piplero
26.01.12,07:55
Prosim Vás vie mi niekto poradiť?
Na firme mám vedené dve autá.
1. Suzuki -má rok a uplatnil som si Dph(M1 trieda). Prihlásil som ho na daň z mot.voz.-cca 146eur
2. Fabia - má 6 rokov je už davno odpísaná. Pri prihlásení Suzuki ,som fabiu odhlásil z dane z mot.voz.(cca 80eur)- to znamená , že si nemôžem uplatňovať do výdavkov benzín, opravy ....( aj zakonnu poistu si nemôžem uplatniť????-neviem) - fabia je stale majetkom firmy.
A teraz ta otázka: Môžem odhlásiť suzuki z dane Mot.voz.,ak som si uplatnil odpočet dph? Dajme tomu na dva roky ho odhlásim z dane mot.voz. a naspäť prihlásim fabiu. Samozrejme suzuki bude stále majetkom firmy.( takto si uplatnim vydavky z fabie do nakladov-opravy je staršia a bude aj menšia daň z mot.voz.???? Za odpoveď Ďakujem
Tweety
26.01.12,07:01
Prosim Vás vie mi niekto poradiť?
Na firme mám vedené dve autá.
1. Suzuki -má rok a uplatnil som si Dph(M1 trieda). Prihlásil som ho na daň z mot.voz.-cca 146eur
2. Fabia - má 6 rokov je už davno odpísaná. Pri prihlásení Suzuki ,som fabiu odhlásil z dane z mot.voz.(cca 80eur)- to znamená , že si nemôžem uplatňovať do výdavkov benzín, opravy ....( aj zakonnu poistu si nemôžem uplatniť????-neviem) - fabia je stale majetkom firmy.
A teraz ta otázka: Môžem odhlásiť suzuki z dane Mot.voz.,ak som si uplatnil odpočet dph? Dajme tomu na dva roky ho odhlásim z dane mot.voz. a naspäť prihlásim fabiu. Samozrejme suzuki bude stále majetkom firmy.( takto si uplatnim vydavky z fabie do nakladov-opravy je staršia a bude aj menšia daň z mot.voz.???? Za odpoveď Ďakujem Takto, vznik alebo zánik oznamovacej povinnosti je vtedy, ak ho začneš, alebo prestaneš používať na podnikanie. A samozrejme, aj náklady spojené s jeho používaním účtuješ len vtedy, ak ho aj na podnikanie používaš, ak máš náklady, ktoré nesúvisia s podnikaním( napr. súkromné jazdy, tieto nemôžu byť daňovo uznanými nákladmi.
piplero
26.01.12,20:53
Ďakujem za odpoveď Tweety.
Dobre som pochopil- že ak mám auto na firme a nezaplatím daň z mot.voz., tak nemôžem dať do nákladov zákonnú poistku ( ktorú musím zaplatiť každý rok-auto je na firme). A nemôžem dať ani do nákladov na konci roka odpis auta??- ak je v odpisovej skupine na 4 roky.
Tweety
27.01.12,06:32
Ďakujem za odpoveď Tweety.
Dobre som pochopil- že ak mám auto na firme a nezaplatím daň z mot.voz., tak nemôžem dať do nákladov zákonnú poistku ( ktorú musím zaplatiť každý rok-auto je na firme). A nemôžem dať ani do nákladov na konci roka odpis auta??- ak je v odpisovej skupine na 4 roky. Nezaplatenie dane z MV ešte neznamená, že si nemôžeš uplatniť náklady aj keď ho momentálne nepoužívaš, napr. ZP, ak ho máš v majetku, je logické, že ho máš aj poistené. Odpis už je iný náklad, ten nemôžeš uplatniť, ak MV nepoužívaš.
piplero
27.01.12,07:35
A čo povieš Tweety na tento názor Jaja11?
"Toto by zaujímalo aj mňa. Kedysi bolo v zákone, že sa odpisoval iba majetok, ktorý sa používal na podnikanie, nestačilo aby bol zaradený. Teraz je v zákone, že sa odpisuje majetok, ktorý je zaradený v majetku firmy. Rovnako si myslím, že poistku je povinnosť platiť, či sa auto využíva alebo nie. Takže aj toto by mohlo byť nákladom. ??? :o"
Tweety
27.01.12,07:38
A čo povieš Tweety na tento názor Jany?
"Toto by zaujímalo aj mňa. Kedysi bolo v zákone, že sa odpisoval iba majetok, ktorý sa používal na podnikanie, nestačilo aby bol zaradený. Teraz je v zákone, že sa odpisuje majetok, ktorý je zaradený v majetku firmy. To nie je správna interpretácia. Rovnako si myslím, že poistku je povinnosť platiť, či sa auto využíva alebo nie. Takže aj toto by mohlo byť nákladom. ??? :o"
Pozri:

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
piplero
27.01.12,08:47
Takže Tweety ak tomu správne rozumiem : Za obdobie odpisovania auta môžem dať do výdavkov len tie roky( alebo pomernú časť roka), za ktoré zaplatím daň z MV. A po odpísaní( po 4-roch rokoch) auto má zostatkovú hodnotu a ja som za tie roky nedal do nákladov celú hodnotu auta, iba alikvotnú časť zodpovedajúcu času platenia dane z MV. Aj keď celé auto patrí firme.?????
Mam to chápať tak, že na začiatku firma zaplatí celú čiastku hodnoty auta a potom nemám dať do výdavkov nejakú časť odpisov( len tie su výdavkom ) Ak to neodrátam v účtovníctve ako výdavok firmy(na dosiahnutie,zabezpečenie a udržanie príjmov) , tak potom časť odpisov neidúcich do nákladov bude v konečnom dôsledku zdanená( výdavok neovplyvňujúci daň z príjmov). Potom ale časť auta by mala byť súkromnym majetkom a nie majetkom firmy( lebo bola zaplatená zdaneným príjmom).
Alebo sa majú odpisy v čase neplatenia dane z MV prerušiť a pokračovať pri znovuzaplatení dane z MV??