočítate daň, ktorú porovnáte so zaplatenými preddavakmi u oboch.
V prípade, že je to tak ako píšete, že si uplatnil NČZD nie 12-krát ale 13-krát, môže mu vyjsť nedoplatok na dani.
zlolen
27.02.12,09:10
Dobrý deň
ZC bol evidovaný na ÚP do 31.8.2011, v tom období mal jeden príjem na DVP, 9-12
pracuje v ČR
Musí si DP dať aj ČR aj na Slovensku?

Na Slovensku stačí príjem prepočítať príjem priemerným kurzom a pripočítať DVP
a stačí mu DP typ A?

Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
27.02.12,17:00
Dobrý deň
ZC bol evidovaný na ÚP do 31.8.2011, v tom období mal jeden príjem na DVP, 9-12
pracuje v ČR
Musí si DP dať aj ČR aj na Slovensku? Na Slovensku stačí príjem prepočítať príjem priemerným kurzom a pripočítať DVP
a stačí mu DP typ A?
Ďakujem

Vaša otázka je veľmi strohá ale pokúsim sa:
- 1-8.2011 - nezamestnaný, ak bola podpora v nezamestnanosti = oslobodený príjem, nezahrnuje sa do DP
- 1-8 2011 - dohoda o vykonaní práce -bez ohľadu na jej výšku = započítava sa do úhrnu príjmov na konci roka
- 9-12 2011 - príjmy zo závislej činnosti zdrojov v zahraničí (zdroj príjmov je tam, kde je práca vykonávaná) =zahrnú sa do DP typ A
- zamestnanec zostal daňovým rezidentom SR= podáva DP z celosvetových príjmov na území SR

V ČR si vysporiada daň z toho. čo tam zarobil. V DP A si príjmy z ČR pripočíta k príjmom dosiahnutým v SR na DVP, ale aby neprišlo k dvojitému zdaneniu príjmov z ČR, použije na tieto príjmy metódu vyňatia príjmov (DP daňovníka "usmerní" pri jeho vyplňovaní).
milanr
28.02.12,06:43
Dobrý deň. Stály zamestnanec nepodpísal Vyhlásenie na zdanenie príjmov do 31.01.2012. Urobil tak až v priebehu februára r.2012. Uplatňuje si NČZD a DB. Na NČZD môžem prihliadnúť už v mzde za február a na DB až v mzde za marec (§ 36 ods. 1 ZoDzP), alebo u obidvoch nárokov je rozhodujúci stav k 1. dňu v mesiaci a nakoľko Vyhlásenie podpísal až 27.02.2012, tak k 1.2.2012 si neuplatňoval ani NČZD ani DB a na obidva nároky prihliadnem až od mzdy za marec, nároky za január+február si dorieši v DP alebo RZD za r.2012 ? Ďakujem.
obecbracovce
28.02.12,11:09
Chcela by som sa opýtať, či je z-ľ pri RZD povinný vrátiť resp.žiadať o doplatenie dane, ak je preplatok / nedoplatok do sumy 1 €? Je stanovený nejaký strop na vrátenie / doplatenie dane pri RZD?
milanr
29.02.12,07:20
Chcela by som sa opýtať, či je z-ľ pri RZD povinný vrátiť resp.žiadať o doplatenie dane, ak je preplatok / nedoplatok do sumy 1 €? Je stanovený nejaký strop na vrátenie / doplatenie dane pri RZD?
Nedoplatok vo výške 3,32 € a nižší sa zrazí z príjmu len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatnil nárok na DB a v prípade, ak sa rozhodol, aby 2% ním zaplatenej dane bolo použité na osobitné účely. Ak sa zamestnancovi nedopláca DB a nežiada o 2% a nedoplatok z RZD je 3,32 € a menej, tak výsledok RZD je 0,- €.
Preplatok je zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl r.2012.
tomare
29.02.12,08:14
Nedoplatok vo výške 3,32 € a nižší sa zrazí z príjmu len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatnil nárok na DB a v prípade, ak sa rozhodol, aby 2% ním zaplatenej dane bolo použité na osobitné účely. Ak sa zamestnancovi nedopláca DB a nežiada o 2% a nedoplatok z RZD je 3,32 € a menej, tak výsledok RZD je 0,- €.
Preplatok je zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl r.2012.

