dodo1221
25.01.12,19:00
Dobrý deň

Po dokončení strednej školy som si založil živnosť dňa 4.3 2011 Po piatich mesiacoch som sa zamestnal v automobilke VW. Prvý rok som neplatil sociálne poistenie, chcel by som sa opýtať či druhy rok som povinný platiť sociálne poistenie kedže zo živnosti nemám žiaden príjem a sociálku platí za mňa zamestnávateľ.
A druhá otázka ohľadom ročného zúčtovania dane či som povinný si ho robiť sám alebo mi ho urobí zamestnávateľ.

Za odpoveď vopred Ďakujem
Xanti
25.01.12,18:02
Máš živnosť, treba tebe urobiť DP typ B. Bral si dotáciu z UP?
Ak tvoj príjem zo živnosti nepresiahol 4078,68 eur, tak nie si povinný platiť odvody do SP.
Mila123
25.01.12,18:03
ak nemáš príjem a nemáš ani výdavky môže ti RZD urobiť i zamestnávateľ....
ale ak máš napr. zaplatené fondy ZP, mal by si vykázať stratu z podnikaniam si povinný podať DP FO typ B, RZZP ti bude robiť tvoja ZP (z podkladov na DP)
Čučoriedka 5
26.01.12,07:08
Ja si myslím, že zamestnávateľ mu za rok 2011 nemôže robiť RZD , pretože menovaný bol v roku 2011 SZČO a ak aj nemal žiadne príjmy a výdaje , napriek tomu si bude musieť robiť daň. priznanie sám. ( typ B ) alebo sa mýlim ??? -:)
Mila123
26.01.12,07:10
Ja si myslím, že zamestnávateľ mu za rok 2011 nemôže robiť RZD , pretože menovaný bol v roku 2011 SZČO a ak aj nemal žiadne príjmy a výdaje , napriek tomu si bude musieť robiť daň. priznanie sám. ( typ B ) alebo sa mýlim ??? -:)
môže si podať A, ak nemal žiadne príjmy a výdavky, popr. RZD by bolo vhodnejšie......oznámila by som DU o tom, že som nemala žiadny príjem podľa § 6 ZDP....
dodo1221
26.01.12,19:41
Dobry vecer
Ano bral som financnu dotaciu z urádu prace. Tak co by ste mi teda poradili mam to teda oznamit na DU a tam sa snimi dohodnut ?
Mila123
26.01.12,19:43
Dodo !!!!!! ako sa chceš s DU dohodnúť?????, na čom????
dodo1221
26.01.12,19:51
A ako by som to teda mohol vyriesit ?. Prosim ta o pomoc som s toho zufalí
Mila123
26.01.12,19:53
koľko si z dotácie použil? a na aký účel?
dodo1221
26.01.12,19:56
pouzil som asi polovicu cca 1200eur. nakupil som vybavenie ktore som potreboval k prevadzke mojej zivnosti.
Mila123
26.01.12,20:00
tak potom si musíš spracovať doklady v peň. denníku, knihe záväzkov , pokladničnej knihe....proste kompletné JU.......
do príjmu podľa § 6 si dáš príjem zo živnosti vo výške tých 1200 a aj do výdavkov......
SP od 01072012 platiť nebudeš, RZZP ti spracuje tvoja ZP, výsledok zúčtovania ti poštou pošle.....
to je tak na hrubo asi všetko.....
Xanti
26.01.12,20:04
A od zamestnávateľa VW si pýtaj ... "Potvrdenie o zdaniteľnych príjmoch" ... to tiež potrebuješ aby si vedel urobiť si DP typ B.

Na tvojom mieste oslovím účtovníčku z okolia nech ti to urobí. :) lebo pokuty DU dáva vysoké aby si sa do priekaku nedostal.
Pantarhei
15.02.12,08:27
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné si v RZD znížiť základ dane o zaplatené poistné ako dobrovoľne poistená fyzická osoba na dobrovoľné nemocenské poistenie. V žiadosti o vykonie výpočtu som je možnosť uplatniť si nárok na zaplatené povinné poistné a príspevky. Dobrovoľné poistenie bolo platené popri zamestnaní.

Ďakujem
mizu24
15.02.12,19:59
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné si v RZD znížiť základ dane o zaplatené poistné ako dobrovoľne poistená fyzická osoba na dobrovoľné nemocenské poistenie. V žiadosti o vykonie výpočtu som je možnosť uplatniť si nárok na zaplatené povinné poistné a príspevky. Dobrovoľné poistenie bolo platené popri zamestnaní.


Ďakujem

áno je...
dodo1221
01.03.12,12:57
Mal by som ešte otázku ći musím uvádzať niekde v daňovom priznaní príspevok na živnosť ktorý som dostal keď som začal podnikať


Za odpoveď vopred ďakujem
Xanti
01.03.12,14:43
Mal by som ešte otázku ći musím uvádzať niekde v daňovom priznaní príspevok na živnosť ktorý som dostal keď som začal podnikať


Za odpoveď vopred ďakujemNo tento príspevok sa neuvádza v danovom priznaní.
Tento príspevok sa započíta k príjmom podľa spôsobu uplatnenia výdavkov. Samozrejme, že musíš priznať aj tento príspevok.

Pri JU, ZDE priznávaš spotrebovanú časť príspevku - dotácie, pri paušalnych výdavkoch Ti celá dotácia vstupuje do príjmov z podnikania.