renataj
26.01.12,09:45
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako účtovať v alfe JÚ pre neziskovku?Na porade som sa dočítala,že k NO má príjem len dotácie a dary,tak je to nezdanený príjem a všetky výdavky na chod NO sú výdavky ,ktoré neovplyvňujú ZD.Ale ako tie výdavky zapísať v alfe??Ak výdavok napr. za mzdy dám do "neovpl.DZ" tak potom vo výkaze Príjmov a výdavkov sa mi tie sumy nezapočítavajú.
Vie mi niekto poradiť s NO?? Vopred ďakuje všetkým za odpovede.
renataj
26.01.12,09:46
nevie nikto???
Stanka 2
26.01.12,12:03
Noo v Alfe použiješ iný nezdaniteľný výdaj - výdaj neovplyvňujúci daň, a tu si nastav analytické členenie, na všetky druhy výdavkov aké máte.
Ešte ma napadlo - Ručne to dopočítať ;) iné riešenie nie jehttp://www.porada.sk/images/smilies/wink.gif nakoľko alfa nie je určená pre NO, akú radu ohľadom NO potrebuješ??
renataj
27.01.12,05:46
Mám toho viac,dúfam,že to napíšem zrozumiteľne.Prebrala som NO ktorá účtovala v PU.Já PU neviem,mám v tom chaos.Z daňového mám potvrdené,že môžem pokračovať v JU.Počiatočné stavy asi budem vedieť zaúčtovať ale problém mi robia výkazy.1/4 ročne odovzdávam na MÚ/od nich je dotácia/.Stačia im výkazy z JU -vykaz príjmov a výdavkov,majetku a záväzkoch.Teraz ale keď já vydavky zaúčtujem do ovpl.ZD,tak sa mi tie sumy ukážu aj vo výkazoch.Ale keď dám do iný neovpl.ZD tak mám výkaz prázdny.Rozmýšlala som nad tým,že keď to budem účtovať v Alfe ako výdavok ovpl.ZD,vákazy budú OK.Na konci roka,keď si vytlačím peňažný denník,tak len kolónku výdavky ovpl.ZD ručne prepíšem na neovpl.ZD.
V štatúte NO je napísané,že musím spraviť výročnú správu do 30.6. a 1x ju zaslať registrovanému úradu do 15.7.Nerozumiem aký úrad to je.Bývalá účtovníčka mi len hodila šanom v PU s vetou,všetko je v šanone.Ale žiadne adresy,kam to zasielala predošlé roky tam nie sú.
NO nepodniká,tak že DP je nulové.
renataj
27.01.12,08:08
Existuje vôbec program pre NO vedený v JÚ???
upchpp
27.01.12,08:40
ja používam program MADO. Je to program určený pre neziskové organizácie, cirky. Dá sa v ňom robiť JU, PU. Je to demoverzia ale plne funkčná.
upchpp
27.01.12,08:42
renataj
27.01.12,08:48
Ďakujem. Ak účtuješ pre NO,vieš mi poradiť na aký registrovaný úrad musím posielať výročnú správu?? Hore som o tom písala
upchpp
27.01.12,18:13
združenie vzniklo 1.12.2011, takže tiež ešte neviem, čo sa kam posiela. tiež sa učím. ale aj mna by zaujímalo
ale v zákone o výročnej správe sa píše nasledovné:
§ 20
Výročná správa
(1) Účtovná jednotka, ktorá musí mať účtovnú závierku overenú audítorom podľa § 19, je povinná vyhotovovať výročnú správu, ktorej súlad s účtovnou závierkou zostavenou za to isté účtovné obdobie musí byť overený audítorom, s výnimkou výročnej správy podľa osobitného predpisu.27) Výročná správa obsahuje účtovnú závierku za účtovné obdobie, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa, a správu audítora k tejto účtovnej závierke, ak osobitný predpis neustanovuje inak, a najmä informácie o

a) vývoji účtovnej jednotky, o stave, v ktorom sa nachádza, a o významných rizikách a neistotách, ktorým je účtovná jednotka vystavená; informácia sa poskytuje vo forme vyváženej a obsiahlej analýzy stavu a prognózy vývoja a obsahuje dôležité finančné a nefinančné ukazovatele vrátane informácie o vplyve činnosti účtovnej jednotky na životné prostredie a na zamestnanosť, s poukázaním na príslušné údaje uvedené v účtovnej závierke,
b) udalostiach osobitného významu, ktoré nastali po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa,
c) predpokladanom budúcom vývoji činnosti účtovnej jednotky,
d) nákladoch na činnosť v oblasti výskumu a vývoja,
e) nadobúdaní vlastných akcií, 27a) dočasných listov, obchodných podielov a akcií, dočasných listov a obchodných podielov materskej účtovnej jednotky podľa § 22,
f) návrhu na rozdelenie zisku alebo vyrovnanie straty,
g) údajoch požadovaných podľa osobitných predpisov,
h) tom, či účtovná jednotka má organizačnú zložku v zahraničí.

(2) Obsah výročnej správy inak ako v odseku 1 môže určiť osobitný predpis.28)

(3) Výročná správa účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí poskytovať verný a pravdivý obraz a súlad výročnej správy s účtovnou závierkou účtovnej jednotky musí byť overený audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia.

