verzatilka
27.01.12,06:46
Môže manželka bez toho, aby o tom vedel manžel darovať ich byt ich dvom dcéram? Byt bol nadobudnutý počas manželstva, teda nemôže byť vlastníkom bytu len ona, že? Nedostala ho od rodičov, ani nič podobné, kedysi do "dostala" od podniku, kde pracovala, resp. si to "vybehala".
Manžel má nemanželského syna s inou ženou, tým pádom syn stráca možnosť dediť časť bytu po otcovi? Dá sa to nejako napadnúť?
Xanti
27.01.12,05:54
Nemôže manželka darovať byt dcéram, nakoľko patrí do BSM.
Ak sa dohodnú a spolu s manželom darujú byt dcéram, tak nemanželský syn naozaj nedostane nič. Lebo majetok mať nebudú.
buchač
27.01.12,05:56
Môže manželka bez toho, aby o tom vedel manžel darovať ich byt ich dvom dcéram? Byt bol nadobudnutý počas manželstva, teda nemôže byť vlastníkom bytu len ona, že? Nedostala ho od rodičov, ani nič podobné, kedysi do "dostala" od podniku, kde pracovala, resp. si to "vybehala".
Manžel má nemanželského syna s inou ženou, tým pádom syn stráca možnosť dediť časť bytu po otcovi ? Dá sa to nejako napadnúť?

...štyri otázky .........4 x NIE ....

1. manžel môže darovaciu zmluvu napadnúť ...

2. nie , nemôže ....BSM ...

........ vybehala ???......šikovná ....ale to nie je dôvod na vynechanie manžela z rozhodovania ...

3. aj nemanželský potomok je neopomenuteľný dedič...

4. čo napadnúť .......?????????????.....dedičcstvo ???....viď bod 3....
verzatilka
27.01.12,06:05
doplnenie

- tá darovacia zmluva už existuje, je to uvedené v katastri ...
- muž bol v čase podpísania zmluvy na dovolenke v zahraničí ...

je to vôbec možné???


- myslela som napadnúť tú zmluvu
Xanti
27.01.12,06:17
Nedal muž manželke splnomocnenie? ALebo generálnu plnú moc? Ak áno tak manželka toto mohla urobiť.
Ak nie, tak treba dať návrh na súd na určenie neplatnosti daného úkonu.
arizona
27.01.12,06:27
Ak chce jeden z manzelov darovat /predat/ spolocnu nehnutelnost:

-musi mat generalnu plnu moc od druheho manzela
- ta GPM nesmie byt "vseobecna",ale napisana na predaj konkretnej nehnutelnost /so vsetkymi udajmi z LV/
- musi byt notarom overeny podpis
- musi byt prilozena ku darovacej /resp.KP zmluve/
- v darovacej zmluve /resp.KPZ/ musi byt tento fakt napisany

inak je zmluva neplatna
Mgr.Shrek
27.01.12,06:46
doplnenie

- tá darovacia zmluva už existuje, je to uvedené v katastri ...
- muž bol v čase podpísania zmluvy na dovolenke v zahraničí ...

je to vôbec možné???


- myslela som napadnúť tú zmluvu

správa katastra ti neurobí vklad, kedže darovanie nie je bežná vec, nie je možné zastúpenie medzi manželmi...
nebude nutné zmluvu napadnúť, lebo správa katastra ju nebude akceptovať....a ak by aj náhodou akceptovala, a manžel sa o tom dozvedel, správa katastra zo opraví...pozor na podvod
GabiZ
27.01.12,06:52
správa katastra ti neurobí vklad, kedže darovanie nie je bežná vec, nie je možné zastúpenie medzi manželmi...
nebude nutné zmluvu napadnúť, lebo správa katastra ju nebude akceptovať....a ak by aj náhodou akceptovala, a manžel sa o tom dozvedel, správa katastra zo opraví...pozor na podvod

