sydney2003
26.01.12,08:53
Prajem pekný dobrý deň,

manželko ako aj ja sme v trvalom pracovnom pomere u svojich zamestnávateľov. Vo voľnom čase sa však venujeme vinohradníctvu (pestovanie viniča) a výrobe vína. Vzhľadom k tomu, že nie sme nijako právne evidovaní a registrovaní, nie je možné na vinice brať logicky dotácie, uchádzať sa o EU fondy. Taktiež víno čo dorábame je plánovené dodávať aj do vinoték a v prípade degustácie v pivnici keď sa aj podáva nejaké jedlo by si určite firmy uplatňovali aj vyúčtovanie poskytnutých služieb (víno, konzumácia jedla, prenájom pivnice pre firemné účely) cez faktúru. Otázka teda je, aký typ podnikateľského subjektu založiť.
Vstupy do firmy bby boli nasledovné: nákup hrozna, nákup vína, nákup technologii pre výrobu vína, nákup strojov pre obrábanie vinohradov, nákup tovaru za účelom pohostenia, nákup flaší, korkov, investície do nehnuteľného majetku (rekonštrukcia nehnuteľnosti pre výrobu vína).
Výstupy firmy: predaj vína do vinoték, poskytovanie služieb spojených s pohostením a prenájmom priestorov, predaj vína

Z hľadiska tržieb by išlo o minimum, nakoľko sa jedná o maličké vinárstvo, avšak keď ho chceme postupne budovať, tak je potrebné ísť aj cestou získania možných dotácii. A taktiež ak dodáme možno vína za cca. 3-4 tis. EUR za rok do vinoték, plus nejaká degustácia pre firmu, tak je potrebné vystaviť faktúry.

Poprosil by som Vás o radu, aký typ podnikateľského subjektu založiť (živnosť, s.r.o., SHR.) pričom aby to bolo aj nejefektívnejšie nakoľko firma musí byť ako podnikateľský subjekt. Neplánujeme mať vo firme žiadnych zamestnancov. Taktiež poprosím o info ako je to potom s daňovým priznaním ak sme zamestnancami svojich firiem.

V prípade doplňujúcih otázok samozrejme odpíšem.

Veľmi pekne ďakujem.
sydney2003
30.01.12,09:35
Prosím Vás, neviete nikto poradiť?
sydney2003
31.01.12,11:40
ďakujem, už som si poriešil sám.