jemneperliva
26.01.12,09:08
Dobrý deň,


rada by som požiadala o radu týkajúcej sa novostavby bytového domu. Bytový dom bol kolaudovaný na jar roku 2009. Po necelých dvoch rokoch v roku 2011 sa objavili problémy s pretekajúcou strechou. Obyvatelia bytov pod strechou požiadali o opravu v záručnej dobe, ktorá bola v zmluve ustanovená na 24 mesiacov. Oprava bola vykonaná formou zastierkovania vzniknutých fľakov a výmenou sadrokartónu. V súčasnosti - január 2012 strecha opäť zateká na rovnakých miestach, keďže závada nebola riadne odstránená a mokré fľaky sa objavujú aj v bytoch na nižších poschodiach.Developer, ktorý je súčasne správcom nehnuteľnosti sa samozrejme snaží od problému dištancovať.
Rada by som sa spýtala, či mal právo developer do zmluvy zakotviť 24 mesačnú záruku na stavbu - teda aj strechu bytového domu, keďže záručná doba na stavby je v Občianskom zákonníku zákon č. 40/1964 Z.z. uvedená trojročná.
Taktiež sa chcem uistiť, či od opravy strechy v r. 2011 začala plynúť nová záručná doba 24 mesiacov. Od obyvateľov bytového domu som sa dozvedela, že nemajú od developera doklad o oprave strechy v r. 2011, iba žiadosť o reklamáciu, ktorú mu posielali - to považujem za problém.


Ďakujem.
enida
26.01.12,11:56
stretla som sa s tym, nieco podobne na vlastnej kozi, zarucna doba sa automaticky predlzila od datumu poslednej opravy. nakoniec to musel developer opravit poriadne a dokonca po uplnynuti zarucnej doby stanovenej zakonom.