roman19
27.01.12,15:46
Dobrý deň, pracujem v jednej prevádzke ako predajca elektroniky, máme otvorené klasickým štýlom krátky - dlhý týžden (krátky-Str,štv, dlhý-pon,ut,pia,sob,ne) predajňa je otvorená od 9:00-20:00. Zamestnávateľovi sa nepáči, že každý mesiac robíme menej hodín ako bežný zamestnanci a preto nám chce upraviť zmluvu, aby sme museli napĺňať pracovný fond pre normálny pracovný týždeň. To je, že ak má mesiac 21 pracovných dní, tak aby sme spravili 168 hodín. Čiže ak mi v tom krátky-dlhý chýba napr. 15 hodín, tak si ich prísť vo voľný deň "dorobiť".
Chcem sa opýtať, ak robíme krátky-dlhý týžden, týka sa tento pracovný fond(40 hodín týždenne) aj nás?
Keďže predajňa je otvorená celý týžden, aj sviatky, mali by sme mať príplatky za odpracovanú sobotu, nedeľu a sviatok?
A ešte jedna otážka. Keď som v práci, tak som tu 10,5 hodiny +0,5 hodiny obed. Ráta sa mi tých 2,5 hodiny ako nadčas? Mal by som mať za tento nadčas príplatky?

ďakujem.
Melnick
28.01.12,08:20
Dobrý deň, pracujem v jednej prevádzke ako predajca elektroniky, máme otvorené klasickým štýlom krátky - dlhý týžden (krátky-Str,štv, dlhý-pon,ut,pia,sob,ne) predajňa je otvorená od 9:00-20:00. Zamestnávateľovi sa nepáči, že každý mesiac robíme menej hodín ako bežný zamestnanci a preto nám chce upraviť zmluvu, aby sme museli napĺňať pracovný fond pre normálny pracovný týždeň. To je, že ak má mesiac 21 pracovných dní, tak aby sme spravili 168 hodín. Čiže ak mi v tom krátky-dlhý chýba napr. 15 hodín, tak si ich prísť vo voľný deň "dorobiť".
Chcem sa opýtať, ak robíme krátky-dlhý týžden, týka sa tento pracovný fond(40 hodín týždenne) aj nás? Áno, ak má firma stanovený 40 hodinový týždenný pracovný čas. Týždenný pracovný čas nižší ako 40 hodín si firma môže ustanoviť , v tom prípade sa suma hodinovej min. mzdy úmerne zvýši. Keďže predajňa je otvorená celý týžden, aj sviatky, mali by sme mať príplatky za odpracovanú sobotu, nedeľu a sviatok? Ak pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. čase pripadne riadna pracovná zmena podľa rozvrhu na sviatok, tento sa považuje za riadne odpracovaný deň. Príplatok by si mal, ak by si mal mať tento deň voľno a zamestnávateľ by Ťa vyzval, aby si prac. zmenu odpracoval.
A ešte jedna otážka. Keď som v práci, tak som tu 10,5 hodiny +0,5 hodiny obed. Ráta sa mi tých 2,5 hodiny ako nadčas? Mal by som mať za tento nadčas príplatky? Ak pracuješ v nerovnomerne rozvrh. pracovnom čase, Tvoja pracovná zmena, ktorú uvádzaš = 11 hodín. ( nadčas Ti nepatrí ) Prestávka nesmie byť na začiatku zmeny príp. na konci zmeny. Tak sa stane, že v jednom mesiaci môžeš mať hodín viac a v inom menej . Potom platí :
Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.



ďakujem.

odpovede v texte . :)
vikuš
19.04.14,11:23
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, za týždeň pri krátkom a dlhom týždni môže zamestnanec odpracovať maximálne 40 hod.?, alebo sú tam dajaké výnimky?, lebo ako sa v otázke uvádza ak má dlhý týždeň tak odpracuje 55 hod.. Budeme otvárať hostinec, kde budú zamestnaní dvaja zamestnanci - krátky -dlhý týždeň od 10 - 22 a v sobotu do 23. Týždenne teda môžu odpracovať 40hod. ako sa všade uvádza?, treba zamestnať tretieho? Ďakujem za každú radu, neviem sa z toho vysomáriť :(