mapope
26.01.12,14:02
Chcela by som poprosiť o radu:

- zamestnanci pracujú v sobotu 5 hod., čo je u zamestnávateľa považované za nadčas, príp. pracujú po svojej smene ešte ďalších 8 hodín. Majú títo zamestnanci v obidvoch prípadoch nárok na stravný lístok?

Ďakujem
LJ
Tweety
26.01.12,13:08
Chcela by som poprosiť o radu:

- zamestnanci pracujú v sobotu 5 hod., čo je u zamestnávateľa považované za nadčas, príp. pracujú po svojej smene ešte ďalších 8 hodín. Majú títo zamestnanci v obidvoch prípadoch nárok na stravný lístok?

Ďakujem
LJ ÁNo, majú. Kedže je otázka dosť nejasná, tak upresním. Pri zmene dlhšej ako 4 hod. majú nárok na zabezpečenie stravy, ak je zmena dlhšia ako 11 hod. nárok im automaticky nezniká, ale zamestnanáv. im ju môže zabezpečiť.
veronikasad
26.01.12,13:31
Chcela by som poprosiť o radu:

- zamestnanci pracujú v sobotu 5 hod., čo je u zamestnávateľa považované za nadčas, príp. pracujú po svojej smene ešte ďalších 8 hodín. Majú títo zamestnanci v obidvoch prípadoch nárok na stravný lístok?

Ďakujem
LJ
ak sa pýtaš na druhý SL, ak odpracujú viac ako 11 hod.denne, zo zákona (ZP) naň nárok nemajú. Ale zamestnávatel im ho môže poskytnúť.
raya1
01.02.12,08:25
Pracovná doba : 6,00 hod. do 14,00 hod., prestávka na obed je určená od 11,00 do 11,30 hod.
Zamestnankyňa odišla k lekárovi o 10,00 hod. Má nárok na stravný lístok ?
Ďakujem !
Tweety
01.02.12,08:27
Pracovná doba : 6,00 hod. do 14,00 hod., prestávka na obed je určená od 11,00 do 11,30 hod.
Zamestnankyňa odišla k lekárovi o 10,00 hod. Má nárok na stravný lístok ?
Ďakujem ! Má, veď sa vráti, nie?
raya1
01.02.12,08:32
Ospravedlňujem sa, nenapísala som úplnú informáciu. Nie, nevrátila sa.
Tweety
01.02.12,08:37
Ja by som jej dala, tiež som nekrátila nároky za § 141-vyšetrenie ošetrenie, ak nebolo celodenné.
raya1
01.02.12,08:42
Takže ona odpracovala od 6,00 do 10,00, teda len 4 hodiny. nemusí byť teda viac ako 4 hodiny ?
Tweety
01.02.12,08:47
Takže ona odpracovala od 6,00 do 10,00, teda len 4 hodiny. nemusí byť teda viac ako 4 hodiny ?
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Ticket Restaurant
13.02.12,08:23
V zmysle ustanovenia §152 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie vo všetkých zmenách. Podmienkou je, že zamestnanci na svojom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Túto povinnosť nemá zamestnávateľ voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu ani voči zamestnancom, ktorí vykonávajú práce vo verejnom záujme v zahraničí. Z uvedeného ustanovenia jednoznačne vyplýva, že pre poskytovanie stravovania nie je rozhodujúce, či zamestnanec odpracoval svoj obvyklý pracovný fond, alebo či sa jedná o prácu nadčas. Preto je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancom stravovanie aj počas ich práce nadčas ak je prekročené časové kritérium pre poskytnutie stravovania.