Presne toto som sa chcela práve spýtať, či už bol prepis urobený, alebo je to ešte len na katastri podané ako vklad. Lebo mi je divné, žeby toto kataster prepísal, oni posudzujú aj právnu stránku zmlúv, ktoré sú tam predkladané na prepis nehnuteľnosti.
verzatilka
27.01.12,06:59
- podľa stránky "katasterportal" už nie je byt napísaný na neho, ale na dcéry, s právom doživotného užívania ...
- v kolonke nadobudnutie je "darovacia zmluva" ... tak neviem ...
Xanti
27.01.12,07:00
A ako vieš, že on o tom nevedel??
myara
27.01.12,07:02
podla mna on o tom velmi dobre vedel, len tebe povedal, ze nevedel
mame kamosa, co ma nemanzelskeho syna, a jeho manzelka ho "donutila" vsetko prepisat na nu, aby ten syn nic nededil, toto su bezne veci, a ani sa manzelkam nedivim, ved prekusnut neveru s "nasledkom", a este sa aj v buducnosti delit o majetky?
verzatilka
27.01.12,07:18
veď to, že tiež neverím, že o tom "nevedel" ..
len som si chcela overiť, čo som už vlastne vedela ... díky .. :)
Mgr.Shrek
27.01.12,07:23
To nie je o tom či vedel alebo nevedel, ale o tom, či je darovacia zmluva platná a teda spôsobilá na zmenu vlastníka, alebo nie a potom kataster pochybil. Keďže verzatilka asi nie je účastníkom tohto vzťahu, tak chýbajú podrobnosti.
GabiZ
27.01.12,07:27
To nie je o tom či vedel alebo nevedel, ale o tom, či je darovacia zmluva platná a teda spôsobilá na zmenu vlastníka, alebo nie a potom kataster pochybil. Keďže verzatilka asi nie je účastníkom tohto vzťahu, tak chýbajú podrobnosti.

Súhlasím, ale doplním, že zrejme pravdivé podrobnosti, buď dotyčný klame a vedel o tom a verzatilka to zisťuje, alebo ako Shrek píše, darovacia zmluva je neplatná, ale je menej pravdepodobné, že by kataster pochybil. No stať sa môže.
myara
27.01.12,07:28
To nie je o tom či vedel alebo nevedel, ale o tom, či je darovacia zmluva platná a teda spôsobilá na zmenu vlastníka, alebo nie a potom kataster pochybil. Keďže verzatilka asi nie je účastníkom tohto vzťahu, tak chýbajú podrobnosti.

zbytocne to komplikujes, tu sa skor jedna o klamstvo zo strany muza voci zene, s ktorou ma nemanzelske dieta, ako o platnost darovacej zmluvy
zjavne ide o muza, ktory sa nevie postavit pravde do oci, tak radsej bude vymyslat bachorky o tom, ako to prebehlo za jeho chrbtom
verzatilka
27.01.12,07:35
on tvrdí, že o tom nevedel ... ja som len náhodou pozerala niečo v katastri a tak som na to prišla ... tak som si chcela overiť, či je možné to, čo mi tvrdí ... a zistiť, kde je pravda ..
- týka sa to mňa, teda syna, to je fakt ...
Xanti
27.01.12,07:36
Tak mu povedz,
ak o tom nevedel nech dá žalobu na súd. Určite nedá, lebo vedel o tom.
Mgr.Shrek
27.01.12,08:01
zbytocne to komplikujes, tu sa skor jedna o klamstvo zo strany muza voci zene, s ktorou ma nemanzelske dieta, ako o platnost darovacej zmluvy
zjavne ide o muza, ktory sa nevie postavit pravde do oci, tak radsej bude vymyslat bachorky o tom, ako to prebehlo za jeho chrbtom

ja pracujem s faktami, ktoré tu boli prezentované...z toho vyvádzam závery...tak ako mohla pochybiť správa katastra, mohol klamať aj muž...ja to neviem tak jednoznačne ako ty....

mimo témy: hodnotiť človeka bez toho aby si ho poznala je krátkozraké...mimotemy
Mária27
28.01.12,07:06
Ak bol byt predtým napísaný len na manželku, patril síce do BSM, ale správa katastra to nemusela vedieť.

Sú tu aj správne pripomienky, či manžel o tom vedel. Ak byt patrí do BSM, môže ho previesť jeden z manželov so súhlasom druhého. Ten súhlas nemusí byť písomný, dokonca môže byť dodatočný.
Ak chce manžel prejaviť nesúhlas s prevodom, má tak možnosť urobiť do troch rokov od prevodu podľa § 145 ods. 1 a § 40a občianskeho zákonníka. Išlo by o relatívnu neplatnosť právneho úkonu.

