Npehosko
26.01.12,14:28
Dobrý. Ja by som potrebovala vedieť. Mám s.r.o. a náš zamestnanec používa svoje súkromné auto na firemné účely. On nám dáva bločky do nákladov. Ateraz mám zaňho zaplatiť cestnú daň?? Alebo nie?? A môžem si dávať bločky do nákladov??
Tweety
26.01.12,13:49
Dobrý. Ja by som potrebovala vedieť. Mám s.r.o. a náš zamestnanec používa svoje súkromné auto na firemné účely. On nám dáva bločky do nákladov. Ateraz mám zaňho zaplatiť cestnú daň?? Alebo nie?? A môžem si dávať bločky do nákladov?? Bločky do nákladov nemôžete dávať, ak ho používa na PC, zaúčtujete cesťák a náhrady za používanie súkr. MV,(podľa Zákona o CN) daň z MV ste povinný zaplatiť za každý mesiac jeho používania.
Ester plus
26.01.12,14:21
Bločky do nákladov si môžeš dávať len vtedy ak so zamestnancom uzatvoríte zmluvu o nájme alebo o výpožičke (bezplatnom nájme). Taktiež v tomto prípade by ste museli zaplatiť daň z motorového vozidla.
Iný prípad je ak si zamestnanec robí cesťák za použitie vozidla na pracovnú cestu. Vtedy si bločky do nákladv nedávate. Bločky v tomto prípade slúžia len na prepočet spotreby PHM pri preplácaní nákladov spojených s užívaním auta. Ak je v tomto prípade v TP zapísaný ako držiteľ zamestnanec, musíte daň z motorových vozdiel zaplatiť vy - t.j. s.r.o. Ak je v TP zapísaný ako držiteľ niekto iný ako zamestnanec, napríklad jeho manželka tak v tomto prípade daň z evidencie motorového vozidla neplatíte.
účtovník 007
07.02.12,09:19
Ak je v tomto prípade v TP zapísaný ako držiteľ zamestnanec, musíte daň z motorových vozdiel zaplatiť vy - t.j. s.r.o. Ak je v TP zapísaný ako držiteľ niekto iný ako zamestnanec, napríklad jeho manželka tak v tomto prípade daň z evidencie motorového vozidla neplatíte.

Iba chcem upozorniť, že od 1.12.2012 toto ustanovenie neplatí. Viem, že december 2012 je ďaleko, ale treba si dať pozor na vyplácanie cesťákov posledný mesiac roka. Nechápem, prečo to nedali až od januára, ale skomplikovali decembrom rok 2012.
tinkas
07.02.12,09:25
a maš k tomu aj nejaký link, kde si to môžem preštudovať?
avalik
07.02.12,09:27
a maš k tomu aj nejaký link, kde si to môžem preštudovať?

http://www.porada.sk/t80370-p2-konatel-a-cestovne-nahrady.html#post1965483
účtovník 007
07.02.12,09:33
link nemám, ale mám pred sebou Zákony 2012 časť I. Keď budem mať čas pohľadať, priložím.
účtovník 007
07.02.12,09:36
Už je tam, poraďáci sú šikulky. :-))
otaznik123
16.02.12,20:20
Iba chcem upozorniť, že od 1.12.2012 toto ustanovenie neplatí. Viem, že december 2012 je ďaleko, ale treba si dať pozor na vyplácanie cesťákov posledný mesiac roka. Nechápem, prečo to nedali až od januára, ale skomplikovali decembrom rok 2012.

chcem sa informovat, od 1.1.2011 do 31.6.2011 som mal prihlasene na DU moje sukromne vozidlo. Toto vozidlo som pouzival na firemne ucely v sro ktora nema zamestnanca iba mna konatela... teda mam medzi sebou zmluvu na ktorej mi firma v zastupeni konatela-teda mna, dava mne ako sukromnej osobe povolenie o pouzivani vozidla. Na toto vozidlo si narokujem nahrady za km a tiez som platil cestnu dan (ako sukromna osoba, alebo to mala platit firma? ). ale od 1.7.2011 som toto vozidlo uz nepouzival ale pouzivam do teraz motorove vozidlo ktore vlastni moj otec a je napisany aj v TP, toto vozidlo som neprihlasil na DU na zaklade toho ze moj otec je uvedeny ako vlastnik v TP. Je to tak spravne? Vo firme toto vozidlo nepouziva zametnanec lebo sro ziadneho nema, ale pouzivam ho ja ako konatel... je moje postupovanie spravne? az do 1.12.2012 kedy aj za toto vozidlo budem musiet ako s.r.o. platit dan z MV.

dakujem upresnenie.
avalik
16.02.12,20:58
chcem sa informovat, od 1.1.2011 do 31.6.2011 som mal prihlasene na DU moje sukromne vozidlo. Toto vozidlo som pouzival na firemne ucely v sro ktora nema zamestnanca iba mna konatela... teda mam medzi sebou zmluvu na ktorej mi firma v zastupeni konatela-teda mna, dava mne ako sukromnej osobe povolenie o pouzivani vozidla. Na toto vozidlo si narokujem nahrady za km a tiez som platil cestnu dan (ako sukromna osoba, alebo to mala platit firma? ). ale od 1.7.2011 som toto vozidlo uz nepouzival ale pouzivam do teraz motorove vozidlo ktore vlastni moj otec a je napisany aj v TP, toto vozidlo som neprihlasil na DU na zaklade toho ze moj otec je uvedeny ako vlastnik v TP. Je to tak spravne? Vo firme toto vozidlo nepouziva zametnanec lebo sro ziadneho nema, ale pouzivam ho ja ako konatel... je moje postupovanie spravne? az do 1.12.2012 kedy aj za toto vozidlo budem musiet ako s.r.o. platit dan z MV.

dakujem upresnenie.


konatel je na ucely zakona o cestovnych nahrad povazovany za zamestnanca
dan mala platit firma - ta pouzivala auto na podnikanie - podla §85 ods. 2, písm. a)

ano, od 1.12.2011 budes musiet otcove auto zahrnut do DMV ak ho v tej dobe pouzijes na podnikanie
avalik
19.02.12,19:55
velmi dobry softver pre evidenciu vozidiel a vypocet roznych nahrad je Kniha jád .....

mimotemy toto nie je reklamny portal ... co ma tvoj prispevok spolocne so zadanou otazkou?