matelkoxxl
27.01.12,20:11
zdravim.
mam jednu otazku ohladom vypovede zo zamestnania formou dohody podla paragrafu 60.
moja priatelka pracovala pre istu sro-cku, ktora prevadzkovala predajnu s oblecenim.
jedneho dna prisla sefka, ze predajnu rusia, koncia s podnikanim a hodila im na pult dohodu o skonceni pracovneho pomeru podla zakonnika prace paragraf 60.
kedze priatelka predtym nikde nepracovala, toto bolo jej prve zamestnanie, tak ani nikdy nedostala vypoved a nevedela co k tomu patri atd...
v tej dohode zamestnavatel podla mna zamerne neuviedol dovod, iba ze sa pracovny pomer konci k urcitemu datumu.
teraz som sa docital, ze pokial v tejto dohode nema uvedeny dovod, tak nema narok na odstupne, ale z toho znenia paragrafu 60 som trocha mimo.
pise sa tam ze

podľa ustanovenia § 60 ods. 2 Zákonníka práce (ZP) dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne a v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, len vtedy
a) ak to zamestnanec požaduje alebo
b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.

kedze priatelka ako som uz pisal nikdy nedostala vypoved, nevedela presne co podpisuje a sefka na nich tlacila, ze to musia hned podpisat, lebo to potrebuje hned zaniest uctovnikovi. tak to podpisali a az teraz zistujeme co to ma byt.

nevztahuje sa k tejto dohode presne tento odsek hlavne pismeno b), kde sa pise o organizacnych dovodoch a povinnosti to uviest v dohode?