Či správa katastra nesmela tak urobiť je dosť diskutované práve pre ten paragraf o relatívnej neplatnosti. Nemusel by tam byť, keby prevod nebol možný.

Ak teda manžel nedal súhlas, musí žiadať súd o určenie, že byt patrí do BSM, ak ovšem neprešli 3 roky. Pritom súd vysloví aj neplatnosť právneho úkonu. Správa katastra to už teraz môže zmeniť len po predložení dohody o prevode alebo rozhodnutia súdu.
verzatilka
28.01.12,09:08
stojí si za tým, že o tom nevedel ...

zistila som, že tá zmluva je z roku 2008, tak už je neskoro,že?

ďakujem, aj tak ste mi pomohli ...
Katy a R
28.01.12,09:16
ja som tiež robila prevod - kúpu .. a aj právnička mi potvrdila, že ak aj tam manžel nebude uvedený (nebude to podpisovať), aj tak to vždy patrí do BSM.
danushka
28.01.12,09:23
Verzatilka, nedá mi nezareagovať...

Ak by si môj manžel uhol počas nášho manželstva a mal nemanžekské dieťa a ja by som s ním spoločne nadobudla majetok, zveľadila ho a prípadne splácala úvery, ver tomu, že by som tento majetok práve darovacou zmluvou previedla na svoje deti a poistila to doživotným užívacím právom.
Kataster neprevedie len tak byt v BSM bez GPM jedného z manželov, resp. bez podpisu oboch manželov na DZ, všetko overené notárom samozrejme musí byť.

Z môjho pohľadu manželka urobila správne, ja by som tak tiež urobila a Ty si tá, čo ťahá za kratší koniec.
A darmo by tu chcel niekto moralizovať o rovnocenných právach všetkých potomkov. Keď sa ženatý tato rozhodol mať nemanželské dieťa, mal rátať aj s dôsledkami a s faktom, že jeho manželka bude chrániť záujmy ich spoločných detí.
danushka
28.01.12,09:54
Ó, mattto, tak mi to trhá nervovou sústavou, že si mi označil príspevok za neužitočný :D.

Takže, ešte doplním o čosi svoje myšlienkové pochody a nemá to nič so zadávateľkou.

Čisto hypoteticky má muž manželku, s ňou spoločné deti a má nemanželské dieťa. Ja ako manželka o tom viem a robím kroky spoločne po dohode s manželom o prevode majetku na svoje dospelé deti.
Matke nemanželského dieťaťa sa to nepáči. To už ale svedčí o tom, že môj manžel prestáva byť svojprávny a buď ten vzťah s dotyčnou pokračuje, alebo dotyčná je poriadne vybitá ;).

Ak pokračuje, tak nech ma neťahá za nos a odíde k matke nemanželského dieťaťa a ožení sa s ňou, nebudem mať námietky. Respektíve, ak to okolnosti dovolia, tak nech spoločne požiadame o zrušenie BSM a nebudem sa starať viac o jeho majetok.

Tiež sa mi nezdá celkom košér, že niekto, kto mi urobil zo života spoločne s mojim zákonitým ťažkú životnú skúšku - zasahuje do mojich majetkových záležitostí.
Tieto veci robia nerozhodní chlapi, čo si radi vrznú mimo domu bez ochrany a potom sedia na dvoch stoličkách a tvária sa, že oni nič, oni muzikanti...
mattto
28.01.12,10:03
Verzatilka, nedá mi nezareagovať...

Ak by si môj manžel uhol počas nášho manželstva a mal nemanžekské dieťa a ja by som s ním spoločne nadobudla majetok, zveľadila ho a prípadne splácala úvery, ver tomu, že by som tento majetok práve darovacou zmluvou previedla na svoje deti a poistila to doživotným užívacím právom.
Kataster neprevedie len tak byt v BSM bez GPM jedného z manželov, resp. bez podpisu oboch manželov na DZ, všetko overené notárom samozrejme musí byť.