Dokedy musím zraziť nedoplatok?
milanr
29.02.12,13:23
Dokedy musím zraziť nedoplatok?

Nedoplatok presujúci sumu 3,32 € zráža zamestnávateľ zamestnancovi zo mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo RZD. Ak chce zamestnanec poukázať 2% musí sa nedoplatok zraziť do 30.04.
bredikova
29.02.12,13:46
Zamestnanec bol zamestnaný do 30.4.2011. Od 1.5.2011 bol evidovaný na úrade práce , ale platil si dobrovolné nemocenské poistenie . Môžem mu toto poistenie dať do DP FO-A.
obecbracovce
01.03.12,05:03
Ja som sa pýtala hlavne preto, že nám skoro u všetkých zamestnancov vyšli preplatky v sume od 0,03 do 0,06 €. Takže aj tieto musíme vrátiť?
bredikova
01.03.12,15:15
Zamestnanec bol zamestnaný do 30.4.2011. Od 1.5.2011 bol evidovaný na úrade práce , ale platil si dobrovolné nemocenské poistenie . Môžem mu toto poistenie dať do DP FO-A.


Posúvam. Prosím poraďte.
veronikasad
01.03.12,15:53
Zamestnanec bol zamestnaný do 30.4.2011. Od 1.5.2011 bol evidovaný na úrade práce , ale platil si dobrovolné nemocenské poistenie . Môžem mu toto poistenie dať do DP FO-A.
ano, môžeš. Priložíš doklad o úhrade poistného a pripočítaš k poistnému zo zamestnania.
bredikova
02.03.12,05:23
Ďkujem. Pomôže mu to. Viac dane sa mu vráti. :D
milanr
05.03.12,08:41
Ja som sa pýtala hlavne preto, že nám skoro u všetkých zamestnancov vyšli preplatky v sume od 0,03 do 0,06 €. Takže aj tieto musíme vrátiť?

Nedoplatkok: V prípade, že si zamestnancovi nedoplácala daňový bonus alebo zamestnanec nežiada o vystavenie Potvrdenia pre 2% a z RZD Ti vyšiel nedoplatok do 3,32 €, tak výsledok RZD je 0,- €.
Preplatok: v akejkoľvek výške si povinná vrátiť zamestnancovi najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2012 (§ 38 ods. 6 a ods. 7 ZoDzP).
valery9
20.03.12,07:42
Zamestnanec bol cast roka dobrovolne nezamestnany a v tomto obdobi si platil sam zdravotne poistenie. Priniesol potvrdenie o zaplatenom poistnom zo zdravotky. Mozem mu toto poistne zohladnit v rocnom zuctovani dane?
marčelina
20.03.12,16:02
Prajem pekný deň. Chcem poprosiť o radu, ako to je s príjmom v zahraničí. FO (nepodnikateľ) počas celého roka 2011 pracovala v zahraničí (Rakúsko - pracovná zmluva), stále má trvalý pobyt na Slovenku ale tu nemala žiadny príjem. Musí podať DP a ak áno čo potrebuje k tomu doložiť? Srdečná vďaka.:rolleyes:
Ľaľa
21.03.12,16:40
Zamestnanec bol cast roka dobrovolne nezamestnany a v tomto obdobi si platil sam zdravotne poistenie. Priniesol potvrdenie o zaplatenom poistnom zo zdravotky. Mozem mu toto poistne zohladnit v rocnom zuctovani dane?