dakujem za vsetky rady!
myara
27.01.12,19:19
ziadna vypoved formou dohody neexistuje...
keby dostala vypoved podla § 63 odsek 1 pismeno a), tak by mala narok na odstupne, takto sa o to sama pripravila, ked podpisala dohodu o ukonceni PP
u.erika
27.01.12,19:24
Už tú dohodu podpísala, škoda. Na odstupné nemá nárok.
matelkoxxl
27.01.12,19:55
a zamestnavatel neporusil ZP, ked tam ten dovod neuviedol???
nejak nechapem tomu zneniu toho paragrafu, kedze sa tam pise, ze tam MUSI byt uvedeny dovod, ak je pracovny pomer skonceny z dovodu organizacnych zmien...
matelkoxxl
27.01.12,19:57
a este ako to je s nevycerpanou dovolenkou za minuly rok? ostalo jej asi 9 dni plus ma narok aj na nejake dni za tento rok, kedze pracovny pomer sa konci k 31.3.2012 ?
ewita888
27.01.12,20:04
a zamestnavatel neporusil ZP, ked tam ten dovod neuviedol???
nejak nechapem tomu zneniu toho paragrafu, kedze sa tam pise, ze tam MUSI byt uvedeny dovod, ak je pracovny pomer skonceny z dovodu organizacnych zmien...
mali si to zamestnanci žiadať tam dopísať.. ale podpísali dohodu o skončení bez uvedenia dôvodu, bohužial..
ewita888
27.01.12,20:05
a este ako to je s nevycerpanou dovolenkou za minuly rok? ostalo jej asi 9 dni plus ma narok aj na nejake dni za tento rok, kedze pracovny pomer sa konci k 31.3.2012 ?
musí im ju preplatiť..
matelkoxxl
27.01.12,20:07
ale preplatit jej musi iba nevycerpanu minulorocnu, alebo ma narok aj na nejaku cast z tohorocnej???
Xanti
27.01.12,20:07
a este ako to je s nevycerpanou dovolenkou za minuly rok? ostalo jej asi 9 dni plus ma narok aj na nejake dni za tento rok, kedze pracovny pomer sa konci k 31.3.2012 ? Za tento rok ak nebude na PN jej vznikne nárok 3/12tiny z dovolenky tj. 5 dní.
A môže si tú dovolenku aj tú starú z minulého roka, vyčerpať ku dňu skončenia PP. Alebo ak to nestihne , tak by ju malla mať preplatenú.
matelkoxxl
27.01.12,20:20
cize uz nemoze nic s tou "dohodou" robit? spolu s nou dostala tuto "vyhodnu" ponuku aj druha zamestnankyna, ktora tam robila uz asi viac ako 5 rokov. nemohli by spolu nieco vymysliet a dat na sud, ze boli pod natlakom a z nevedomosti to podpisali?
ewita888
27.01.12,20:35
pod akým nátlakom?
myara
28.01.12,06:47
uz nemozu nic robit, su svojpravne, mali si poriadne precitat, co podpisuju
matelkoxxl
28.01.12,06:57
sorry, ale ako sa hovori, po vojne je uz kazdy general...
predsa nemoze mat kazdy obcan prestudovane vsetky zakony, aby vedel co kedy a jak presne ma robit...
tu dohodu si precitali, ale ked v zivote nic take nevideli, tak ako mali vediet, ci je na nej vsetko ako ma byt???
a sefka len nech to rychlo podpisu, lebo to potrebuje odniest uctovnicke ci komu, tak co mali robit???
nemali ani kedy si pozistovat co tam ma byt a ako ma vyzerat ta akoze "dohoda", kedze to vobec necakali a bolo to z dna na den.
Ice dive
28.01.12,07:09
vitaj na slovensku... takto šetria zamestnávatelia odstupné na zamestnancoch...
a ak tam priateľka mala napísané, že pracovný pomer končí 31.3.2012... tak mala povedať, že nech to zanesie účtovníčke zajtra, že má na to dosť času až dva mesiace a niečo, že si to potrebuje premyslieť, poradiť s priateľom a potom sa dohadovať... a najmä ak sa jedná o prvý pracovný pomer...
veronikasad
28.01.12,07:19
cize uz nemoze nic s tou "dohodou" robit? spolu s nou dostala tuto "vyhodnu" ponuku aj druha zamestnankyna, ktora tam robila uz asi viac ako 5 rokov. nemohli by spolu nieco vymysliet a dat na sud, ze boli pod natlakom a z nevedomosti to podpisali?
nevedomosť neospravedlňuje, ten nátlak vedia preukázať ? Resp. aspoň doplnenie dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zaniká prevádzka k 31.3.?
matelkoxxl
28.01.12,07:22
ano, rusia prevadzku, pokial viem sefka konci s podnikanim, mali len tento jeden butik.
ako by mali vediet ten natlak dokazat? ich slovo proti jej, inac neviem...
veronikasad
28.01.12,07:24
ano, rusia prevadzku, pokial viem sefka konci s podnikanim, mali len tento jeden butik.
ako by mali vediet ten natlak dokazat? ich slovo proti jej, inac neviem...
Myslím, že v tomto prípade by pri dobrom právnikovi dosiahla doplnenie dôvodu skončenia pracovného pomeru a vznik nároku na odstupné. Ke´dže neide o výpoveď, tie dva mesiace vopred sa nepovažujú za plynutie výpovednej doby.
matelkoxxl
28.01.12,07:28
no ved o to mi islo cely cas, ze ci sefka nebola povinna napisat tam aj dovod, kedze z toho paragrafu mi to tak vyplynulo, ze zamestnavatel musi uviest dovod podla toho pismena b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
veronikasad
28.01.12,07:31
no ved o to mi islo cely cas, ze ci sefka nebola povinna napisat tam aj dovod, kedze z toho paragrafu mi to tak vyplynulo, ze zamestnavatel musi uviest dovod podla toho pismena b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
Pokial zamestnanec na tom netrval - nebola. Len ak sa dodatočne preukáže, že dôvod bol § 63 odst.l písm.b), myslím, že spor na súde by prehrala. Nárok na odstupné by vznikol. (v čase podpisovania dohody prevádzka zrušená nebola).
veronikasad
28.01.12,07:39
Ešte ma napadla jedna vec - ale to by už bola veľká "vychcenosť" zamestnávateľa. Nedal pracovníčkam podpísať prevzatie výpovede a potom dohodu o skončení prac.pomeru po skončení výpovednej doby ?
matelkoxxl
28.01.12,07:40
nie pokial viem tak dostali iba ten jeden papier, tu dohodu o skonceni.
veronikasad
28.01.12,07:43
nie pokial viem tak dostali iba ten jeden papier, tu dohodu o skonceni.
Ak priatelka chce odstupné, nezostáva ti nič iné, len si nájsť šikovného právnika. Na odstupné nárok má, len to treba preukázať. (výhodou je, že dohodu dali podpísať aj druhej pracovníčke).
matelkoxxl
28.01.12,09:22
tak pravnikov by sme mali, to by sa nejako poriesilo.
a ta druha kolegyna u nich pracovala viac ako 5 rokov pokial viem a tiez dostala iba tuto dohodu a ziadne odstupne a ked som dobre cital, tak ma narok este na vyssie ako priatelka, ktora tam bola asi rok a pol, nie?
veronikasad
28.01.12,09:25
tak pravnikov by sme mali, to by sa nejako poriesilo.
a ta druha kolegyna u nich pracovala viac ako 5 rokov pokial viem a tiez dostala iba tuto dohodu a ziadne odstupne a ked som dobre cital, tak ma narok este na vyssie ako priatelka, ktora tam bola asi rok a pol, nie?
http://www.porada.sk/t173559-zakonnik-prace-od-01-04-2011-do-31-08-2011-a.html#76
trošku staršie znenie ZP, ale výška odstupného sa ani po novele nemenila, menili sa len podmienky nároku.
matelkoxxl
29.02.12,16:56
este mam dalsiu otazku ohladom dovolenky. teraz jej sefka povedala, ze ked je vo vypovednej lehote tak uz nema narok na celu dovolenku, ale len 1,5 dna ze vraj. a to tohto rocnu este necerpala, cize by mala mat narok na adekvatnu cast, co je za 3 mesiace cize 5 dni nie???
veronikasad
29.02.12,16:59
este mam dalsiu otazku ohladom dovolenky. teraz jej sefka povedala, ze ked je vo vypovednej lehote tak uz nema narok na celu dovolenku, ale len 1,5 dna ze vraj. a to tohto rocnu este necerpala, cize by mala mat narok na adekvatnu cast, co je za 3 mesiace cize 5 dni nie???
Uveď prosím ročný nárok, kedy končí pracovný pomer a či v roku 2012 odpracovala 60 dní (za odpracovaný deň sa považuje aj čerpanie dovolenky).
matelkoxxl
29.02.12,17:08
presne rocny narok neviem, pracovny pomer konci k 31.3.2012 a tych 60 dni ma byt pred podpisanim vypovede, alebo sa do toho berie aj vypovedna lehota???
Tweety
29.02.12,17:14
presne rocny narok neviem, pracovny pomer konci k 31.3.2012 a tych 60 dni ma byt pred podpisanim vypovede, alebo sa do toho berie aj vypovedna lehota???