Z môjho pohľadu manželka urobila správne, ja by som tak tiež urobila a Ty si tá, čo ťahá za kratší koniec.
A darmo by tu chcel niekto moralizovať o rovnocenných právach všetkých potomkov. Keď sa ženatý tato rozhodol mať nemanželské dieťa, mal rátať aj s dôsledkami a s faktom, že jeho manželka bude chrániť záujmy ich spoločných detí.

presne tak! kto to kedy videl, aby iné dieťa malo rovnaké práva ako tvoje, veď ono za všetko môže! škoda, že už nežijeme v stredoveku, mohli by sme do neho hádzať hnilé jablká a vysmievať sa mu, že je nemanželské :D

k téme: nemanželské dieťa je neopomenuteľný dedič, je jedno, či bude dediť zo zákona, zo závetu alebo aj aj. Ak bude mať poručiteľ v čase smrti hocijaký iný majetok, budú dediť manželka a všetky deti, ale manželským deťom sa započítajú dary v zmysle §484 OZ Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
danushka
28.01.12,10:07
on tvrdí, že o tom nevedel ... ja som len náhodou pozerala niečo v katastri a tak som na to prišla ... tak som si chcela overiť, či je možné to, čo mi tvrdí ... a zistiť, kde je pravda ..
- týka sa to mňa, teda syna, to je fakt ...

Len tak náhodou;).

A Teba sa to netýka, Ty si ničím neprispela k nadobudnutiu spomínaného bytu, takže sa neklam verzatilka.

Prípadné dedičstvo by sa týkalo len a len syna.

Otec Tvojho dieťaťa nie je Tvoj manžel a Ty nemáš prečo zisťovať jeho právne kroky, ktoré učinil so svojou manželkou.
A ak Tebe hovorí jedno a svojej žene druhé, tak je to obyčajný slaboch.
mattto
28.01.12,10:10
Ó, mattto, tak mi to trhá nervovou sústavou, že si mi označil príspevok za neužitočný :D.

Takže, ešte doplním o čosi svoje myšlienkové pochody a nemá to nič so zadávateľkou.

Čisto hypoteticky má muž manželku, s ňou spoločné deti a má nemanželské dieťa. Ja ako manželka o tom viem a robím kroky spoločne po dohode s manželom o prevode majetku na svoje dospelé deti.
Matke nemanželského dieťaťa sa to nepáči. To už ale svedčí o tom, že môj manžel prestáva byť svojprávny a buď ten vzťah s dotyčnou pokračuje, alebo dotyčná je poriadne vybitá ;).

Ak pokračuje, tak nech ma neťahá za nos a odíde k matke nemanželského dieťaťa a ožení sa s ňou, nebudem mať námietky. Respektíve, ak to okolnosti dovolia, tak nech spoločne požiadame o zrušenie BSM a nebudem sa starať viac o jeho majetok.

Tiež sa mi nezdá celkom košér, že niekto, kto mi urobil zo života spoločne s mojim zákonitým ťažkú životnú skúšku - zasahuje do mojich majetkových záležitostí.
Tieto veci robia nerozhodní chlapi, čo si radi vrznú mimo domu bez ochrany a potom sedia na dvoch stoličkách a tvária sa, že oni nič, oni muzikanti...


zase tu máme klasicky boj dobrá milujúca manželka VS. rozbíjačka rodiny a promiskuitný manžel :D Nepríde ti hlúpe hodnotiť niekoho život bez toho, aby si o tom aspoň niečo vedela? Myslíš si, že medziľudské vzťahy sú také jednoduché? Odkiaľ vieš, ako to bolo? Ako bonus to dáš pocítiť nemanželskému dieťaťu, ktoré naozaj za nič nemôže...
danushka
28.01.12,10:16
presne tak! kto to kedy videl, aby iné dieťa malo rovnaké práva ako tvoje, veď ono za všetko môže! škoda, že už nežijeme v stredoveku, mohli by sme do neho hádzať hnilé jablká a vysmievať sa mu, že je nemanželské :D

k téme: nemanželské dieťa je neopomenuteľný dedič, je jedno, či bude dediť zo zákona, zo závetu alebo aj aj. Ak bude mať poručiteľ v čase smrti hocijaký iný majetok, budú dediť manželka a všetky deti, ale manželským deťom sa započítajú dary v zmysle §484 OZ Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

Mne mattto nemusíš citovať zákon, v tomto prípade ho dobre poznám. Mimochodom na túto problematiku je tu už viac založených tém a keď si to lepšie prelúskaš, tak sa dočítaš, že takýto postup vôbec nie je protizákonný. Ja si totiž za svojho života môžem urobiť spoločne so svojim mužom a s našim nadobudnutým majetkom čo len chcem, môžem ho kľudne darovať aj charite a vedome opomenúť všetky svoje biologické, adoptované a nemanželské deti.

