MarcelaV
26.01.12,19:46
Dobrý deň.
Prosím Vás firma robí celkovú rekonštrukciu budovy. Rekonštrukcia začala v roku 2010 a ešte nie je ukončená.
Technické zhodnotenie za rok 2010 je 72911,11 €; za rok 2011 je 98602,83 € a ďaľšie práce budú v tomto roku. Podľa zákona sa technickým zhodnotením hmotného majetku rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 € v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Teraz neviem či budem viesť náklady počas celého obdobia rekonštrukcie v mojej evidencii a až po ukončení a skolaudovaní(pravdepodobne jún 2012) zaradím TZ v celej sume a začnem odpisovať, alebo dám TZ každý rok na kartu IM - ako potom s odpisovaním?
Firma účtuje v jednoduchom účtovníctve.
Ďakujem.
Katarina
26.01.12,19:12
Keďže bude potrebná kolaudácia stavby ja by som to riešila nasledovne. Na karte obstarania DHIM zbierať výdavky na stavbu, po kolaudácii previesť z karty obstarania na kartu DHIM ktorá je už otvorená na budovu a urobiť technické zhodnotenie budovy, teda v r. 2012.
kikoza
09.02.12,13:08
Tiež mám taký prípad a riešim ho tak ako napísala Katarína. Ale v súvislosti s tým by som potrebovala poradiť. Dosť veľa práce na stavbe si majiteľ urobil sám aj s pomocou rod. príslušníkov. Chcel by si to dať do hodnoty budovy. A teraz moja otázka: akým spôsobom to dostane do hodnoty stavby, keď v JÚ o tom neúčtoval? Ďakujem Vám za každú radu alebo navigáciu na iné linky.
Stefan2005
09.02.12,13:41
... veľa práce na stavbe si majiteľ urobil sám aj s pomocou rod. príslušníkov. Chcel by si to dať do hodnoty budovy. A teraz moja otázka: akým spôsobom to dostane do hodnoty stavby, keď v JÚ o tom neúčtoval? ...

... no nedostane to tam.
kikoza
09.02.12,14:46
no tiež som mu to povedala, ale niekde v banke / je tam aj úver/ mu to poradili nech si to dá do hodnoty budovy, a že účtovníčka bude určite vedieť ako to urobiť...
Katarina
09.02.12,15:46
Stefan Ti radí dobre - nedostane to tam, treba sa riadiť zákonom o dani z príjmu a nie radou zamestnanca banky - toto treba vysvetliť podnikateľovi.
marjankaj
09.02.12,15:58
Tiež mám taký prípad a riešim ho tak ako napísala Katarína. Ale v súvislosti s tým by som potrebovala poradiť. Dosť veľa práce na stavbe si majiteľ urobil sám aj s pomocou rod. príslušníkov. Chcel by si to dať do hodnoty budovy. A teraz moja otázka: akým spôsobom to dostane do hodnoty stavby, keď v JÚ o tom neúčtoval? Ďakujem Vám za každú radu alebo navigáciu na iné linky.
No dostane tam iba hodnotu materiálu doloženú bločkami a faktúrami.
Vlastnú prácu nie, veď to by si zase musela dať do príjmu. A prácu rodinných príslušníkov? To by si ich musela nahlásiť ako zamestnancov a odvádzať daň a odvody.
Ako by si to chcela vyčísliť? Licitáciou?:rolleyes:
kikoza
16.02.12,12:20
to určite nie