AK PP skončí týmto dátumom, všetky dni odpracuje, bude mať nárok na 3/12 z ročného nároku, takže 20,alebo 25/12x3.
ewita888
29.02.12,17:15
kolko má rokov priatelka? bola tento rok na PN?
matelkoxxl
29.02.12,17:38
na pn nebola a zavisi to aj od toho kolko ma rokov???
Xanti
29.02.12,17:40
Samozrejme, že vek je dôležitý.
Ak má 33 rokov a viac, má nárok na 25 dní dovolenky ročne, ak má menej ako 33 rokov tak má aj menej dovolenky len 20 dní za rok. Ty chceš poradiť a pritom na cielene dávané otázky neodpovedáš.
matelkoxxl
29.02.12,17:44
ma 25 rokov.
cize zaver je aky? ma iba 1,5 dna dovolenky, alebo ma narok na adekvatnu cast, ako niekto pisal podla vzorca 20/12*3 ???
ewita888
29.02.12,17:51
číže má nárok na 5 dní dovolenky..
matelkoxxl
29.02.12,17:57
takze sa moze s cistym svedomim branit? lebo zamestnavatel ju presviedcal, ze kedze je vo vypovednej dobe, tak uz na tu dovolenku narok nema... nie je na to nejaky zakon alebo co???
ewita888
29.02.12,17:58
nech sa spýta zamestnávateľa, podľa akého zákona jej toto tvrdí.. a určite taký zákon nikde nenájde..
Tweety
29.02.12,17:58
ma 25 rokov.
cize zaver je aky? ma iba 1,5 dna dovolenky, alebo ma narok na adekvatnu cast, ako niekto pisal podla vzorca 20/12*3 ???

Áno, niekto napísal, ten niekto som bola ja. Podľa veku má nárok na 20/12x3. Do 33 rokov veku je základná výmera- nárok na 4 týždne dovolenky za rok.
ivka70
29.02.12,18:08
Ono je to vlastne tak, ze zatial narok na tuto dovolenku nema, lebo este neodpracovala 60 dni v tomto roku, ale ak nebude na PN tak do 31.3. 2012 jej taky narok vznikne.
matelkoxxl
29.02.12,18:22
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...
Tweety
29.02.12,18:59
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...

NIe,, zle si čítal, písali sme, že ročný nárok na dovolenku, resp. jeho pomerná časť vzniká až po odpracovaní 60 dní. Teraz v tomto momente má nárok na dovolenku za odpracované dni, za každých 21 dní jednu dvanástinu z ročného nároku.
ivka70
29.02.12,19:18
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...

So suhlasom zamestnavatela moze zamestnanec cerpat aj dovolenku, na ktoru mu narok este nevznikol, ale je predpoklad, ze vznikne (do konca roka, pracovneho pomeru a pod.)
ewita888
29.02.12,19:49
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...
nemusí ju čerpať, pri skončení PP jej ju preplatia..