Ak by som však niečo také urobila s časťou majetku a v prípade dedenie by bolo ešte čo riešiť, vtedy by dchádzalo k dokazovaniu a započítavaniu.

A nech nik odo mňa neočakáva zhovievavosť voči dôsledkom pochybení môjho manžela, ak sa to priamo týka mojich detí.
mattto
28.01.12,10:23
Mne mattto nemusíš citovať zákon, v tomto prípade ho dobre poznám. Mimochodom na túto problematiku je tu už viac založených tém a keď si to lepšie prelúskaš, tak sa dočítaš, že takýto postup vôbec nie je protizákonný. Ja si totiž za svojho života môžem urobiť spoločne so svojim mužom a s našim nadobudnutým majetkom čo len chcem, môžem ho kľudne darovať aj charite a vedome opomenúť všetky svoje biologické, adoptované a nemanželské deti.

Ak by som však niečo také urobila s časťou majetku a v prípade dedenie by bolo ešte čo riešiť, vtedy by dchádzalo k dokazovaniu a započítavaniu.

A nech nik odo mňa neočakáva zhovievavosť voči dôsledkom pochybení môjho manžela, ak sa to priamo týka mojich detí.

Napísal som niekde, že takýto postup je protizákonný? Nie, nenapísal, reagoval som na "inteligentné" príspevky, kedy sa verzatilka pýtala na právne otázky a určitý typ ľudí to obrátilo proti nej a hodnotia jej život, riešia tu svoje komplexy, životné prehry a ako hlúpy dav poriada hon na nevernice a nemanželské deti...

Ty ako matka hájiš záujmy svojich detí, verzatilka robí to isté, háji záujmy svojho dieťaťa, neviem, prečo sa tu do nej navážate...
danushka
28.01.12,10:45
Ty ako matka hájiš záujmy svojich detí, verzatilka robí to isté, háji záujmy svojho dieťaťa, neviem, prečo sa tu do nej navážate...

Omyl, poukazujem len na chrapúňstvo niektorých mužov, ktorí nevedia, čo je ochrana pred neželaným tehotenstvom a na fakt, že takýmto nerozvážnym konaním robia ženy nešťastnými.
Ak si odmyslíme nemorálnosť nevery v našich končinách a staneme sa jej účastníkmi, potom musíme rátať s jej dôsledkami, ktoré majú tak širokú škálu, že sa nám môže v hlavách zatočiť o čosi viac, ako z prvotného ošiaľu pozemskej vášne.

Bohatí muži sú asi štedrejší k svojim nemanželským deťom. V tomto prípade sa jedná zrejme o bežného smrteľníka a jeho žena len jednoducho chráni svoj jediný nadobudnutý majetok so svojim sukničkárom, lebo jej záleží na tom, aby spoločným deťom čo to zostalo.

A verzatilku nenapádam, len poukazujem na to, že v takýchto situáciách milenky ťahajú za kratší koniec a manželky hrajú prvé husle.

Práva detí sú veľmi dôležité, jedným nepísaným právom je právo detí na rozumných rodičov. Deti si svojich rodičov nevyberajú. Ak by mohli, určite by si vybrali takých, ktorí budú spolu celý život a rodinu povýšia nad všetky ľudské neresti a slabosti.
mattto
28.01.12,10:59
Omyl, poukazujem len na chrapúňstvo niektorých mužov, ktorí nevedia, čo je ochrana pred neželaným tehotenstvom a na fakt, že takýmto nerozvážnym konaním robia ženy nešťastnými.
Ak si odmyslíme nemorálnosť nevery v našich končinách a staneme sa jej účastníkmi, potom musíme rátať s jej dôsledkami, ktoré majú tak širokú škálu, že sa nám môže v hlavách zatočiť o čosi viac, ako z prvotného ošiaľu pozemskej vášne.

Bohatí muži sú asi štedrejší k svojim nemanželským deťom. V tomto prípade sa jedná zrejme o bežného smrteľníka a jeho žena len jednoducho chráni svoj jediný nadobudnutý majetok so svojim sukničkárom, lebo jej záleží na tom, aby spoločným deťom čo to zostalo.

A verzatilku nenapádam, len poukazujem na to, že v takýchto situáciách milenky ťahajú za kratší koniec a manželky hrajú prvé husle.

