Etela
27.01.12,13:37
Moja priateľka z vážnych dôvodov musí ukončiť podnikanie k 31.1.2012.Avšak má prenajaté priestory v ktorých podnikala a majiteľ týchto priestorov jej neumožnil ukončenie nájmu k uvedenému dňu. Takže podala výpoveď nájmu prenatých priestorov a tak prenájom skončí o 3 mesiace. Avšak počas týchto 3 mesiacov musí platiť nájomné vo výške 450 euro mesačne. kedže zároveň má aj finančné problémy, je osamelá matka s 1 školopovinným dieťaťom, nemá možnosť zaplatiť toto nájomné. Otázka teda znie, aké má možnosti, aby sa nedostala ešte do väčších problémov - myslím tým nejaký splátkový kalendár / ale čo ak majiteľ budovy na to nepristúpi/. A druhá otázka je : ak nie je v zmluve o nájme uvedený úrok z omeškania platby za nájomné, môže majiteľ žiadať úroky z omeškania ?
prípadne by som bola veľmi rada, keďže ste tu veľmi fundovaní ľudkovia, keby ste mi nejako poradili, ako by sa dala táto situácia riešiť, aby okrem závažných dôvodov, ktoré má na ukončenie podnikania, nemala aj tento problém, že ju majiteľ budovy bude vláčiť po nejakých súdoch. Vopred vám všetkým dakujem!!!!:)
EXACTOR s.r.o.
29.01.12,09:28
Zásadnou otázkou je, v akej právnej forme priateľka podnikala. Ak ako právnická osoba a došlo k zániku tejto právnickej osoby, došlo zo zákona aj k zániku nájomného vzťahu. Ak podnikala ako FO - živnostník, je to o niečo horšie...Pokiaľ samotná zmluva neobsahovala iné ustanovenie, je možné zmluvu vypovedať len v zákonnej 3-mesačnej lehote - k čomu aj došlo. A áno je pravda, že počas tejto doby je povinná naďalej platiť nájomné, ktoré si môže prenajímateľ vymáhať (a to aj súdnou cestou). Pri omeškaní s úhradou môže prenajímateľ požadovať úroky z omeškania, a to aj v prípade, ak tieto neboli zmluvne dohodnuté - nárok na úroky z omeškania má veriteľ priamo zo zákona. Najlepším spôsobom je dohodnúť sa s prenajímateľom. Možno by sa v danej veci dal nájsť aj iný spôsob, na to by som ale potreboval podrobné informácie a určite text nájomnej zmluvy, len na základe týchto všeobecných informácii, žiaľ, neviem lepšie poradiť...
kezeso
01.02.12,07:50
Moja známa má podobný problém.
Podniká v prenajatých priestoroch. Tieto priestory kúpil nový majiteľ 1.1.2012. Ten jej ústne povedal, že v apríli ju tam viac nechce vidieť. Ona má však zmluvu s predošlým vlastníkom, kde je uvedené, že výpovedná lehota jej končí 31.7.2012. Kto má v tomto spore pravdu?
Zároveň sa chcem spýtať, čo je pre ňu najvýhodnejšie, ak skončí s podnikaním. 1. na úrad práce? 2. hodiť sa maród? 3. prerušiť živnosť?
Ak by skončila s podnikaním, kde všade to musí oznámiť? /Vedie kaviareň, platí Slovgram, mestu odpad, .../
Ďakujem za odpovede, ak máte s tým skúsenosť.
EXACTOR s.r.o.
05.02.12,12:59
Ak počas trvania nájomného vzťahu dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná. Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ. (§ 680 Občianskeho zákonníka). Nový vlastník nehnuteľnosti je teda viazaný pôvodnou nájomnou zmluvou a môže nájom ukončiť len za podmienok ustanovených v tejto zmluve.
K druhej otázke: pri ukončení podnikania záleží na tom, či chce ďalej podnikať ale v inej oblasti (iný predmet činnosti), alebo sa zamestnať, alebo zostať nezamestnaná. V poslednom prípade by som odporučil zaregistrovať sa na Úrade práce...
Ad 3: o ukončení podnikania je potrebné podať oznámenie na príslušnom živnostenskom úrade. Podnikateľ je ďalej povinný do 8 dní informovať o zmenách, ktoré majú vplyv na platenie poistného, zdravotnú a sociálnu poisťovňu, a do 30 dní informovať tiež daňový úrad a vrátiť osvedčenie o registrácii pre daň.