Mata138
26.01.12,19:25
Dobry den,
hladam rychlu odpoved.
Zamestnavatel mi na zahranicne cesty vzdy krati bezdovodne stravne o 50 %. (som si ista, ze na ich kratenie nie su ziadne dovody. V zahranici som viac ako 12 hodin denne a mam narok na plnu sadzbu). Musim pisomne ziadat o jeho doplatenie alebo je to povinnost zamestnavatela zo zakona a musi mi ich doplatit aj bez pisomnej ziadosti. Resp. Musim vo vyuctovani pracovnej cesty tento narok na stravne uvadzat? (Zamestnavatel totiz vyuctovanie nechce, lebo ziadne ine cestovne vydavky nevznikaju). Ak tak nebolo spravene - myslim doplatene - ani 15 dni od vyplaty, resp. do konca nasledujuceho kalendarneho mesiaca, moze to byt dovod na okamzite ukoncenie pracovneho pomeru?
Vdaka za odpoved.
Ticket Restaurant
13.02.12,08:37
Vo všeobecnosti Vám môže zamestnávateľ krátiť nárok na stravné poskytnuté podľa zákona o cestovných nárokoch iba vzhľadom na bezodplatne poskytnutú stravu alebo ak ste splnili podmienky na krátenie stravného podľa ustanovenia §5 ods. 5 zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. V tomto druhom prípade však zamestnávateľ môže krátiť Vaše stravné iba do výšky 25%. Povinnosť vyplatenia stravného však vyplýva zamestnávateľovi zo zákona, Vy nie ste povinný zamestnávateľa žiadať o ich doplatenie. V tomto prípade však vzniká podozrenie, ako máte vyúčtovanie pracovnej cesty vykonané, pretože vyúčtovanie si máte vykonať sám a toto predložiť Vášmu zamestnávateľovi. Vyúčtovanie predkladáte aj v prípade, ak žiadne iné cestovné výdavky nevznikajú, pretože Vám vzniká nárok na cestovnú náhradu, ktorou je stravné. Preto Vám doporučujeme, aby ste vyúčtovania z pracovnej cesty vyhotovovali a prípadne si zabezpečili z nich fotokópie. Ak máte podozrenie na nesprávny postup zamestnávateľa, máte možnosť podať podnet na miestne príslušný inšpektorát práce. V zmysle ustanovenia §69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce môže zamestnanec ukončiť pracovný pomer okamžite, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, cestovné náhrady (ktorými je aj stravné)....do 15 dní po uplynutí ich splatnosti. V tejto súvislosti by sme si Vás dovolili upozorniť na skutočnosť, že v prípade, ak ste zamestnávateľovi nepredložili vyúčtovanie pracovnej cesty, splatnosť cestovnej náhrady neplynie. Samozrejme, ak vyúčtovanie cestovnej náhrady vykonal za Vás zamestnávateľ sa toto vyúčtovanie považuje za splatné.