Tunco
25.01.12,17:22
Dobrý deň. Ako SZČO uplatňujúci paušálne výdavky som zistil, že po zrušení 60 % je pre mňa nevýhodné uplatnovať ďalej pauš. výdaje, tak som sa
rozhodol, že budem viesť jednoduché účtovníctvo. Samozrejme, mám automobil písaný na mna ako nepodnikateľa (nie je v majetku firmy ) a chcel som si uplatnovať PHM. Podal som preto daň. prizn. k DzMV. Následne ma daňový úrad kontaktoval, že danú skutočnosť som mal oznámiť v januári minulého roka.
Je možné aj napriek tomu si teda uplatňovať náklady na PHM a dodatočne podať prihlásenie vozidla na daňový úrad? - Ak áno, mám tam dať dátum používania vozidla od 01.01.2011?? a dátum podpisu a podania ozámenia dať tento rok aj keď je to už neskoro?

Pomôžte mi sa z toho vysomáriť, ďakujem :)
Stanislav 1975
25.01.12,16:25
nezabudol si- za rok 2011 máš čas podat daňové priznanie a zaplatit daň do konca januára 2012...,takže nič si nezmeškal...:)
calawen
25.01.12,16:29
nezabudol si- za rok 2011 máš čas podat daňové priznanie a zaplatit daň do konca januára 2012...,takže nič si nezmeškal...:)
Ale on nemyslí podať DP z MV, ale oznámenie o začatí používania auta na podnikateľskú činnosť. Lehota bola do 30 dní od začatia používania auta.


Dobrý deň. Ako SZČO uplatňujúci paušálne výdavky som zistil, že po zrušení 60 % je pre mňa nevýhodné uplatnovať ďalej pauš. výdaje, tak som sa
rozhodol, že budem viesť jednoduché účtovníctvo. Samozrejme, mám automobil písaný na mna ako nepodnikateľa (nie je v majetku firmy ) a chcel som si uplatnovať PHM. Podal som preto daň. prizn. k DzMV. Následne ma daňový úrad kontaktoval, že danú skutočnosť som mal oznámiť v januári minulého roka.
Je možné aj napriek tomu si teda uplatňovať náklady na PHM a dodatočne podať prihlásenie vozidla na daňový úrad? - Ak áno, mám tam dať dátum používania vozidla od 01.01.2011?? a dátum podpisu a podania ozámenia dať tento rok aj keď je to už neskoro?

Pomôžte mi sa z toho vysomáriť, ďakujem :)

Obávam sa, že pokute sa nevyhnete... Tým že ste podali priznanie, ste uznali, že auto ste používali a nesplnili ste si oznamovaciu povinnosť...
katka s.
25.01.12,16:30
Ak auto nemáš v majetku firmy, PHM neuplatňuješ, urobíš cesťáky a daň. priznanie z MV podáš do konca januára 2012 bez potreby nahlasovania auta. Sadzbu si vypočítaš podľa všeobec. záväz. nariadenia x počet mesiacov za ktoré si urobíš cesťáky. Ak by si auto prihlasoval spätne, samozrejme bude pokuta za neskoré prihlásenie.
Tunco
25.01.12,16:58
V poriadku, pokute sa nevyhnem, to by však nevadilo, aj tak sa mi to oplatí (cestujem do nemecka ). To znamená, že keď som to teraz priznal tým že som podal DP DzMV, zaplatím pokutu ale PHM si môžem uplatniť do nákladov ?
calawen
25.01.12,17:03
Áno
Tunco
26.01.12,07:49
Do oznámenia o vzniku danovej povinnosti teda dám dátum vzniku 01.01.2011 ale dátum podanie uvediem rok 2012 ?
Tweety
26.01.12,07:51
Ak si ho začal používať už týmto dátumom, tak áno( aj keď je oznamovacia povinnosť neskoro)a ten dátum podania(ak to posielaš teraz) tak áno, dáš aktuálny.
Tunco
26.01.12,07:57
Ďakujem
jannny
11.01.13,13:24
zdravim,
mam rovnaky problem, avsak este som nepodal DP k DzMV. Chcem sa preto spytat na vysku pokuty za nesplnenie oznamovacej povinnosti v termine 30 dni. Vie mi niekto poradit, ci sa mi to oplati?
Vdaka!
Tweety
11.01.13,13:35
zdravim,
mam rovnaky problem, avsak este som nepodal DP k DzMV. Chcem sa preto spytat na vysku pokuty za nesplnenie oznamovacej povinnosti v termine 30 dni. Vie mi niekto poradit, ci sa mi to oplati?
Vdaka!
Čo či sa oplatí? Podať oznámenie? Určite, podaj ho aj keď dodatočne. Samozrejme ak sa jedná o m.r.. Tento rok už začiatok netreba oznamovať.