Práva detí sú veľmi dôležité, jedným nepísaným právom je právo detí na rozumných rodičov. Deti si svojich rodičov nevyberajú. Ak by mohli, určite by si vybrali takých, ktorí budú spolu celý život a rodinu povýšia nad všetky ľudské neresti a slabosti.

zase súdiš, nevieš ako to bolo. Možno je manželka frigídna harpia a k inej žene ho dohnala. Poznáš rozprávku o Popoluške, Mrázikovi..., možno sa zastávaš zlej ženy a jej rozmaznaných deciek, Marfušy :D Nikto nevie, ako to je, preto súdiť je nezmysel. Pýtala sa na právnu stránku, všetky ostatné hodnotiace komenty o tom, čo by si urobila ty, ako podvádzaná manželka muža slabocha a pod. kecy, nikoho nezaujímajú
danushka
28.01.12,14:31
zase súdiš, nevieš ako to bolo. Možno je manželka frigídna harpia a k inej žene ho dohnala. Poznáš rozprávku o Popoluške, Mrázikovi..., možno sa zastávaš zlej ženy a jej rozmaznaných deciek, Marfušy :D Nikto nevie, ako to je, preto súdiť je nezmysel. Pýtala sa na právnu stránku, všetky ostatné hodnotiace komenty o tom, čo by si urobila ty, ako podvádzaná manželka muža slabocha a pod. kecy, nikoho nezaujímajú

Dobre matto, takže aby sme neboli pri drístoch a kecoch. Ako super právny poradca na Porade si mal odpovedať zadávateľke okamžite, jasne a stručne.
Otázka znela, či sa dá takáto darovacia zmluva napadnúť.

Ja sa pýtam, z akého titulu chce zadávateľka napadnúť darovaciu zmluvu a prevod bytu na katastri, keď k účastníkom konania nie je v žiadnom právnom a rodinnom vzťahu, otec jej dieťaťa žije a o dedení nie je reč.
Na podrobné otázky by najlepšie asi vedela odpovedať zákonitá manželka. Treba mať dostatok guráže a opýtať sa rovno jej.
Je možné, že na kúpnej zmluve bytu figuruje len manželka, hoci tento spadá do BSM. Kataster však neskúma, či takýto byt bol nadobudnutý počas BSM, ak sa nezavkladoval oboma manželmi. Je možné, že takto ho manželka v BSM nadobudla a sama ho aj bez manžela darovala.
Avšak ak chlap, ktorý spraví nemanželské dieťa, nejasne zahmlieva veci matke nemanželského dieťaťa, vykrúca sa a tvári, že nevie o niektorých veciach - presne taký chlap je nehoden mať potomstvo a plodiť ho.

Takže nielen ženy sú poniektoré harpie, ale aj chlapi sú sviniari.
A faktom je aj skutočnosť, že na svete existujú zlatokopky, rozbíjačky vzťahov. Hovorím všeobecne, aby tu nedochádzalo k nesprávnej interpretácii a nedajbože k tomu, že zdávateľku porovnávam s týmto druhom žien.

Toť vsjo :).
mattto
28.01.12,15:47
Dobre matto, takže aby sme neboli pri drístoch a kecoch. Ako super právny poradca na Porade si mal odpovedať zadávateľke okamžite, jasne a stručne.
Otázka znela, či sa dá takáto darovacia zmluva napadnúť.

Ja sa pýtam, z akého titulu chce zadávateľka napadnúť darovaciu zmluvu a prevod bytu na katastri, keď k účastníkom konania nie je v žiadnom právnom a rodinnom vzťahu, otec jej dieťaťa žije a o dedení nie je reč.
Na podrobné otázky by najlepšie asi vedela odpovedať zákonitá manželka. Treba mať dostatok guráže a opýtať sa rovno jej.
Je možné, že na kúpnej zmluve bytu figuruje len manželka, hoci tento spadá do BSM. Kataster však neskúma, či takýto byt bol nadobudnutý počas BSM, ak sa nezavkladoval oboma manželmi. Je možné, že takto ho manželka v BSM nadobudla a sama ho aj bez manžela darovala.
Avšak ak chlap, ktorý spraví nemanželské dieťa, nejasne zahmlieva veci matke nemanželského dieťaťa, vykrúca sa a tvári, že nevie o niektorých veciach - presne taký chlap je nehoden mať potomstvo a plodiť ho.

