mslavik
27.01.12,17:25
kúpili sme nové počítače a neviem kam so starými: monitory, počítače, tlačiarne...vykupuje to niekto? alebo to len hodím do koša? (to asi nie je moc ekologické...)
misoft
27.01.12,16:28
Pojem Zberný dvor ti niečo vraví? Tam to berú - a zadarmo.
Rada: pokiaľ chceš, aby niekto náhodou nevytiahol zo starého HDD nejaké údaje - zober vŕtačku a prevŕtaj zo 3-4 diery skrz HDD.
Fero11
27.01.12,16:36
Ak su funkcne, tak ich daruj, nejakej organizacii (detsky domov ... prip. daj rodine, ktora si nemoze dovolit kupit nove)
arizona
27.01.12,16:44
Skus predat napr. na Bazosi.Ludi obcas hladaju starsie PC na nahradne diely
Kvaka
27.01.12,16:53
Ja mám tiež jeden, ale naozaj nefunkčný počítač, dobrý v ňom je možno ventilátor. Ten nápad s prevŕtaním HD sa mi pozdáva. :)
misoft
27.01.12,16:54
To s tým HDD som videl na (tuším) Discovery - takto sa totiž z platní nedá čítať.
avalik
27.01.12,17:34
Zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 19
Povinnosti držiteľa odpadu

(1) Držiteľ odpadu je povinný

a) zaraďovať odpady podľa Katalógu odpadov [§ 68 ods. 3 písm. e)],
b) zhromažďovať odpady utriedené podľa druhov odpadov a zabezpečiť ich pred znehodnotením, odcudzením alebo iným nežiaducim únikom,
c) zhromažďovať oddelene nebezpečné odpady podľa ich druhov, označovať ich určeným spôsobom a nakladať s nimi v súlade s týmto zákonom a osobitnými predpismi, 28)
d) zhodnocovať odpady pri svojej činnosti; odpad takto nevyužitý ponúknuť na zhodnotenie inému,
e) zabezpečovať zneškodnenie odpadov, ak nie je možné alebo účelné zabezpečiť ich zhodnotenie,
f) odovzdať odpady len osobe oprávnenej nakladať s odpadmi podľa tohto zákona, ak nezabezpečuje ich zhodnotenie alebo zneškodnenie sám,
g) viesť a uchovávať evidenciu o druhoch a množstve odpadov, s ktorými nakladá, a o ich zhodnotení a zneškodnení,
h) ohlasovať ustanovené údaje z evidencie príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva; v prípade komunálnych odpadov len vtedy, ak nebolo súčasťou štatistického hlásenia povolenie na jeho sprístupnenie,
i) umožniť orgánom štátneho dozoru v odpadovom hospodárstve (§ 73) prístup do stavieb, priestorov a zariadení, odoberanie vzoriek odpadov a na ich vyžiadanie predložiť dokumentáciu a poskytnúť pravdivé a úplné informácie súvisiace s odpadovým hospodárstvom; ustanovenia osobitného predpisu týmto nie sú dotknuté, 29)
j) predložiť na vyžiadanie predchádzajúceho držiteľa odpadu doklady s úplnými a pravdivými informáciami preukazujúce spôsob nakladania s odpadom, a to najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti,
k) vykonať opatrenia na nápravu uložené orgánom štátneho dozoru v odpadovom hospodárstve (§ 73),
l) zabezpečiť na základe vyjadrenia príslušného orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva zhodnotenie odpadov, ktoré vznikli pri spracovateľskej operácii v colnom režime aktívny zušľachťovací styk25) alebo ich vývoz podľa štvrtej časti tohto zákona,
m) zabezpečiť analytickú kontrolu odpadov v ustanovenom rozsahu,
n) na žiadosť ministerstva, krajského úradu životného prostredia, obvodného úradu životného prostredia alebo nimi poverenej osoby bezplatne poskytnúť informácie potrebné na vypracovanie a aktualizáciu programu.

....