áno
JankaJ
21.03.12,19:02
Prajem pekný deň. Chcem poprosiť o radu, ako to je s príjmom v zahraničí. FO (nepodnikateľ) počas celého roka 2011 pracovala v zahraničí (Rakúsko - pracovná zmluva), stále má trvalý pobyt na Slovenku ale tu nemala žiadny príjem. Musí podať DP a ak áno čo potrebuje k tomu doložiť? Srdečná vďaka.:rolleyes:

Áno. Pokiaľ je rezidentom SR, má povinnosť podať na Slovensku daňové priznanie, kde uvedie celosvetové príjmy. K DP doloží potvrdenie o príjmoch, zaplatenej dani a odvedenom poistnom z Rakúska.
marčelina
22.03.12,06:31
JankaJ (http://www.porada.sk/member.php?u=17687) ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
JM1968
26.03.12,04:36
Dobrý deň, prosím, potrebujem poradiť, nie je mi úplne jasné, ako postupovať v prípade nepeňažných plnení. Spoločník si požičal z vlastnej firmy hotovosť na zmluvu o bezúročnej pôžičke pre vlastnú potrebu. Ale tento spoločník je zároveň aj zamestnancom vo vlastnej spoločnosti...Zmluva je naformulovaná, že sa peniaze požičiavajú spoločníkovi....je zvýhodnený úrok nepeňažný príjem FO, ktorý sa zdaňuje mesačne cez mzdu? Prosím, ide o dosť veľkú sumu peňazí a z toho, čo som už k téme prečítala, som sa iba domotala...ďakujem pekne
promont maja
11.04.12,05:41
Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

... toľko na úvod .. a moja otázočka: Je rozdiel v odvodoch zamestnanca, ktorý má takéto nepeňažné benefity ( ... napr. poskytnutie služobného auta na súkromné účely počas dovolenky, kurz anglického jazyka ( vzdelávanie nad rámec potrieb zamestnávateľa) ... a pod.) zakotvené v pracovnej zmluve a na druhej strane, ak ide o zamestnanca, ktorý takéto benefity v pracovnej zmluve nemá zakotvené?

P.S.: V decembri 2011 vydalo DRSR Informáciu ( .. a vopred sa ospravedlňujem, ale iba zdanlivo to tu na toto fórum nepatrí ... ) v súvislosti s používaním služobného vozidla aj na súkromné účely: uplaňovanie § 49, ods. 5 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty ... a tak s týmto aj úzko súvisí otázka ohľadom príjmu považovaného za príjem zo závislej činnosti, ktorý zakladá aj účasť na tzv. sociálnom a zdravotnom poistení zamestnanca = nepeňažný príjem ... zaujímalo by ma, či je nejaký rozdiel v odvodoch takéhoto zamestnanca ...
Jana Motyčková
11.04.12,06:00
Vymeriavacím základom pre odvody zamestnanca je zdaniteľný príjem (až na výnimky, ale tie sa tohoto netýkajú).
Z hľadiska odvodov sa na nič iné nepýtam.
promont maja
11.04.12,06:14
... vrelá vďaka za pomoc.
milanr
02.05.12,07:33
Mám otázočku k poukázaniu 2% zo zapletenej dane. Zamestnanec ma požiadal o vystavenie Potvrdenie o zaplatení dane, ktoré som mu aj včas vydala. Dnes prišiel za mnou s otázkou, že on nestihol do 30.04.2012 doručiť daňovému úradu Vyhlásenie na poukázanie 2%, čo s tým má teraz robiť, či mu nehrozí nejaká sankcia? Podľa mňa teraz už nič urobiť nemôže, akurát prepásol možnosť niekomu prispieť, žiadna sankcia zo strany DÚ mu nehrozí, však poukázanie 2% je dobrovoľné. Dúfam, že som ho informovala správne.
Jana Motyčková
02.05.12,10:23
správne .
JM1968
09.05.12,05:50
Dobrý deň, prosím, potrebujem poradiť, nie je mi úplne jasné, ako postupovať v prípade nepeňažných plnení. Spoločník si požičal z vlastnej firmy hotovosť na zmluvu o bezúročnej pôžičke pre vlastnú potrebu. Ale tento spoločník je zároveň aj zamestnancom vo vlastnej spoločnosti...Zmluva je naformulovaná, že sa peniaze požičiavajú spoločníkovi....je zvýhodnený úrok nepeňažný príjem FO, ktorý sa zdaňuje mesačne cez mzdu? Prosím, ide o dosť veľkú sumu peňazí a z toho, čo som už k téme prečítala, som sa iba domotala...ďakujem pekne

