KučerovaZ
27.01.12,09:51
Dobry den. Chcela by som sa spytat ako je to s narokom na §141 - priepustku k lekarovi.
Zamestnanec, ktory ma 40 hod. pracovny uvazok ma narok na lekara pre seba 7x8 hodin, t. j. 56 hodin za rok, vsak?
Nieje mi vsak celkom jasne ako je to s narokom na dieta, manzela, prip. ineho pribuzneho.
Moje otazky zneju:
Na dieta ma narok taktiez 7x8 hodin a na kazde?
Na manzela ma narok taktiez 7x8 hodin? Je podmienkou rovnaky trvaly pobyt?
Ma narok este na niekoho ineho? Co vtedy musi byt splnene?

Taktiez sa chcem spytat, ako je to s evidovanim. Eviduje sa vtedy zamestnanec akoby bol v praci, alebo sa znaci nejako specialne a aj vyska mzdy sa meni?

Dufam, ze som bola zrozumitelna, vopred velmi pekne dakujem.

Z.
Tweety
27.01.12,08:57
Dobry den. Chcela by som sa spytat ako je to s narokom na §141 - priepustku k lekarovi.
Zamestnanec, ktory ma 40 hod. pracovny uvazok ma narok na lekara pre seba 7x8 hodin, t. j. 56 hodin za rok, vsak? ÁNo, ale to neznamená, že ho aj musí čerpať.
Nieje mi vsak celkom jasne ako je to s narokom na dieta, manzela, prip. ineho pribuzneho. Nárok má aj na ošetrenie vyšetrenie dieťaťa(pozri §141ZP) príp.rod. príslušníka, a ost. s ním žijúcich v spoločnej domácnosti. Moje otazky
zneju:
Na dieta ma narok taktiez 7x8 hodin a na kazde?
Na manzela ma narok taktiez 7x8 hodin? Je podmienkou rovnaky trvaly pobyt?
Ma narok este na niekoho ineho? Co vtedy musi byt splnene? ZP

Taktiez sa chcem spytat, ako je to s evidovanim. Eviduje sa vtedy zamestnanec akoby bol v praci, alebo sa znaci nejako specialne a aj vyska mzdy sa meni? ÁNo, evidujú sa potvrdenia a tieto hodiny sú platené priemerkami.

Dufam, ze som bola zrozumitelna, vopred velmi pekne dakujem.

Z.
V texte.
KučerovaZ
27.01.12,09:08
Dakujem za rychlu odpoved.
Co sa tyka rod. prisl. zijuceho v spol. domacnosti, nie vzdy to znamena ze maju aj rovnaky trvaly pobyt. Je tento trvaly pobyt podmienkou, alebo nie?
Platenie priemerkou ovplyvnuje vysku mzdy? Ja, ako osoba, ktora ma evidovat tieto priepustky, len zratam zamestnancovi cerpany cas a odovzdam to externej mzdarke? Mozem to ratat na minuty, alebo len zaokruhlovat na hodiny?
Tweety
27.01.12,09:13
Dakujem za rychlu odpoved.
Co sa tyka rod. prisl. zijuceho v spol. domacnosti, nie vzdy to znamena ze maju aj rovnaky trvaly pobyt. Trvalý pobyt nemusí byť, ani spoločná domácnosť . Je tento trvaly pobyt podmienkou, alebo nie?
Platenie priemerkou ovplyvnuje vysku mzdy? Samozrejme, ale ak len eviduješ, mzdárka to už bude vedieť vypočítať. Ja, ako osoba, ktora ma evidovat tieto priepustky, len zratam zamestnancovi cerpany cas a odovzdam to externej mzdarke? Mozem to ratat na minuty, alebo len zaokruhlovat na hodiny? Rátaš čas, strávený u lekára podľa potvrdenia. V texte.
KučerovaZ
27.01.12,09:16
Musia to byt hodiny? Co ak bol zamestnanec prec napriklad len 20 minut?
Tweety
27.01.12,09:17
Musia to byt hodiny? Co ak bol zamestnanec prec napriklad len 20 minut? Tak mu preplatíte len 20 min. Ale ten čas tam musí byť uvedený.
KučerovaZ
27.01.12,09:26
Super, to som chcela vediet.

Este, dufam, ze uz, posledna otazocka. Toto preplacanie priemernou mzdou sa odrazi na mzde negativne, alebo pozitivne?
Tweety
27.01.12,09:29
Super, to som chcela vediet.