§ 78
Správne delikty
...
(2) Pokutu do 16 596, 95 eura uloží príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva právnickej osobe alebo fyzickej osobe-podnikateľovi, ktorá
....
g) nevedie alebo neuchováva evidenciu podľa § 19 ods. 1 písm. g), § 20 ods. 2 písm. a), § 21 ods. 1 písm. f), § 42 ods. 5 písm. a), § 42 ods. 12 písm. a), § 43 ods. 5 písm. a), § 43 ods. 7 písm. a), § 44 ods. 6 písm. a), § 44 ods. 7 písm. a), § 44a ods. 5 písm. a), § 44a ods. 6 písm. a), § 46 ods. 6 písm. a), § 46 ods. 7 písm. a), § 48 ods. 8 písm. a), § 48 ods. 9 písm. a), § 48f ods. 5 písm. a), § 48f ods. 6 písm. a), § 54 ods. 5 písm. a), § 54 ods. 6 písm. a) a § 54i ods. 5 písm. a) alebo nevedie prevádzkovú dokumentáciu podľa § 21 ods. 1 písm. e) alebo v nich uvádza nepravdivé údaje,
Gapo
28.01.12,16:19
Býva aj tak, že ten kto predáva, by mal staré vziať, ako napr. chladničky, televízory atď. A tú radu od misofta ber vážne, pokiaľ ste tam mali citlivé údaje.
kamowski
30.01.12,16:33
ak nemáte nejakú paranoju nerobte to.
Veľakrát sa mi dostali do rúk staré alebo nefunkčné pc a potešilo, ak tam bol funkčný hdd, ram,zdroj.....
Opravujem pc mnohým priateľom, ktorí majú hlbšie do kapsy a sú radi ak im prinesiem niečo použité ale funkčné.
misoft
30.01.12,16:48
2 kamowski: komponenty (zdroj, pamäte, mechanika, matičná doska) - tie sú často vhodné na repasovanie. U HDD však by som ten vždy fyzicky znefunkčnil (často sa vyhadzujú HDD, ktoré sú "len zmazané" a šikovný fachman z nich často vytiahne to, čo si pôvodný majiteľ myslel, že je to už fuč - a niekedy sú to šteklivé a dôverné údaje - aj od banky napr.).
PotPalo
31.01.12,05:38
Ak je to v Bratislave alebo v okolí, zoberiem ho, na náhradné diely bude dobrý (beriem aj úplne pokazené počítače). Ničiť harddisk je škoda. Stačí ho kompletne naformátovať - úplný formát+scandisk (to robím vždy), všetko sa prepíše a je pokoj. Tiež sa pritom odhalia vadné clustre. Ak je harddisk zlý, rozoberiem ho (úplne) na diely a ekologicky zlikvidujem (zberné suroviny / zberný dvor), to platí aj pre ostatné komponenty, vlastne pre celé PC.

2 misoft: keď zruším partície, vytvorím jednu FAT32 cez celý disk, použijem FORMAT C: /U (áno, to je ešte z DOSu:D), potom ešte aj SCANDISK s kontrolou povrchu (test zápisom), a nakoniec tam nainštalujem Windows, takže pôvodné údaje sa prepísali celkom trikrát, ako by sa dalo dostať k údajom ktoré tam boli predtým? To je možné iba ak v nejakom SCI-FI...
Letko
31.01.12,06:00
naformátuješ HDD, nahráš naňho doplna napr. nejaký film, preformátuješ ešte raz a dôverné informácie sú podľa mňa zmazané
bodliak
31.01.12,06:19
Je kopec programov, ktoré len nemažú, ale od začiatku do konca niekoľkokrát prepíšu disk náhodnými číslami.
Potom nie je čo obnovovať, teda je, ale to je ako zisťovať pôvodný text z recyklovaného papiera.
(Z neho sa robí toaleťák, keď budete mať dlhšiu chvíľu, skúste, možno to kedysi bol bankový výpis)
Hľadajte kľúčové slová: Wipe HDD
Škoda ničiť funkčný HDD.
sthruska
31.01.12,07:20
Ak má viac ako päť rokov, tak by som sa mal na pozore. Môže hocikedy skončiť.
misoft
31.01.12,12:37
to PotPalo: OK! Lenže vieš to ty, viem to ja, vie to Letko a mnoho iných - ale vie to Fero Mrkvička z Hornej Dolnej? Asi nie - potom príde "zberateľ" Janko Krysa, zistí si čo potrebuje a Fero Mrkvička bude mať čistý účet ako po Persile :D