bestMonika
26.01.12,11:34
Prosím o odpoveď pre mňa ťažko riešiteľný problém. V roku 2009 se s manželom dostali darom byt 50/50,nikdy sme v ňom nebývali a v roku 2011 sme ho predali. V darovacej zmluve je uvedená hodnota daru a viem aj predajnú cenu za byt, ale keď som sa bola spýtať na DÚ tak ma pani prekvapila či mám aj znalecký posudok hodnoty daru. Otázka ja nutný posudok, ako to ovplyvný daň, či sa dá podať odklad podania DP poprípade spojiť s DP priznaním ktoré budem podávat ako živnostník. Ďakujem
jacekova
26.01.12,11:50
Zákon o dani z príjmov §8 hovorí čo je tvojim príjmom, čiže predaj bytu:

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,


§8, ods.5 hovorí, čo je tvojim výdavkom:

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

§25
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

z toho všetkého mi vyplýva:
- ak ten byt vám nedaroval niekto, kto ho mal v obchodnom majetku, tak do výdavkov v DP uvedieš hodnotu bytu z darovacej zmluvy a do príjmov uvedieš hodnotu z kúpnej zmluvy, za ktorú ste ho predali

- podať odklad na podanie DP môžeš keď potrebuješ
- všetky príjmy uvedieš v 1 daňovom priznaní
Kvaka
26.01.12,12:35
...
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

§25
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

z toho všetkého mi vyplýva:
- ak ten byt vám nedaroval niekto, kto ho mal v obchodnom majetku, tak do výdavkov v DP uvedieš hodnotu bytu z darovacej zmluvy (DÚ môže požadovať znalecký posudok) a do príjmov uvedieš hodnotu z kúpnej zmluvy, za ktorú ste ho predali

- podať odklad na podanie DP môžeš keď potrebuješ
- všetky príjmy uvedieš v 1 daňovom priznaní
Hodnota bytu z darovacej zmluvy, podložená znaleckým posudkom platí, ak by darca v deň darovania bytu spĺňal podmienku oslobodenia príjmu z predaja.
Správne píšeš, že pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25.
Teda výdavkom bude obstarávacia cena bytu. Určenie tejto ceny pri nehnuteľnosti získanej darovaním ale závisí od toho, či by darca mal pri prípadnom predaji bytu v deň darovania príjem z predaja bytu oslobodený od dane. Darca im daroval byt v roku 2009. Ak mal darca v deň darovania bytu trvalý pobyt v byte aspoň dva roky, alebo ak v deň darovania vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov bol by jeho príjem z predaja oslobodený. Výdavkom bude v takomto prípade obstarávacia cena zistená v čase darovania (znalecký posudok). Ak by darca v deň darovania nespĺňal podmienku oslobodenia príjmu pri predaji, výdavkom bude obstarávacia cena zistená u darcu (cena, za ktorú kúpil byt darca).
bestMonika
26.01.12,13:20
ďakujem za rady no ak tomu teraz rozumiem darca býval v byte viac ako 20 rokov treba mi dať spraviť znalecký posudok a rozdiel medzi predajnou cenou a cenou určenou znalcom bude základ dane? Znamená to že DP nestihnem podať včas?
Kvaka
26.01.12,14:56
ďakujem za rady no ak tomu teraz rozumiem darca býval v byte viac ako 20 rokov treba mi dať spraviť znalecký posudok a rozdiel medzi predajnou cenou a cenou určenou znalcom bude základ dane? Znamená to že DP nestihnem podať včas?Ak nestihneš do konca marca znalecký posudok, postupuj podľa rady v príspevku 2 :
- podať odklad na podanie DP môžeš keď potrebuješ
- všetky príjmy uvedieš v 1 daňovom priznaní