Este, dufam, ze uz, posledna otazocka. Toto preplacanie priemernou mzdou sa odrazi na mzde negativne, alebo pozitivne? To záleží od výšky priemerky.
KučerovaZ
27.01.12,09:40
O.K., dakujem za rady :)
KučerovaZ
27.01.12,12:37
Ešte predsa len jedna otazocka k § 141 ods. 2 pism. c/ - sprevadzanie.
Je tam narok na 7 dni. Je to čas spolu na rodinnych príslušníkov žijúcich v spoločnej domácnosti, alebo je to nárok po 7 dní na každého /napr. dieťa, manžel, matka.../???
Považuje sa za rodinného príslušníka aj dlhoročná priateľka, resp. družka??
Dakujem
ewita888
27.01.12,12:49
Ešte predsa len jedna otazocka k § 141 ods. 2 pism. c/ - sprevadzanie.
Je tam narok na 7 dni. Je to čas spolu na rodinnych príslušníkov žijúcich v spoločnej domácnosti, alebo je to nárok po 7 dní na každého /napr. dieťa, manžel, matka.../??? no to by si tomu dala :-) nie, 7 dní pre všetkých dokopy...
Považuje sa za rodinného príslušníka aj dlhoročná priateľka, resp. družka?? nie, ak nežijú v spoločnej domácnosti..
Dakujem
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
KučerovaZ
27.01.12,13:08
Super, dakujem. Moc ste mi pomohli, nebolo mi to z toho zakona moc jasne! Este raz DIKY :)
J+K
27.01.12,13:34
Iba doplním, že ak družka žije so zamestnancom spoločne v domácnosti, má zamestnanec nárok na preplatenie jej doprovodu - viď ZP § 40 od.(5) /citujem "iná osoba,ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti/.
caduceus
29.01.12,12:08
Mám jeden problém.V práci nám nechcú akceptovať P-čka na nočnej smene.Hlavne 12-ckach,ktoré yačínajú od 18.00 a končia nasledujúci deň ráno 6.00 hod.Podľa ich výkladu končí priepustka o 24.00 hod.v ten deň a to aj keď je na nej napísane od lekára platí 24 hodín!Čo mám robiť? ZP to nerieši.Poradte prosím.Ďakujem.
veronikasad
29.01.12,12:11
Mám jeden problém.V práci nám nechcú akceptovať P-čka na nočnej smene.Hlavne 12-ckach,ktoré yačínajú od 18.00 a končia nasledujúci deň ráno 6.00 hod.Podľa ich výkladu končí priepustka o 24.00 hod.v ten deň a to aj keď je na nej napísane od lekára platí 24 hodín!Čo mám robiť? ZP to nerieši.Poradte prosím.Ďakujem.
Ak si bol na nočnej pohotovosti, čas ktorý si tam strávil ti uznať musia. Náhrada mzdy sa poskytuje za čas strávený ošetrením alebo vyšetrením v zdravotníckom zariadení.
caduceus
05.02.12,10:19
Dobrý deň.Zamestnávateľ nás v práci núti na nadčasy s tým,že sa nám vyhráža výpoveďou.Ten kto aj tak neostáva dostáva písomné upozornenie,ktoré platí na 6 mesiacov.Po dvoch upozorneniach je výpoveď.Dokonca nám nechce akceptovať ani P-čka na nočnú /tj.od 22.00-5.00/hod.Postupuje podľa ZP?
veronikasad
05.02.12,10:22
Dobrý deň.Zamestnávateľ nás v práci núti na nadčasy s tým,že sa nám vyhráža výpoveďou.Ten kto aj tak neostáva dostáva písomné upozornenie,ktoré platí na 6 mesiacov.Po dvoch upozorneniach je výpoveď.Dokonca nám nechce akceptovať ani P-čka na nočnú /tj.od 22.00-5.00/hod.Postupuje podľa ZP?
O akých P-čkach píšeš ? Bol si v noci na pohotovosti, alebo na nejakom zákroku v rámci jednodňovej chirurgie - tí robia aj v noci ? Volno s náhradou mzdy sa poskytuje na ošetrenie a vyšetrenie v zdravotníckom zariadení.

