kvetinka06
26.01.12,13:32
Dobrý deň,
Už od roku 2010 som samoplatca zdravotného poistenia.
Nikdy som nemala trvalý pracovný pomer, chcem sa spýtať, ak som zistila že som tehotná,
mám neakú možnosť, že by mi bola vyplácaná materská dovolenka a rodičovský príspevok?
Počula som, že by malo stačiť doplatiť aj sociálne poistenie na dobu 28 týždňov, alebo sa rýchlo zamestnať na TPP (mimochodom, odpracovať 270 dní by som nestihla ... )... je to pravda?
Ďakujem za každú radu, potrebujem sa zariadiť čo najskôr a naozaj si neviem sama poradiť :(((
veronikasad
26.01.12,12:35
Dobrý deň,
Už od roku 2010 som samoplatca zdravotného poistenia.
Nikdy som nemala trvalý pracovný pomer, chcem sa spýtať, ak som zistila že som tehotná,
mám neakú možnosť, že by mi bola vyplácaná materská dovolenka a rodičovský príspevok?
Počula som, že by malo stačiť doplatiť aj sociálne poistenie na dobu 28 týždňov, alebo sa rýchlo zamestnať na TPP (mimochodom, odpracovať 270 dní by som nestihla ... )... je to pravda?
Ďakujem za každú radu, potrebujem sa zariadiť čo najskôr a naozaj si neviem sama poradiť :(((
Pokial už si tehotná a žiadne predch.nem.poistenie si nemala, nárok na materskú nezískaš. Od mesiaca, v ktorom sa ti dieťa narodí, budeš poberať rodičovský príspevok z Úradu práce + prídavok na dieťa.
Ak je otec dieťaťa zamestnaný a bude žiť s dieťaťom v spoločnej domácnosti, môže si u zamestnávatela uplatniť daňový bonus.
kvetinka06
26.01.12,12:40
Ďakujem Veronika .... áno, otec dieťaťa je zamestnaný živnostník, má mandátnu zmluvu .... čo znamená ten daňový bonus?
Okrem toho, ak sa v tom vyznáš, ako dlho sa poberá rodičovský príspevok a prídavok na dieťa? ... prepáč, vôbec s v tom nevyznám, tehotenstvo som neplánovala, ale stalo sa a tak mi neostáva iné ako sa tešiť ... Okrem toho, ak je to moje prvé dieťa, tak sa nedáva neaký bonus pri narodení?
veronikasad
26.01.12,12:45
Ďakujem Veronika .... áno, otec dieťaťa je zamestnaný živnostník, má mandátnu zmluvu .... čo znamená ten daňový bonus?
Okrem toho, ak sa v tom vyznáš, ako dlho sa poberá rodičovský príspevok a prídavok na dieťa? ... prepáč, vôbec s v tom nevyznám, tehotenstvo som neplánovala, ale stalo sa a tak mi neostáva iné ako sa tešiť ... Okrem toho, ak je to moje prvé dieťa, tak sa nedáva neaký bonus pri narodení?
Ak je živnostník, nie je zamestnanec. V tom prípade si daňový bonus môže uplatniť len v daňovom priznaní za všetky mesiace od narodenia dieťaťa, ak bude v zisku a jeho príjem=tržby dosiahnu aspoň 6-násobok min.mzdy.

Úrad práce ti vyplatí príspevok pri narodení dieťaťa. Informuj sa po návrate z nemocnice, keď budeš žiadať o rodičovský príspevok.
Nezabudni sa prihlásiť v sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa, štát bude za teba platiť dôchodkové poistenie.
Rovnako aj v zdravotnej poisťovni, už nebudeš samoplatitel. Ale to všetko až po pôrode.

Rodičovský príspevok budeš poberať do 3 rokov veku dieťaťa, ak by dieťa mala zdravotné problémy, posudková komisia Úradu práce ti môže túto dobu predlžiť.

Držím pršteky, nech je tehotenstvo bez problémov ...
Mila123
26.01.12,12:47
Ďakujem Veronika .... áno, otec dieťaťa je zamestnaný živnostník, má mandátnu zmluvu .... čo znamená ten daňový bonus?
Okrem toho, ak sa v tom vyznáš, ako dlho sa poberá rodičovský príspevok a prídavok na dieťa? ... prepáč, vôbec s v tom nevyznám, tehotenstvo som neplánovala, ale stalo sa a tak mi neostáva iné ako sa tešiť ... Okrem toho, ak je to moje prvé dieťa, tak sa nedáva neaký bonus pri narodení?
DB a PnD sa poberá do veku 25. roka dieťaťa, po ukončení povinnej školskej dochádzke sa dáva potvrdenie na UPSVaR, či zamestnávateľovi, popr. je súčasťou DP /podmienka dieťa musí byť nezaopatrené, zvyčajne študujúce)

a RP sa poberá do 3. roka veku dieťaťa....