accountant
31.01.06,19:06
Prosím Vás keď zaraďujem predmet fin.leasingu (osobné auto) a nie som si celkom istý či môžem za ceny v ktorej budem to auto zaraďovať aj prirátať kúpnu cenu.Potom by mi cena v ktorej budem zaraďovať vypadala asi takto istina+poplatok+kúpna cena. Je to prosím správne? A je to aj niekde uvedené (zákon,opatrenie) že môžem kúpnu cenu zaradiť hneď na začiatku? Veľmi pekne Vám ďakujem :-)
accad
31.01.06,18:37
accountant
01.02.06,06:33
dakujem, ale tie stranky uz mam poprezerane, ale nie je v žiadnom prispevku napisane o kupnej cene. A bol by som rad ked si uz ziskal tolko sihlasov tak aspon napisal svoj nazor a neodkazoval ma na nejaky odkaz.Dakujem ACCAD :-(
Jana G.
01.02.06,13:29
Môžem Ti poradiť aj ja mám taký prípad. Ja som auto zaradila len v obstarávacej cene + nákl. s obstaraním t.j. provízia. Zaúčtovala som to na 042/474. Navýšenie + úrok + DPH účtujem do nákladov podľa splátkového kalendára na 562/474 navýšenie + DPH, 568/474 poistné. Na konci roka urobím z fin.leasingu odpis a to z čiastky, ktorú som zaúčtovala na 042. Túto čiastku som delila 36(mesiacov)xpočet mesiacov v roku leasingu a zaúčtovala som to na 551/082. Ak má niekto iný názor, rada si ho prečítam. Ďakujem.
Jana G.
01.02.06,13:30
Opravujem sa nie obstarávacia cena ale nadobúdacia cena a zaradíš ju v deň uzatvorenia leasin. zmluvy.
martinez
01.02.06,15:00
Podla mojho nazoru Ti kupna cena nevstupuje do vstupnej ceny majetku obstaraneho financnym prenajmom na ucely odpisovania... hovori o tom §26,8... kde sa pise "....zvysenej o naklady suvisiace s obstaranim predmetu financneho prenajmu vynalozene najomcom do doby zaradenia tohto majetku do uzivania." Podla mojho nazoru kupnu cenu zaplatis az po ukonceni financneho prenajmu teda nie do momentu zaradenia a preto nemoze vstupovat do vstupnej ceny a byt sucastou odpisu podla §26,8.
Muška
01.02.06,16:12
dakujem, ale tie stranky uz mam poprezerane, ale nie je v žiadnom prispevku napisane o kupnej cene. A bol by som rad ked si uz ziskal tolko sihlasov tak aspon napisal svoj nazor a neodkazoval ma na nejaky odkaz.Dakujem ACCAD :-(

Táto téma tú je už niekoľko krát rozobraná, preto Ťa Poraďáci odporúčajú na uvedený link. Nepíšeš či účtuješ v JU alebo v PU.
Hore na lište sú "Tlačivá", keď si tam klikneš sú tam rôzne tabuľky.....alebo v okienku "Hľadaj" zadaj slobo Leasing po 1.1.2005 u ukáže sa Ti viac tém.

Ak účtuješ v JU tak, tu je veľmi dobrá tabuľka...dosadíš si svoje čísla a máš tam, aj ako to zaúčtuješ v peňažnom denníku.

Takže ja Ti tiež pripájam link na tabuľku http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=128 potom klikni na "Stiahni" a máš tam excelovú tabuľku.
Katarina
01.02.06,17:01
Podľa môjho názoru do obstarávacej ceny vstupuje aj kúpna cena.
accountant
02.02.06,06:01
uz so mi to podarilo nejako rozlusknut.V zákone o dani z príjomov sa hovori ze majetok vo fin.leasingu sa odpise do 100% istiny.V opatreni ktore rieči postupy učtovania v PU v §30a je vysvetlene co sa berie do istiny a tam sa uvádza ze sucastou je i kupna cena.Takze podla toho pri zaradovani majetku v zaciatku leasingu by som mal tam dat aj kupnu cenu.Suhlasite?Dakujem
Katarína STR
02.02.06,06:12
Podla mojho nazoru Ti kupna cena nevstupuje do vstupnej ceny majetku obstaraneho financnym prenajmom na ucely odpisovania... hovori o tom §26,8... kde sa pise "....zvysenej o naklady suvisiace s obstaranim predmetu financneho prenajmu vynalozene najomcom do doby zaradenia tohto majetku do uzivania." Podla mojho nazoru kupnu cenu zaplatis az po ukonceni financneho prenajmu teda nie do momentu zaradenia a preto nemoze vstupovat do vstupnej ceny a byt sucastou odpisu podla §26,8.

martinez, bolo to tu už rozoberané niekoľkokrát, že do vstupnej ceny auta, ktorá sa bude odpisovať, vstupuje:


1. Istina

2. Spracovateľský poplatok
/DU vydalo usmernenie, ak toto niekto nezaradil do OC, ale priamo do
nákladov, aj to budú uznávať ako správne/

3. Kúpna cena auta po skončení leasingu