pizzanoel
25.01.12,20:40
Dobry večer prajem,

robím si DP za mot. vozidlo no a neviem si poradit s tym ze pocas roka 2011 teda od 1.1.2011 som pouzivala fiat bravo na podnikanie, predala som ho dnom 26.3.2011 na kupnej zmluve, poistka mi zanikla k 31.3.2011 a ďaľšie auto sa kupilo 13.4.2011 a poistka je od 20.4.2011. Teraz vyplanm DP a neviemake obdobie mam ratat za ten fiat mam to ratat do 31.3.2011 alebo 26.3.2011.
Este sa chcem uistit ci to dobre vypisujem. Za trnavsky kraj je cestna dan podla objemu 150,43 eur. ciže tuto sumu vydelim 365 dni co je 0,412 a vynasobim prislušnym počtom dni, ktore spada k jednotlivym vozidlam. Je to tak spravne?
Katarina
25.01.12,20:18
Nie , nie je to správne. Dôležitý je dátum ohlásenia vzniku resp. zániku používania auta na podnikanie na DÚ, čo ste mali urobiť v priebehu roku. Auto predané 26.3.2011 sa malo odhlásiť do 30 dní od zániku daňovej povinnosti. Nové auto takisto oznámiť do 30 dní na DU ako vznik daňovej povinnosti. Daň z motorových vozidiel - pomerná časť - sa nepočíta na dni, ale na mesiace.
pizzanoel
25.01.12,20:26
Ďakujem za odpoveď :)
Betina2
26.01.12,15:51
Uisťujem sa, že na r. 49 DP sa uvádza súčet zaplatených preddavkov v roku 2011, teda tie, ktoré nám odišli y účtu max. 31.12 áno? Lebo stala sa taká vec, PP bol podaný so splatnosťou 31.12. ale kedže to vzšlo na sobotu, tak banka ho odpísala y účtu až 2.1.2012. Teda k 31.12. nebol posledný preddavok uhradený.....a teray ako s platbou vzúčtovania, lebo faktickz v čase zostavenia a podania DP už bol posledný preddavok ako preddavok uhradený.....ak mám zaplatiť celú čiastku z riadku 50 DP, vedome si spravíme preplatok na salde. Ako na to? Máme zaplatiť len rozdiel medzi už zaplatenou čiastkou a vzkázanou daňou na úhradu v r. 50 a súčasne správcu požiadať o preúčtovanie poslednej platby preddavku z 2.1.2012 na splatnú daň na úhradu, alebo máme zaplatiť plnú sumu riadku 50 a následne si požiadať o vrátenie preplatku na dani z MV ?....Ako je to lepšie?
Katarina
26.01.12,15:58
Ja by som to pred vyplnením konzultovala so správcom dane. Predpokladám, že tá čiastka odpísaná z účtu 2.1.2012 sa bude dať zarátať ako zaplatený preddavok na rok 2011. Betina, prosím ak to zistíš daj vedieť.
Betina2
26.01.12,16:05
No práveže som bola na službách verejnosti na DU osobne a tam mi nakázali zarátať len 3 kvartálne splátky, ktoré skutočne z účtu do 31.12. odišli a vraj mám zaplatiť plnú sumu, čo vyšla z vyčtovania v DP.....lenže v tom prípade mi tam vychádza preplatok o tú jednu splátku k termínu na podanie DP. teda k 31.1.2012.
Pôvodne som totiž mala DP vypísané aj s tou 4.splátkou preddavku, bola som presvedčená, že platba bola v poriadku, ale potom mi doručili výpis z bu a tam to nebolo, takže sa zistil dôvod a to ten, že to banka odpísala 2.1.. Takže som DP ešte nepodala, a chcela som si overiť správnosť vzpísania a na službách verejnosti mi jasne zdôrayznili, že tú 4.splátku, aj ked PP sme podali na splatnosť 31.12. ale skutočne sa odrátalo z účtu až 2.1. tak že tú 4.-spl. tam do zaplatených preddavkov nemôžme v žiadnom prípade zahrnúť.......tak som z toho jeleň.
