Susan
27.01.12,08:24
Vsetkym zelam pekne rano. Urcite kazda uctovna jednotka musi mat v uctovnictve
zrazenu dan z bankovych urokov, ktora sa uctuje na ucte 341. Tato sa ma preuctovat
na ucet 591, a ma byt danovo uznany naklad v roku 2011. Kedy vsak tento zapis vykonat?
a) pred vycislenim zakladu dane pred zdanenim
b) zapocitat s danovou povinnostou?

Dakujem za reakcie:-)
Tweety
27.01.12,07:25
Vsetkym zelam pekne rano. Urcite kazda uctovna jednotka musi mat v uctovnictve
zrazenu dan z bankovych urokov, ktora sa uctuje na ucte 341. Tato sa ma preuctovat
na ucet 591, a ma byt danovo uznany naklad v roku 2011. Kedy vsak tento zapis vykonat?
a) pred vycislenim zakladu dane pred zdanenim
b) zapocitat s danovou povinnostou?

Dakujem za reakcie:-) ZD z úrokov účtuješ vtedy, keď účtovný prípad nastal, nie až pri vyčíslení ZD. Neúčtujeme už na 341, ale ihneď pri zrážke na 591. Je to nedaňový náklad.
Kristina27
27.01.12,07:49
Susan
27.01.12,09:44
ZD z úrokov účtuješ vtedy, keď účtovný prípad nastal, nie až pri vyčíslení ZD. Neúčtujeme už na 341, ale ihneď pri zrážke na 591. Je to nedaňový náklad.

Dakujem za odpoved. Pre informaciu aj pre druhych som nasla "Informaciu z DR" z juna 2011 k zrazkovej dani:
Daňovník predmetný výnos z úrokov nezahrnie do základu dane z príjmov v súlade s § 17 odst. 3 pism.a) ZDP (prostrednictvom riadku 240 daňového priznania k dani z príjmov PO) a daň vybratú zrážkou nezapočíta ako preddavok na svoju celkovú daňovú povinnosť podľa § 43 odst. 6 ZDP. Ak sa daň z príjmov vybratá zrážkou považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, účtuje sa na 591 - splatná daň z príjmu z bežnej činnosti.