K práci nadčas pozri § 97 Zákonníka práce. Ak zamestnávatel niektoré body nedodržiava, môžete sa obrátiť so sťažnosťou na Inšpektorát práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#97
Zitulda
27.07.12,15:33
Môže dcéra ktorá nežije v spoločnej domácnosti s mamou na priepustku ju doprevádzať k lekárovi?
Môže zamestnávateľ rozhodnúť, že jednej pracovníčke z dvoch bude akceptovať iba jednu priepustku v max. trvaní 2 hodín do mesiaca? Pritom je ZŤP, samoživiteľka a má ona aj jej dieťa vážne zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú častú kontrolu u rôznych lekároch.
Podotýkam, že iba ju ostro sleduje šéf a nakázal aj mzdovej učtovníčke ju sledovať a hlásiť mu každý jej pohyb (aj na WC:().
A tiež by ma zaujímala odpoveď na príspevok č. 10, zadaný p. Kučerovou pred mojím.
Ďakujem:)
veronikasad
27.07.12,15:45
Môže dcéra ktorá nežije v spoločnej domácnosti s mamou na priepustku ju doprevádzať k lekárovi?
Môže zamestnávateľ rozhodnúť, že jednej pracovníčke z dvoch bude akceptovať iba jednu priepustku v max. trvaní 2 hodín do mesiaca? Pritom je ZŤP, samoživiteľka a má ona aj jej dieťa vážne zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú častú kontrolu u rôznych lekároch.
Podotýkam, že iba ju ostro sleduje šéf a nakázal aj mzdovej učtovníčke ju sledovať a hlásiť mu každý jej pohyb (aj na WC:().
A tiež by ma zaujímala odpoveď na príspevok č. 10, zadaný p. Kučerovou pred mojím.
Ďakujem:)
Zitka, nárok na pracovné volno na vyšetrenie a ošetrenie v zdravot. zariadení je definovaný v § 141 ZP. Ak pracovníčky toto volno využívajú v potrebnom rozsahu a nezneužívajú (neberú to ako svoj nárok, ktorý si musia vyčerpať) a zamestnávatel im ho odmieta poskytnúť, môžu podať podnet na Inšpekciu práce. Zamestnávatel však môže od nich žiadať lekárom vyznačený skutočne strávený čas v zdravotníckom zariadení.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Pojem rodinný príslušník je definovaný v § 40 odst. 5 Zákonníka práce.


(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
Katy a R
27.07.12,15:50
Však matka je rodinný príslušník .. netreba sa dať buzerovať ..
Tweety
27.07.12,16:23
Ešte predsa len jedna otazocka k § 141 ods. 2 pism. c/ - sprevadzanie.
Je tam narok na 7 dni. Je to čas spolu na rodinnych príslušníkov žijúcich v spoločnej domácnosti, alebo je to nárok po 7 dní na každého /napr. dieťa, manžel, matka.../???
Považuje sa za rodinného príslušníka aj dlhoročná priateľka, resp. družka??
Dakujem
Aj pre Zituldu
§141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

Rodinným príslušníkom je aj družka, ak žije so zamestnancom v spoločnej domácnosti.
Magma
28.07.12,08:07
Nárok 7 dní je spolu za kalendárny rok.
Llívia
28.07.12,18:11
Nárok 7 dní je spolu za kalendárny rok.
... u jedného zamestnávateľa. Ak v priebehu roka dôjde k zmene zamestnania, u nového zamestnávateľa je opäť nárok na 7 kalendárnych dní plateného voľna na ošetrenie/vyšetrenie.

Oprava: uvedená informácia nie je správna - viď príspevky č. 23 a 24.
Katy a R
28.07.12,18:16
... u jedného zamestnávateľa. Ak v priebehu roka dôjde k zmene zamestnania, u nového zamestnávateľa je opäť nárok na 7 kalendárnych dní plateného voľna na ošetrenie/vyšetrenie.
no tak toto nie je celkom prvda ;) ... môže byť napr aj len 1/3 :D viď ZP
veronikasad
28.07.12,18:17
... u jedného zamestnávateľa. Ak v priebehu roka dôjde k zmene zamestnania, u nového zamestnávateľa je opäť nárok na 7 kalendárnych dní plateného voľna na ošetrenie/vyšetrenie.
Po novele ZP od 1.9.2011

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
wagner
28.07.12,18:29
Naštuduj si ZP a zmeny v ňom
Llívia
28.07.12,18:36
Po novele ZP od 1.9.2011

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

Zákonník práce zase raz pamätal na spôsob určenia :rolleyes:
vasil50
08.10.12,16:13
Chcela by som poradiť, bola som u lekára a ten ma poslal na druhý deň na odborné vyšetrenie.Po návrate z odborného vyšetrenia mi vystavil dve priepustky (za ktoré som musela zaplatiť 3€). V zamestnaní mi neuznali druhá priepustku, vraj nemôže byť na oboch pečiatka obvodné lekára.V minulom kalendárnom roku som si nevybrala ani jeden deň na LV a v tomto kalendárnom roku je to po prvý raz.
Tweety
08.10.12,16:20
Chcela by som poradiť, bola som u lekára a ten ma poslal na druhý deň na odborné vyšetrenie.Po návrate z odborného vyšetrenia mi vystavil dve priepustky (za ktoré som musela zaplatiť 3€). V zamestnaní mi neuznali druhá priepustku, vraj nemôže byť na oboch pečiatka obvodné lekára.V minulom kalendárnom roku som si nevybrala ani jeden deň na LV a v tomto kalendárnom roku je to po prvý raz.
Zamestnáv. mal podľa §141ZP uznať obidve priepustky(čas na ošetrení, vyšetrení) a mal ich preplatiť premerkou.