caneps
26.01.12,17:07
dobry vecer, chcel by som poziadat o radu. Ide o toto: V maji roku 2009 som od rodicov kupil rodinny dom v ktorom som dovtedy s nimi byval. Chcem sa spytat, do dnesneho dna nikto ani ja ani rodicia nepodali danove priznanie, niekde som cital, ze su oslobodeni ti, co mali v predmetnej nehnutelnosti trvaly pobyt minimalne dva roky pred jej predajoma alebo kupou. Je to tak? Nemusim sa bat dane, alebo to treba dat na poriadok a ak hej tak ake su poplatky a podavam to obci? Dakujem pekne za radu
buchač
26.01.12,16:24
dobry vecer, chcel by som poziadat o radu. Ide o toto: V maji roku 2009 som od rodicov kupil rodinny dom v ktorom som dovtedy s nimi byval. Chcem sa spytat, do dnesneho dna nikto ani ja ani rodicia nepodali danove priznanie, niekde som cital, ze su oslobodeni ti, co mali v predmetnej nehnutelnosti trvaly pobyt minimalne dva roky pred jej predajoma alebo kupou. Je to tak? Nemusim sa bat dane, alebo to treba dat na poriadok a ak hej tak ake su poplatky a podavam to obci? Dakujem pekne za radu

...pred dátumom kúpy predsa platili dane rodičia ...

Keď k zmene došlo , bolo by to dobré dať na poriadok .........respektíve je to ohlasovacia povinnosť , do 30 dní sa má ...

Oslobodení od čoho ???.......od dane ????
To asi nie , pokiaľ samozrejme nemá niekto nejaké úľavy ...tie sú uvedené vo VZN príslušnej obce alebo mesta ...

Daňové priznanie sa podáva podľa príslušnosti bydliska ...miestny úrad , magistrát ....
Poplatky sú stanovené zákonom ...
http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=930
caneps
26.01.12,17:15
Moja chyba. zle som sa vyjadril, dane z nehnutelnosti sa samozrejme platia tam nedoplatok nie je, uvedomil som si co som napisal az ked ste mi odpisali. Chcel som ale vediet toto: danove priznanie sa nepodalo na to ze ja som od rodicov dom kupil, teda rodicia nadobudli peniaze za dom ale nepodali danove priznanie v tomto ma zaujimaju poplatky, prip. sankcie a ci ho este mozu podat, ked kupa sa uskutocnila v roku 2009...dakujem za rady
caneps
26.01.12,17:15
a ci vobec je treba danove priznanie podat, co sa stane ak sa nepoda? DAKUJEM
Anja111
26.01.12,17:26
dobry vecer, chcel by som poziadat o radu. Ide o toto: V maji roku 2009 som od rodicov kupil rodinny dom v ktorom som dovtedy s nimi byval. Chcem sa spytat, do dnesneho dna nikto ani ja ani rodicia nepodali danove priznanie, niekde som cital, ze su oslobodeni ti, co mali v predmetnej nehnutelnosti trvaly pobyt minimalne dva roky pred jej predajoma alebo kupou. Je to tak? Nemusim sa bat dane, alebo to treba dat na poriadok a ak hej tak ake su poplatky a podavam to obci? Dakujem pekne za radu
Rodičia mali zrejme príjem za predaj domu oslobodený, keďže ako píšeš, v dome mali trvalý pobyt viac ako 2 roky. V tom prípade ani neboli povinní podávať z tohoto titulu DP, alebo uvádzať predaj v DP.
caneps
26.01.12,17:26
lebo nasiel som nieco na internete a podla tohto: Oslobodenie od dane z príjmu
Pri predaji nehnuteľností sú niektoré príjmy z tohto predaja oslobodené. Tieto výnimky stanovuje zákon v § 9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.
Z predaja sú oslobodené príjmy z predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt aspoň 2 roky

Podla tohto by potom moji rodicia nemali platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti - domu ani podavat danove priznanie ak boli vlastnikmi cely zivot???alebo sa mylim a rozumiem tomu nespravne???
Anja111
26.01.12,17:28
Pochopil si to správne.
caneps
26.01.12,17:28
dakujem velmi pekne za rady, odlahlo nam :)
nikulik
26.01.12,19:29
Prosim vas nemozem najst na stranke drsr tlačivo: danove priznanie k dani z nehnutelnosti.
Pomožete mi prosim?
To ma byt podane do konca januara?
Katy a R
26.01.12,19:40
nikulik
26.01.12,19:45
http://www.porada.sk/t155334-dan-z-nehnutelnosti.html#post1625781 - na mestský (obecný) úrad treba
Dakujem velmi pekne, prečo som si myslela ze sa to podava na danovy urad?
A v tlačive je hore napisane VZOR, to nevadi?
nurka
01.02.12,16:35
v roku 2008 sme s manzelom kupili od obce pozemok za cca 240 €. cast pozemku sme predali v 2011 za cca 300€. myslim ze sme povinni podat DP. ano? podavam zo sumy rozdielu (60€),alebo z tych 300€?
manzel je SZČO. ak mame povinnost podat DP z predaja nehnutelnosti, mozem to dat do manzeloveho DP? alebo radsej do svojho? tiez si budem podavat sama, ale ak tam dam aj tu nehnutelnost budem musiet vypisat typ B. uvazujem spravne?
nurka
14.02.12,16:56
v roku 2008 sme s manzelom kupili od obce pozemok za cca 240 €. cast pozemku sme predali v 2011 za cca 300€. myslim ze sme povinni podat DP. ano? manzel je SZČO. ak mame povinnost podat DP z príjmu z predaja nehnutelnosti, mozem to dat do manzeloveho DP? alebo radsej do svojho? tiez si budem podavat sama, ale ak tam dam aj tu nehnutelnost budem musiet vypisat typ B. uvazujem spravne?

vie mi niekto poradit?
batorek
14.03.12,15:51
Dobrý deň.
Mám takýto problém, v roku 2009 sme nadobudli nehnuteľnosť darovacou zmluvou
v roku 2011 sme ho predali. čiže nebola tam splnená podmienka ani 2 roky.
Cena za byt bude príjem v DP a výdaj bude čo, keď v dar.zmluve nie je hodnota bytu.
Podľa všetkého sa mi zdá, že sa bude musieť vypočítať daň z celej nadobudnutej ceny za byt
a to je čiastka skoro 5 tis. €. Vie mi niekto poradiť či tam nie je nejaký § ktorý by tomu zabránil.
Ďakujem za skorú odpoveď.