Igorson
27.01.12,15:09
Zdravím vás ľudkovia.

Pár rokov sa venujem PU a teraz sa mi vyskytlo niečo, čo som ešte neriešil a nepodarilo sa mi z toho zatiaľ vysomáriť.

Situácia je nasledovná:
Do firmy sa kúpilo nové auto z krajiny v rámci EU. Čo ide do OC vozidla mi je celkom jasné až na 1 vec - doprava (ktorá ako vieme je súčasťou OC tovaru, majetku,..). Konateľ si pre vozidlo šiel verejnou diaľkovou dopravou, naspať pochopiteľne novým autom, do kt. musel natankovať, aby sa dostal späť.

Otázky:
1/ Je možné zahrnúť cestu tam (doklad od dopravcu) do OC vozidla?
2/ Ako zaúčtovať pohonné hmoty spotrebované na cestu do sídla firmy?

Prípadne ako by ste postupovali vy. Vopred vám veľmi ďakujem za akýkoľvek postreh a radu!
kubkokubko
29.07.12,23:42
Aj mna by to zaujimalo, teda hlavne spotreba pohonnych hmot do času zaradenia auta pri dovoze v rámci EU.
Vela som tu toho precitala a poprosim vas o kontrolu správnosti, ci som aj správne pochopila nasledovné:
Kolky a vsetky naklady na zaradenie auta idu do OC (zákonné poistenie auta v krajine nákupu, prevozné značky, recyklačný fond, kontrola originality, STK, EK, certifikát konformity teda aj ak su pred zaradením nutné nejake opravy a údržby - bežne sa robí vymena kvapalin a filtrov a casto aj vymena rozvodov) Ak su tieto opravy a udrzby po zaradeni idu do nakladov, rovnako aj zákonné poistenie pre SR, nákupy nových zimných a letných pneumatík. Nákup diskov ku kolesám pred zaradením ide do OC, po zaradení je to technické zhodnotenie majetku. (dovoz M1 z EU, platca DPH, SZČO). Ale co som vobec nepochopila je samozdanenie prakticky. Do akych koloniek sa to v priznani k DPH zapisuje + a -.
Dakujem za vase suhlasy, nesuhlasy, rady a pripomienky
kubkokubko
18.03.13,10:53
Nenájde sa nitko kto by poradil? Aj mna by to zaujimalo, teda hlavne spotreba pohonnych hmot do času zaradenia auta pri dovoze v rámci EU. Vela som tu toho precitala a poprosim vas o kontrolu správnosti, ci som aj správne pochopila nasledovné:
Kolky a vsetky naklady na zaradenie auta idu do OC (zákonné poistenie auta v krajine nákupu, prevozné značky, recyklačný fond, kontrola originality, STK, EK, certifikát konformity) Teda aj ak su pred zaradením nutné nejake opravy a údržby(bežne sa robí vymena kvapalin a filtrov a casto aj vymena rozvodov) Ak su tieto opravy a udrzby po zaradeni idu do nakladov OZD - réžia, rovnako aj zákonné poistenie pre SR, nákupy nových zimných a letných pneumatík DHIM. Nákup diskov ku kolesám pred zaradením ide do OC, po zaradení je to technické zhodnotenie majetku. Správne si to vsetko vysvetľujem, prosím? Len s tymi PHM z ČR na Slovensko do zaradenia auta si vôbec nie som istá či idú do 0C alebo je to réžia. Lebo keby mi to auto priviezla firma, tak by to islo asi do OC... Vdaka za vašu trpezlivost
kubkokubko
19.03.13,10:02
prosíííím nikto neporadí?
Tweety
19.03.13,10:04
Nenájde sa nitko kto by poradil? Aj mna by to zaujimalo, teda hlavne spotreba pohonnych hmot do času zaradenia auta pri dovoze v rámci EU. Vela som tu toho precitala a poprosim vas o kontrolu správnosti, ci som aj správne pochopila nasledovné:
Kolky a vsetky naklady na zaradenie auta idu do OC (zákonné poistenie auta v krajine nákupu, prevozné značky, recyklačný fond, kontrola originality, STK, EK, certifikát konformity) Teda aj ak su pred zaradením nutné nejake opravy a údržby(bežne sa robí vymena kvapalin a filtrov a casto aj vymena rozvodov) Ak su tieto opravy a udrzby po zaradeni idu do nakladov OZD - réžia, rovnako aj zákonné poistenie pre SR, nákupy nových zimných a letných pneumatík DHIM. Nákup diskov ku kolesám pred zaradením ide do OC, po zaradení je to technické zhodnotenie majetku. Správne si to vsetko vysvetľujem, prosím? Len s tymi PHM z ČR na Slovensko do zaradenia auta si vôbec nie som istá či idú do 0C alebo je to réžia. Lebo keby mi to auto priviezla firma, tak by to islo asi do OC... Vdaka za vašu trpezlivost
PHM neidú do OC.
kubkokubko
20.03.13,10:32
A o ostatnom si myslím správne,? Lebo niekde píšu, že kolky a všetky poplatky na prihásenie sú réžia a niekde píšu že idu do OC, tak som na vážkach....
adinka55
10.05.13,06:13
Ja osobne si myslim ze rozne poplatky sa nemaju zahrnat do OC. Ved ked nakupis auto v SR tak tiez napr. zakonnu poistku nedavas do OC...
Tiez mam tento pripad a bola by som rada keby sa k tomu vyjadril niekto podrobnejsie.
V CZ som platila zakonnu poistku na 1 mesiac, za prenosne znacky....
Tu v SR za slovenský techničák, registračný poplatok...