Takže nielen ženy sú poniektoré harpie, ale aj chlapi sú sviniari.
A faktom je aj skutočnosť, že na svete existujú zlatokopky, rozbíjačky vzťahov. Hovorím všeobecne, aby tu nedochádzalo k nesprávnej interpretácii a nedajbože k tomu, že zdávateľku porovnávam s týmto druhom žien.

Toť vsjo :).

zase si v podstate nič nepovedala, iba si si zanadávala... niekedy je dobré mlčať, ak človek nemá čo povedať ;)

Nie je pravda, čo si napísala, že kataster neskúma, či vec patrí do BSM, skúma a preto ak kataster povolil vklad, bolo všetko v poriadku a verzatilka má smolu ohľadom bytu. Preto som písal o ďalšom majetku poručiteľa, na ten sa treba zamerať.

§31 zák. č. 162/95 Z.z. Správa katastra preskúma zmluvu z hľadiska, či obsahuje podstatné náležitosti zmluvy, či je úkon urobený v predpísanej forme, či je prevodca oprávnený nakladať s nehnuteľnosťou, či sú prejavy vôle dostatočne určité a zrozumiteľné, či zmluvná voľnosť alebo právo nakladať s nehnuteľnosťou nie sú obmedzené, či zmluva neodporuje zákonu, či zákon neobchádza a či sa neprieči dobrým mravom. Pri rozhodovaní o vklade prihliada správa katastra aj na skutkové a právne skutočnosti, 10b) ktoré by mohli mať vplyv na povolenie vkladu.
danushka
28.01.12,16:09
Áno?
Neuveríš, ale vo svojej praxi som sa stretla s LVčkami, kde bol majiteľom len jeden z manželov a nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas BSM.
Ak sa nemýlim, neexistuje povinnosť uvádzať stav účastníkov zmluvy. Kataster neskúma v náležitostiach zmluvy, či niekto z účastníkov je ženatý, rozvedený alebo slobodný. Táto informácia sa môže a nemusí v zmluve uviesť.
Takto môže defacto dochádzať k neúmyselnému zamlčaniu podstatných informácii, ktoré katastru pri následnom prevode na danej nehnuteľnosti uniknú.
Preto je veľmi dôležité pri kúpe nehnuteľnosti dávať veľký pozor, či netreba dodatočne dožiadať súhlas s predajom nehnuteľnosti aj jedného z manželov, ktorý na LV chýba.
Kataster skúma prevod na základe toho, či je prevádzaná nehnuteľnosť nadobudnutá ako BSM, výlučné alebo podielové spoluvlastníctvo a dožaduje sa súhlasu s prevodom týchto ľudí.
Pri zamlčaní jedného z manželov na takýchto zmluvách nie je vecou katastra overovať, v akom stave sa nachádza nadobúdateľ. Toto je už vecou jedného z manželov, ak k prevodu dôjde bez jeho vedomia a súhlasu.

Ale to by si mal ako skúsený macher vedieť. Však si tu v nejakej inej téme písal, že si pripravuješ zmuvy o prevodoch sám, keď obchoduješ s realitami. Tam si sa dokonca vyjadril, ako nepotrebuješ právnikov, kde by ich služby predražili Tvoje obchody.;)

Takže asi tak. Hlavne, že si tu toho v podstate povedal veľa Ty.
Máme tu šikovných ľudí v práve na Porade, ktorí keď niečo napíšu, tak to má cenu zlata. Ale Ty majster sveta ešte aj našej Majke - uznávanej to radkyni z oblasti práva práskneš neužitočné, ako som už bola postrehla v iných témach.
Boli kedysi dobré časy na Porade, keď sa tu debaty riešili podstatne konštruktívnejšie. Ale ty si úplne zapadol do radu nových krikľúňov a vystatovačov.

Ešte raz pre poriadok. Zadávateľku nesúdim, neodsudzujem, je to jej život a jej patálie. Koniec koncov, každý nejaké máme.
buchač
28.01.12,16:18
Neuveríš, ale vo svojej praxi som sa stretla s LVčkami, kde bol majiteľom len jeden z manželov a nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas BSM.
...
...

