tinky-binky
25.01.12,13:26
chcem sa opýtať, či niekto nemá skúsenosti - vedľa nášho bytu je kočikáreň, ktorá je "spoločným zariadením domu". Nikto ju nevyužíva, a preto by sme si ju chceli pričleniť k nášmu bytu a takto si ho zväčšiť. Aj keď byt máme vo vlastníctve, kočikáreň by sme odkúpiť nechceli - je to príliš komplikované, radšej by sme ju chceli do dlhodobého prenájmu, napr. na 30 rokov. V byte máme samostatné kúrenie (elektrické), ktoré nie je problém potiahnúť aj tam + hneď aj elektriku, aby všetko bolo na náš bytový merač. Na bytovom družstve sme už boli, teraz nás čaká schôdza vlastníkov bytov a ich odsúhlasenie.
Chcem sa opýtať, ako sa vypočítava cena za prenájom ? Bola by to iba čistá suma za m2.
Mária27
25.01.12,12:36
Suma za prenájom sa nevypočíta, ale dohodne.
buchač
25.01.12,12:55
chcem sa opýtať, či niekto nemá skúsenosti - vedľa nášho bytu je kočikáreň, ktorá je "spoločným zariadením domu". Nikto ju nevyužíva, a preto by sme si ju chceli pričleniť k nášmu bytu a takto si ho zväčšiť. Aj keď byt máme vo vlastníctve, kočikáreň by sme odkúpiť nechceli - je to príliš komplikované, radšej by sme ju chceli do dlhodobého prenájmu, napr. na 30 rokov. V byte máme samostatné kúrenie (elektrické), ktoré nie je problém potiahnúť aj tam + hneď aj elektriku, aby všetko bolo na náš bytový merač. Na bytovom družstve sme už boli, teraz nás čaká schôdza vlastníkov bytov a ich odsúhlasenie.
Chcem sa opýtať, ako sa vypočítava cena za prenájom ? Bola by to iba čistá suma za m2.


Suma za prenájom sa nevypočíta, ale dohodne.
...veru tak .....dohoda ...

ALE

...ja by som tú komplikáciu aj riskol a obehal si to ...

1. schôdza vlastníkov musí byť tak či tak ...a na tej sa ukáže dobroprajnosť susedov ;)
2. nájom za štvorák v konečnom dôsledku môže byť oveľa vyšší akoby bolo samotné odkúpenie
3. nikdy nevieš , čo za paka sa do toho začne po určitej dobe vŕtať ....môže prísť niekto nový a bude potrebovať práve tú kočíkáreň...
4. ...a čo ja viem ???....teraz ma už nič múdreho ...
piestany2
27.01.12,11:43
Mam podobný problém chcem si zahradiť časť chodby na poschodí (som posledný byt) a spraviť si zádverie.
keď som sa informoval na bytovom odporučili mi to odkúpiť od ostatných ale má to háčik jednak susedia môžu trvať na trhovej cene a mne cca 3000 euro za 4 m2 sa zdá byť veľa a potom treba túto zmenu dať zapísať do katastra. (a tu je ten háčik ) keďže každý byt má v katastri uvedené x m2 obytnej plochy + y m2 spoločných priestorov. treba spraviť zmenu u všetkých vlastníkov (tj súhlas všetkých lebo im berieš časť ich majetku + poplatky za všetky byty)
tiež som uvažoval na prenájme (stačí nadpolovičná väčšina aby to podpísala) ale spraviť ju poriadne neprestrelne pretože aj nadpolovičná väčšina to môže vypovedať :(
ostatné možnosti mi prídu také nestále dnes to tu mám zajtra sa pohnevám zo susedom a mi to dajú odstrániť

ak má niekto skúsenosti ako to spraviť jednoducho a za prijateľnú cenu, ten šatník v zadverí by sa mi šikol :)
Mária27
27.01.12,15:31
Chodba patrí medzi spoločné časti domu, ktoré sú podľa zákona "nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť" (§ 2 ods. 4 zákona o vlastníctve bytov a NP). Ak ide o časť chodby, ktorá nie je nevyhnutne potrebná ako spoločná časť, môžu ju vužívať len niektorí vlastníci bytov (to je potvrdené aj v § 5 ods. 1 písm. c), alebo môže byť zo spoluvlastníctva vyňatá (§ 19) po dohode všetkých spoluvlastníkov.

Ak ti je to drahé kúpiť a neisté prenajať, ešte by sa dalo zriadiť zmluvou vecné brememo napr. na 30 rokov. Ak by si sa dohodol na jednorazovej platbe pri zriadení, možno by ti to poskytli lacnejšie ako nájom či kúpa (najmä ak dom potrebuje peniaze teraz).
Vecné bremeno sa zapisuje do katastra nehnuteľností, nedá sa ľahko zrušiť.
Poznám dom, kde sa dohodli všetci na ohradení a využívaní odbočiek do bytov - zadarmo. Či je to po bezpečnostnej stránke v poriadku, to už neviem.
piestany2
30.01.12,11:50
otázka teraz znie, musia mi to podpísať všetci nájomníci alebo postačuje nadpolovičná väčšina ? (tu môže byť problém, odcestovany sused v cudzine, poprípade, zákerak čo povie nepodpíšem )
inak dobre píšeš ;) do prenájmu by sa dala zakomponovať klauzula o zriadení vecného bremena vyplatiť prenájom dopredu na x rokov a po ten čas by ti mohli všetci susedia .... keby sa im to znepáčilo (a na prenájom postačuje nadpolovičná väčšina)

dokonca som sa informoval, stačí súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných ľudí na schôdzi (treba ich však dopredu pozvať a pozvanie nech písomne- podpisom potvrdia )