(4) K priebežnej účtovnej závierke sa vyhotovuje priebežná správa, ak tak ustanoví osobitný predpis.28a)

(5) Ak je to pre posúdenie aktív, pasív a finančnej situácie účtovnej jednotky, ktorá používa nástroje podľa osobitného predpisu11) významné, účtovná jednotka je povinná uviesť vo výročnej správe tiež informácie o

a) cieľoch a metódach riadenia rizík v účtovnej jednotke vrátane jej politiky pre zabezpečenie hlavných typov plánovaných obchodov, pri ktorých sa použijú zabezpečovacie deriváty,
b) cenových rizikách, úverových rizikách, rizikách likvidity a rizikách súvisiacich s tokom hotovosti, ktorým je účtovná jednotka vystavená.

(6) Účtovná jednotka, ktorá emitovala cenné papiere a tie boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, je povinná vo výročnej správe uviesť ako osobitnú časť výročnej správy vyhlásenie o správe a riadení, ktoré obsahuje

a) odkaz na kódex o riadení spoločnosti, ktorý sa na ňu vzťahuje alebo ktorý sa rozhodla dodržiavať pri riadení, a údaj o tom, kde je kódex o riadení spoločnosti verejne dostupný,
b) všetky významné informácie o metódach riadenia a údaj o tom, kde sú informácie o metódach riadenia zverejnené,
c) informácie o odchýlkach od kódexu o riadení spoločnosti 28c) a dôvody týchto odchýlok alebo informáciu o neuplatňovaní žiadneho kódexu riadenia spoločnosti a dôvody, pre ktoré sa tak rozhodla,
d) opis systémov vnútornej kontroly a riadenia rizík,
e) informácie o činnosti valného zhromaždenia, jeho právomociach, opis práv akcionárov a postupu ich vykonávania,
f) informácie o zložení a činnosti orgánov spoločnosti a ich výborov,
g) informácie podľa odseku 7.

(7) Účtovná jednotka, ktorá emitovala cenné papiere a tie boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, je povinná vo výročnej správe zverejniť aj údaje o

a) štruktúre základného imania vrátane údajov o cenných papieroch, ktoré neboli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu v žiadnom členskom štáte alebo štáte Európskeho hospodárskeho priestoru s uvedením druhov akcií, opisu práv a povinností s nimi spojených pre každý druh akcií a ich percentuálny podiel na celkovom základnom imaní,
b) obmedzeniach prevoditeľnosti cenných papierov,
c) kvalifikovanej účasti na základnom imaní podľa osobitného predpisu, 28aa)
d) majiteľoch cenných papierov s osobitnými právami kontroly s uvedením opisu týchto práv,
e) obmedzeniach hlasovacích práv,
f) dohodách medzi majiteľmi cenných papierov, ktoré sú jej známe a ktoré môžu viesť k obmedzeniam prevoditeľnosti cenných papierov a obmedzeniam hlasovacích práv,
g) pravidlách upravujúcich vymenovanie a odvolanie členov jej štatutárneho orgánu a zmenu stanov,
h) právomociach jej štatutárneho orgánu, najmä ich právomoci rozhodnúť o vydaní akcií alebo spätnom odkúpení akcií,
i) všetkých významných dohodách, ktorých je zmluvnou stranou a ktoré nadobúdajú účinnosť, menia sa alebo ktorých platnosť sa skončí v dôsledku zmeny jej kontrolných pomerov, ku ktorej došlo v súvislosti s ponukou na prevzatie, a o jej účinkoch s výnimkou prípadu, ak by ju ich zverejnenie vážne poškodilo; táto výnimka sa neuplatní, ak je povinná zverejniť tieto údaje v rámci plnenia povinností ustanovených osobitnými predpismi,
j) všetkých dohodách uzatvorených medzi ňou a členmi jej orgánov alebo zamestnancami, na ktorých základe sa im má poskytnúť náhrada, ak sa ich funkcia alebo pracovný pomer skončí vzdaním sa funkcie, výpoveďou zo strany zamestnanca, ich odvolaním, výpoveďou zo strany zamestnávateľa bez uvedenia dôvodu alebo sa ich funkcia alebo pracovný pomer skončí v dôsledku ponuky na prevzatie.

(8) Členovia predstavenstva účtovnej jednotky, ktorá emitovala cenné papiere a tie boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, predložia valnému zhromaždeniu vysvetľujúcu správu k obsahovým náležitostiam výročnej správy podľa odsekov 6 a 7.


inak to je odkaz, kde je presný popis ako sa účtujú OZ v JÚ.
upchpp
27.01.12,18:14
renataj
27.01.12,20:01
Odkaz je ok ale já som len potrebovala vedieť kam posielam výročnú správu ak v štatúte NO je napísané,že 1výtlačok mám poslať "registrovanému úradu".ALE AKÝ REGISTROVANÝ ÚRAD myslia????? Robím NO prvý krát a som z toho jeleň.
Inak ďakujem za typ na program Mado.Stiahla som ,je super.Musím sa s tým ešte trochu pohrať ale inak je ideálny.
Ešte by som mala otázočku.Nevieš mi poradiť program na mzdy?? NO má dvoch zamestnancov,jeden na 1/2 p.úväzok a druhý na trvalý.Existuje niečo,čo by som si vedela stiahnuť??
Ďakujem
upchpp
28.01.12,06:12
možno ťa sklamem, ja tiež nie som učtovník, v OZ nemáme zamestnancov, všetci robíme bez nároku na odmenu a mzdu.
výročnú správu nemusíme robiť. takže v tomto ti nepomôžem.
renataj
28.01.12,07:57
Aj tak ďakujem.Ten program Mado už je pre mňa pomoc.Len na jednu vec som ešte neprišla.Ako vymažem zápis -doklad .Našla som tam len opraviť zápis ale vymazať nie.
upchpp
28.01.12,10:01
je tam zrušiť, ale prakticky bude vystavený nový doklad s mínusovou hodnotou. vo výpise stále budú obidva doklady figurovať.