...dovolím si do dialógu vstúpiť ...:rolleyes:

...ja/my mám/e nejaké doma....:cool:
danushka
28.01.12,16:26
...dovolím si do dialógu vstúpiť ...:rolleyes:

...ja/my mám/e nejaké doma....:cool:

Presne tak Jurko, nie je to nič nezvyčajné. My sme s manželom kupovali minulý rok jednu nehnuteľnosť, kde bol len jeden z manželov uvedený ako vlastník nehnuteľnosti. Dožiadali sme v kúpnej zmluve súhlas druhého manžela s predajom, aby sme sa tak vyhli možným nepríjemnostiam v budúcnosti.
buchač
28.01.12,16:34
...Dani , veď jasné ...

Ja mám svoje ...ten LV ...
Manželka detto ..
Spoločné sa tiež nájde......
mattto
28.01.12,17:05
Áno?
Neuveríš, ale vo svojej praxi som sa stretla s LVčkami, kde bol majiteľom len jeden z manželov a nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas BSM.
Ak sa nemýlim, neexistuje povinnosť uvádzať stav účastníkov zmluvy. Kataster neskúma v náležitostiach zmluvy, či niekto z účastníkov je ženatý, rozvedený alebo slobodný. Táto informácia sa môže a nemusí v zmluve uviesť.
Takto môže defacto dochádzať k neúmyselnému zamlčaniu podstatných informácii, ktoré katastru pri následnom prevode na danej nehnuteľnosti uniknú.
Preto je veľmi dôležité pri kúpe nehnuteľnosti dávať veľký pozor, či netreba dodatočne dožiadať súhlas s predajom nehnuteľnosti aj jedného z manželov, ktorý na LV chýba.
Kataster skúma prevod na základe toho, či je prevádzaná nehnuteľnosť nadobudnutá ako BSM, výlučné alebo podielové spoluvlastníctvo a dožaduje sa súhlasu s prevodom týchto ľudí.
Pri zamlčaní jedného z manželov na takýchto zmluvách nie je vecou katastra overovať, v akom stave sa nachádza nadobúdateľ. Toto je už vecou jedného z manželov, ak k prevodu dôjde bez jeho vedomia a súhlasu.

Ale to by si mal ako skúsený macher vedieť. Však si tu v nejakej inej téme písal, že si pripravuješ zmuvy o prevodoch sám, keď obchoduješ s realitami. Tam si sa dokonca vyjadril, ako nepotrebuješ právnikov, kde by ich služby predražili Tvoje obchody.;)

Takže asi tak. Hlavne, že si tu toho v podstate povedal veľa Ty.
Máme tu šikovných ľudí v práve na Porade, ktorí keď niečo napíšu, tak to má cenu zlata. Ale Ty majster sveta ešte aj našej Majke - uznávanej to radkyni z oblasti práva práskneš neužitočné, ako som už bola postrehla v iných témach.
Boli kedysi dobré časy na Porade, keď sa tu debaty riešili podstatne konštruktívnejšie. Ale ty si úplne zapadol do radu nových krikľúňov a vystatovačov.

Ešte raz pre poriadok. Zadávateľku nesúdim, neodsudzujem, je to jej život a jej patálie. Koniec koncov, každý nejaké máme.

ale no ták, ak niekto radí dobre, dám užitočné, ak niekto radí nezmysly dám neužitočné a tak to bolo aj v prípade príspevku Maria27, keď niekomu radila, aby spáchali trestný čin podvodu, prehlásili, že vydržali nehnuteľnosť, aj keď neboli dobromyseľní a ako klinec napísala, že mŕtvi ľudia prehlásia po pár rokoch od svojej smrti, že niečo predali kupujúcim http://www.porada.sk/t184007-odkupenie-domu.html
verzatilka
30.01.12,06:59
to som netušila, že jednou právnou otázkou (uistením sa) rozprúdim takú vášnivú debatu na tému "milenka, chuderka manželka, nezodpovednosť a pod." ... :-)
ja som len chcela vediet, či je to možné, čo som sa pýtala, a dozvedela som sa, ďakujem ..
a čo si kto o mne myslí, to mi je ukradnuté ...
ďakujem všetkým za pomoc ... nemám v úmysle napádať darovaciu zmluvu, aj keby sa niečo našlo, si myslím ...
o.i. dcéry majú každá vlastný byt, okrem darovaného, nie sú vydaté a už nie sú najmladšie, tak možno osud to zariadi aj inak ... :-))