Vieraka
26.01.12,20:02
Ahoj Poradaci, rada by som sa poradila v nasledovnej veci.
V novembri 2011 nam prisla faktura od ceskeho dodavatela - neplatcu DPH za graficke sluzby dodane elektronicky. Ja som danu fakturu ako stvrtrocny platca samozdanila a dnes sa mi ozval dotycny pan, ze by sa mal on ako neplatca DPH kvoli tejto jednej fakture v Cechach registrovat ako platitel dane.

Je to pre neho absolutne nevyhodne a navrhuje riesenie, ze on fakturu vystornuje - (ja dufam, ze by nam poslal dobropis a zaroven vratil platbu), s odovodnenim, ze k plneniu vlastne nedoslo a faktura bola vystavena omylom. Je prosim vas taketo riesenie u nas priechodne, pripadne, je on naozaj povinny registrovat sa na dan kvoli tejto jednej fakture. Dakujem.
Rozalka
26.01.12,19:16
Služba sa nedá stornovať.
A ty potom čo, podáš dodatočné?
A čo sankcie? nahradí ich?
Vieraka
26.01.12,19:44
Nie, dodatocne priznanie urcite nechcem podavat.

Ale jemu navrhla jeho uctovnicka taketo riesenie, ze fakturu nam zaslal omylom, ze pre nas nic nerobil a my sme to zistili az pri kontrole faktur.
Ale je uplne pritiahnute za vlasy, ze bola zaevidovana, uhradena suma aj odvedena DPH z faktury, ktora ani nemala byt vystavena.
Teraz by od nas chcel mejlom vyjadrenie, ze sme zistili, ze vlastne nam nic neposlal a nech nam vystavi dobropis v tomto roku a vrati peniaze. Dobropis by som potom zahrnula do priznania za 1 Q 2012.

Urcite nechcem ist proti sebe, lebo my sme to dufam spravili spravne, rozhodne neplanujem na seba upozornovat dodatocnym priznamim ale islo o 120 eur a kedze mi tvrdi, ze kvoli tejto fakture sa stane platcom DPH, co je pre neho likvidacne rada by som mu pomohla ak existuje nejake riesenie.
Rozalka
26.01.12,19:55
On sa mal registrovať ešte pred dodaním služby. nemusí byť platiteľom, len by bol podal súhrnný výkaz.
Vieraka
26.01.12,20:07
ale nespravil to... bohuzial, nevedeli sme to ani mi, inak by sme ho na to upozornili.
A ta jeho registracia, to by znamenalo, ze by nam to ako platitel DPH fakturoval bez dane, on poda suhrnny vykaz a mi spravime samozdanenie.
A ked uz je takto registrovany, tak nemusi automaticky vystavovat vsetky svoje faktury aj vramci Ciech s DPH. Alebo to je nejaky iny paragraf len vo vztahu k zahranicu.
Dakujem
Rozalka
26.01.12,20:16
Zákony DPH v rámci únie sú temer identické, on by bol naozaj len podal súhrnný výkaz, nič viac.
Ty si vykonala to, čo si mala, chybu spravili v CZ.
Nech sa "pajko" registruje pre budúce prípady. Čo urobiť s touto faktúrou - to teda neviem, buď zostane celá koza alebo bude sýty vlk, ale oboje bez sankcií sa nedá.
Samozrejme, jeho sankcia bude omnoho vyššia než by bola vaša, ale osobne si neviem predstaviť stornovanie faktúry, keďže bola v plnej výške zaplatená. A ako som už spomenula, služba sa nedá vrátiť.
Vieraka
26.01.12,20:34
Dakujem Rozalka,
no tak teraz sa uz len musime rozhodnut, ci to teda vezmeme na seba, ale s najvacsou pravdepodobnostou ano.