MirkaN123
26.01.12,23:17
Na mimibazare alebo aj inych serveroch dost predajcov ponuka tovar z Ciny alebo Japonska, napriklad oblecenie. Mozno nakupuju od velkododavatela alebo na Ebay, kedze som tie iste veci nasla aj tam. Vacsina tych predajcov to robi tak, ze si u nich objednate napriklad tricko, zaplatite im pozadovanu sumu, oni to objednaju v zahranici, vyplatia a tovar pride uz priamo vam na adresu. Teda oni s nim nepridu vobec do styku. Mna by zaujimalo ako sa toto da robit legalne? Teda normalne na zivnost a nie len ako vedlajsi privyrobok, co moze byt aj sustavna cinnost a teda bez zivnosti je to risk? Neviem ako to robia oni a ani potom nechcem patrat, len ma to zaujalo, mozno raz v buducnosti by som to chcela skusit, ale nie na cierno. Ako sa to potom moze uctovat? Pretoze postup je takyto:

1. Nahodia si veci na internet, ktore ponukaju. Napriklad spominane tricko za 15 Eur.
2. Ja si ho ako zakaznik u nej objednam, poslem jej na ucet 15 Eur.
3. Ona ho objedna, zaplati za neho - napriklad 8 Eur, ale objedna ho priamo na moju adresu. Tym sa vyhne aj CLU vacsinou aj DPH.
4. Teda mne pride balicek aj s fakturou, ona nema nic, len tie prevody.
5. Zarobila 7 Eur, ale ako si zauctuje vydaj a prijem? Ako co? Kedze tovar nikdy v ruke ani nemala a ani mi nic nevystavuje, lebo mne to pride balickom?

Myslim si, ze s dodavatelmi nema ziadne zmluvy, len to proste nakupuje ako pre seba, tak aj pre zakaznicky, ktore napriklad netusia co je to paypal alebo ebay a je pre nich jednoduchsie objednat od niekoho zo SR...


Dalo by sa to urcite aj tak, ze tovar objednam na svoju firmu, teda dane tricko pride mne a ja ho az tak predam. V tom pripade nevidim problem. Lebo ja objednam, mne pride tovar aj s fakturou a nasledne vystavim ja fakturu pre moju zakaznicku. Jedine tu by mohol byt problem, ze asi ako zivnostnik, ktory chce predavat oblecenie potrebujem od dodavatela aj nejake certifikaty a tak, nie? No a plus sa nevyhnem CLU napriklad.
Eva Dendisová
31.01.12,13:27
Legitímne to bude vtedy :
1.) ak na faktúre, ktorá príde zákazníkovi, budú tvoje firemné iniciály, poskytneš mu prijateľné reklamačné podmienky a možnosť vrátenia tovaru.
2.) alebo ak sa dohodneš s čínskou firmou na spolupráci. Ty budeš iba sprostredkovateľ za províziu. Ale v tom prípade zákazník podľa zákona o ochrane spotrebiteľa, musí byť informovaný ,,vopred ´´, kto bude dodávateľom tovaru, kto mu poskytne prípadnú reklamáciu, alebo vrátenie tovaru.