minka.1988
25.01.12,14:24
Dobry den,

rada by som sa opytala, ako to je s podnikatelskym uctom. Som zivnostnik - neplatca dph. Musim si zalozit podnikatelsky ucet? Dalsia otazka je, ak si chcem uhradit poplatok za web priestor, mozem platbu zrealizovat aj z bezneho uctu?

A je mozne zrealizovat platbu aj ked si zivnost zalozim povedzme o mesiac neskor?

Vopred dakujem za odpovede.
blavaciko
25.01.12,16:11
ucet si mozes zalozit vtedy ked ho budes potrebovat.
Ako FO ti staci akykolvek bezny ucet, nemusi byt "podnikatelsky".
Kazdy bankovy ucet, ktory bude sluzit na podnikanie (uhradu faktur, sluzieb, prijem trzby,...) treba nahlasit na danovy urad podla miestnej prislusnosti do 8 alebo 15 dni, tym si nie som isty.
Zita5
25.01.12,17:43
ucet si mozes zalozit vtedy ked ho budes potrebovat.
Ako FO ti staci akykolvek bezny ucet, nemusi byt "podnikatelsky".
Kazdy bankovy ucet, ktory bude sluzit na podnikanie (uhradu faktur, sluzieb, prijem trzby,...) treba nahlasit na danovy urad podla miestnej prislusnosti do 8 alebo 15 dni, tym si nie som isty.

blavacisko,od 1.1.2012 je zmena
viď Zákon o dani z príjmu
§ 49a
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)
(6) Ak dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich povinnosť registrácie podľa tohto zákona, najmä ak daňovníkovi zanikne daňová povinnosť, je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom tieto zmeny nastali.Ak nastali skutočnosti, ktoré majú za následok zrušenie registrácie, daňovník je povinný požiadať o zrušenie registrácie podľa osobitného predpisu.128) Ak vznikla daňovníkovi rovnaká oznamovacia povinnosť voči inej inštitúcii a táto inštitúcia nové alebo zmenené skutočnosti oznamuje správcovi dane podľa osobitného predpisu, 136c) daňovník nie je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane.

P.S.
........čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti....atď ako bolo v Zákone o správe daní §31 odst.5 písm.a) a poplatkov to teraz vypadlo,alebo som niečo prehliadla ?
JankaO
25.01.12,18:10
blavacisko,od 1.1.2012 je zmena
viď Zákon o dani z príjmu
§ 49a
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)
(6) Ak dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich povinnosť registrácie podľa tohto zákona, najmä ak daňovníkovi zanikne daňová povinnosť, je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom tieto zmeny nastali.Ak nastali skutočnosti, ktoré majú za následok zrušenie registrácie, daňovník je povinný požiadať o zrušenie registrácie podľa osobitného predpisu.128) Ak vznikla daňovníkovi rovnaká oznamovacia povinnosť voči inej inštitúcii a táto inštitúcia nové alebo zmenené skutočnosti oznamuje správcovi dane podľa osobitného predpisu, 136c) daňovník nie je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane.

P.S.
........čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti....atď ako bolo v Zákone o správe daní §31 odst.5 písm.a) a poplatkov to teraz vypadlo,alebo som niečo prehliadla .



Neprehliadla, § 67/9 563/2009...Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu (hlavný predmet činnosti FO) a písm. b) piateho bodu (hlavný predmet činnosti PO) vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, ... (čísla účtov je odst 2a/9 a 2b/7) takže hlásiť.
Zita5
25.01.12,18:20
Janka vďaka .
Daňový poriadok, ktorý Richard priložil sa na Porade nejako zle zobrazuje, neviem či len mne, alebo aj aj ostatným .
JankaO
25.01.12,18:55
Mne to ide vcelku dobre, len pomaly.
Zita5
26.01.12,05:17
Mne to zobrazí len po §63 odst.3 a tam sa mi to stratí , poslednú vetu mi niekoľkonásobne duplikuje , neviem prísť až po koniec zákona .
minka.1988
26.01.12,10:09
Dobry den,

dakujem vsetkym za odpovede.

Mam este jednu otazku. Mozem vlastnit jeden ucet (bezny) na viacero podnikani? Respektive chcem prevadzkovat aj jeden portal, kde mi budu firmy platit za reklamu. Mozem to aj s tym predajom tovaru dat na jeden ucet?
veronikasad
26.01.12,10:13
Dobry den,

dakujem vsetkym za odpovede.

Mam este jednu otazku. Mozem vlastnit jeden ucet (bezny) na viacero podnikani? Respektive chcem prevadzkovat aj jeden portal, kde mi budu firmy platit za reklamu. Mozem to aj s tym predajom tovaru dat na jeden ucet?
Všetky príjmy z podnikania zdaňuješ v jednom DP - teda odpoveď ano. Len v prípade, že by si niektorý druh podnikania pre svoju potrebu chcel mať oddelený, môžeš si založiť samostatný bežný účet. Nezabudni ho však nahlásiť na DU.
Harper7
30.01.12,10:29
Ludia, neviete nahodou, mam bezny ucet, na ktory mi chodia peniaze z prace a teraz som zacala pracovat aj ako zivnostnik a zakladam novy ucet. Chcem sa opytat ci mam teraz oba ucty nahlasit na danovom, aj v poistovniach alebo staci len ten podnikatelsky. A este sa chcem opytat, ze ci mozem vyuzivat na podnikanie osobny ucet v Tatrabanke...ci to tato banka nema nejako vyhradene, ze pre podnikanie musi byt vyslovene ten podnikatelsky, ktory ponukaju. A neviete este nahodou ci ten ucet staci nahlasit na tieto vsetky 4 organizacie (zivnostensky urad, danovy urad, socialna a zdravotna poistovna) telefonicky, alebo musim osobne? Nebyvam totiz v mieste trvaleho bydliska...