Prosím, ak ste sa niekto s niečím takým stretli, tak napíšte ako ste to poriešili.
Katarina
26.01.12,16:24
Betina službu verejnosti na DÚ nebudem komentovať, už tam roky nechodím, nemám dobré skúsenosti. Každý daňovník má svojho správcu dane, zavolaj na DÚ zisti ku komu patríš a konzultuj s ním. Správca ti povie kam tú poslednú splátku účtoval a ako to máš riešiť. Zatiaľ daňové priznanie nepodávaj.
mi75
30.01.12,12:16
Prosím o radu, čo robiť, ak som neodhlásila súkromné osobné auto z využitia na podnikanie za min. rok ( 2011) a rozhodla som uplatňovať paušálnu daň za toto zdaň.obdobie? Tento rok ( 2012, by som auto asi chcela využívať - preplácať si cesťáky) . Ďakujem
Betina2
30.01.12,16:20
Máme takúto dilemu :( .... ked má 1 szčo požičané auto od inej FO (chce si uplatňovať nejaké náklady), ktorá je zhodou okolností tiež szčo, ale toto auto má len ako súkromné (na RČ) a nikdy ho nevyužívala a ani nevyužíva na podnikanie. Zmluva o zapožičaní je medzi prvou SZČO a súkromnou osobou. Vraj za takéto auto má tá prvá szčo (ten čo si ho prenajal) podať DP a platiť daň....Ako je to? Má ten, kto si auto požičal od vypožičiavateľa, oznámiť DU vznik daňovej povinnosti k DMV? A ak nie, čo ak to už spravil a oznámenie podal? Má v takom prípade povinnosť platiť daň, aj keď to auto nie je jeho? Prosím vyjadrite sa. Ďakujem.
Sionel
01.02.12,08:50
Máme takúto dilemu :( .... ked má 1 szčo požičané auto od inej FO (chce si uplatňovať nejaké náklady), ktorá je zhodou okolností tiež szčo, ale toto auto má len ako súkromné (na RČ) a nikdy ho nevyužívala a ani nevyužíva na podnikanie. Zmluva o zapožičaní je medzi prvou SZČO a súkromnou osobou. Vraj za takéto auto má tá prvá szčo (ten čo si ho prenajal) podať DP a platiť daň....Ako je to? Má ten, kto si auto požičal od vypožičiavateľa, oznámiť DU vznik daňovej povinnosti k DMV? A ak nie, čo ak to už spravil a oznámenie podal? Má v takom prípade povinnosť platiť daň, aj keď to auto nie je jeho? Prosím vyjadrite sa. Ďakujem.
Áno, ten, kto si auto požičiava a využíva ho na podnikanie, platí za neho aj daň a má oznamovaciu povinnosť. Oznámenie ste teda podali správne - bod c).Zákon č. 582/2004, § 85

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,...
Betina2
01.02.12,10:10
ano, som si myslela, našťastie sa to týka až tohto roku :), takže treba v 30 dňovej lehote oznámiť DU začiatok vzniku DP.
Sionel
09.02.12,17:17
ano, som si myslela, našťastie sa to týka až tohto roku :), takže treba v 30 dňovej lehote oznámiť DU začiatok vzniku DP.

Áno, tak.
michaela329
17.01.13,10:42
a čo s autom, ktoré sa používa na podnikanie, je prenajaté od iného podnikateľa, ktorý platí dane a poistky za toto auto? Je potrebné nejak oznamovať DU používanie tohto prenajatého auta? A ešte jedna otázočka, toto auto používame na odťahovanie, náklady sú najmä PHM, plus ešte nájomné. Môžem si aj u prenajatého auta PHM riešiť 80% paušálom, alebo je potrebné to riešiť ináč? ďakujem...