Lucia Červenková
26.01.12,09:57
Dobry den,
kontrolovala som vyplatnu pasku po inej uctovnicke a nezda sa mi jedna vec. Zamestnavatel priznal zamestnancovi nahradu za DPN nie vo vyske 55%, ale vo vyske 80%, co v sulade so zakonom o nahrade prijmu pri DPN moze.
Co mi nesedi je, ze ta uctovnicka rozdiel medzi 80 % a 55%, cize ten doplatok PN vo vyske 25% zdanovala a odvadzala z neho odvody na SP a ZP.
Podla zakona o dani z prijmu §5 ods. 7 pism. f) je nahrada prijmu a priplatok k nahrade prijmu pri DPN oslobodeny od dane z prijmu. Kedze zjednodusene povedane to, z coho sa neplati dan, sa neplati ani SP a ZP, mala by byt podla mna cela nahrada za DPN vo vyske 80 % oslobodena.
Volala som dnes na ministerstvo prace a snazila sa od nich ziskat odpoved na tuto otazku, ale po vete, ze predsa z celej nahrady za DPN sa platia odvody na SP, lebo ved je to prijem od zamestnavatela a socialka sa plati z celeho prijmu od zamestnavatela, som sa s pani rozlucila s tym, ze toto nema zmysel.
A tak dufam, ze tu najdem nejaku osobku ochotnu sa na tento problem pozriet.
Vopred dakujem.
Lucia Červenková
26.01.12,12:08
...posúvam
veronikasad
26.01.12,12:09
Zisťovala som vo firme, kde viem, že takéto benefity zamestnancom dávajú. Sú predmetom odvodov aj dane.
Lucia Červenková
26.01.12,12:12
fuha, dakujem velmi pekne za odpoved. Prekvapilo ma to, skusam hladat na internete, ze na zaklade coho sa to zdanuje, kedze v zakone o dani z prijmu som nasla, ze nahrada za DPN a ani priplatok za DPN sa nezdanuju. Ze by to nebol priplatok za DPN? Dakujem velmi za ochotu
veronikasad
26.01.12,12:16
fuha, dakujem velmi pekne za odpoved. Prekvapilo ma to, skusam hladat na internete, ze na zaklade coho sa to zdanuje, kedze v zakone o dani z prijmu som nasla, ze nahrada za DPN a ani priplatok za DPN sa nezdanuju. Ze by to nebol priplatok za DPN? Dakujem velmi za ochotu
Nepýtala som sa z čoho to platia - možno zo soc.fondu. A zo SF je oslobodený len príspevok na stravovanie.
Lucia Červenková
01.03.12,08:34
Volala som dnes na daňový úrad a potvrdili mi, že celá DPN vo výške 80 % je oslobodená od dane. Iba ak by zamestnávateľ preplácal nad 80% (teda nad výšku, ako povoľuje zákon o DPN), tak to by sa zdaňovalo.