prosím, nepomôže mi nikto?
Jozef Mihál
09.05.12,14:56
prosím, nepomôže mi nikto?Príjem daný ako úrokové zvýhodnenie je zdaniteľný príjem, viď § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Je potrebné ho zdaniť pri výpočte mesačných preddavkov na daň.
JM1968
10.05.12,06:37
Príjem daný ako úrokové zvýhodnenie je zdaniteľný príjem, viď § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Je potrebné ho zdaniť pri výpočte mesačných preddavkov na daň.
Ďakujem veľmi pekne
mzdypd
07.02.23,05:41
Prajeme pekný deň,
máme otázku ohľadom poskytnutia úročenej pôžičky študentovi, ktorý t. č. vykonáva u nás prax a po skončení školy, t. j. od 1.7.2023 bude prijatý do pracovného pomeru.
Dá sa nazvať dlhodobé požičanie peňazí ako hypotekárny úver, ak použitie peňazí je prísne účelovo viazané na rekonštrukciu rodinného domu. Zamestnanec bude viazaný odpracovať v družstve x rokov a súčasne bude pohľadávka zabezpečená záložným právom nehnuteľnosti. Úroková sadzba by bola v rovnakej výške, ako majú banky u hypotekárnych úverov.
Alebo družstvo nemôže poskytovať hypotekárny úver, a úroková sadzba by bola považovaná za úrokové zvýhodnenie s porovnaním spotrebného úveru a rozdiel by bol nepeňažným príjmom zamestnanca od nástupu do práce? Úrokové zvýhodnenie by sa počítalo z úrokovej sadzby banky v mieste a čase poskytnutia peňazí?
Za odpoveď vopred ďakujeme.
Iveta Matlovičová
07.02.23,06:12
toto je tazko posudit (otazka skor na pravnika):


Napriklad zakon c. 90/2016 o uveroch na byvanie hovori, CO je uver na byvanie (docasne poskytnutie penaznych prostriedkov veritelom spotrebitelovi vo forme odlozenej platby ...) a KTO moze poskytnut uver na byvanie - moze to byt dokonca aj FO a PO, ktora ma vsak povolenie na vykon takejto cinnosti od NBS


Na účely tohto zákona sa rozumie
a)
veriteľom
1.
banka, zahraničná banka alebo pobočka zahraničnej banky,9) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2016/90/20200101#poznamky.poznamka-9) ktorá má povolenie Národnej banky Slovenska podľa osobitného predpisu10) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2016/90/20200101#poznamky.poznamka-10) a ktorá v rámci svojej podnikateľskej činnosti poskytuje alebo sľubuje poskytnúť úver na bývanie,

2.
fyzická osoba, ktorá hodnoverne preukáže vlastné peňažné prostriedky na poskytovanie úverov na bývanie vo výške najmenej 16 600 000 eur a ďalšie peňažné prostriedky určené na poskytovanie úverov na bývanie, a právnická osoba, ktorá má splatené peňažné prostriedky základného imania vo výške najmenej 16 600 000 eur, a majú povolenie Národnej banky Slovenska podľa osobitného predpisu11) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2016/90/20200101#poznamky.poznamka-11) a ktoré v rámci svojej podnikateľskej činnosti poskytujú alebo sľubujú poskytnúť úver na bývanie; za hodnoverné preukázanie sa považuje predloženie dokladu o pôvode vlastných peňažných prostriedkov vo výške najmenej 16 600 000 eur vrátane dokladu o pôvode ďalších peňažných prostriedkov určených na poskytovanie úverov na bývanie, ...
mzdypd
07.02.23,07:20
Ďakujeme pekne,
tak potom úroky podľa spotrebného úveru a ak bude platiť nižší úrok, tak nepeňažný príjem mesačne.
Vopred ďakujeme.
Iveta Matlovičová
08.02.23,06:47
Ďakujeme pekne,
tak potom úroky podľa spotrebného úveru a ak bude platiť nižší úrok, tak nepeňažný príjem mesačne.
Vopred ďakujeme.

​presne tak
mzdypd
08.02.23,09:28
Ďakujeme veľmi pekne.