igor78
27.01.12,20:43
Ahojte. Plánujem rozbehnúť web na ktorom sa budú predávať digitálne produkty. Zákazník ktorý bude kupovať moje produkty, zaplatí cez paypal a následne mu príde odkaz kde si môže svoj zakúpený produkt stiahuť. V podstate o nom neviem nič okrem emailu, môže byť z akéhokolvek miesta na svete a žiadnu faktúru nepotrebuje. Pri tvorbe produktov budem spolupracovať a posielať peniaze ludom ktorý sú freelanceri trebarz z indie a žiadny doklad mi nedajú, dalej budem platit za reklamy, provízie pre affiliate partnerou... proste peniaze sa mi točia na paypal účte a ja neviem od koho ich mám a komu ich dávam, a ani ma to nezaujíma.
Zaujímalo by ma aká forma podnikania je na toto vhodná, resp. či sa do vôbec dá robiť z tejto republiky tak aby to bolo legálne. Máte niekto s takým niečím skúsenosti?
...rozmýšlal som aj nad tým že by to šlo aj bez oficialít a platenia daní, ak by som mal paypal prepojený trebarz z českým bankovým účtom, zrušil si trvalý pobyt na slovensku a pohyboval sa po svete ako pirát bez národnosti? :)

Ďakujem za rady...
Nutty
09.03.12,00:41
Na tuto temu bolo uz viacero prispevkov ale zatial to vyzera tak, ze nikto nevie...


Zaujímalo by ma aká forma podnikania je na toto vhodná, resp. či sa do vôbec dá robiť z tejto republiky tak aby to bolo legálne. Máte niekto s takým niečím skúsenosti?

Podla mojich doterajsich prieskumov sa takyto v podmienkach Slovenskej byrokratickej legislativy prevadzkovat neda :-(. Na to aby si mohol prijimat peniaze - zisky, t.j. podnikat, musis byt bud zivnostnik alebo sro. A ked chces prevadzkovat taky typ online biznisu aky opisujes, tak to prinasa so sebou uctovne a danove povinnosti (fakturacia, suhrnnymi vykazmi, ktore su takmer nezlucitelne s tymto typom automatizovaneho obchodu (vid aj http://www.porada.sk/t175182-p2-predaj-cez-paypal-faktury-dph.html).

Rozmyslala som aj nad tym, ze zalozim firmu v UK (LTD), je to rychle a lacne, moze ju zalozit jediny clovek, ktory moze mat trvaly pobyt mimo UK (tzv. non-resident) . Na UK sa nevztahuje povinnost podavat suhrnne vykazy ak je obrat mensi ako 73 tis. libier rocne, aj papierovanie je menej narocne. Avsak som zistila, ze ak by som mala trvaly pobyt na SK, za miesto realneho vedenia firmy sa povazuje SK a firma spada pod SK danovu povinnost (tu je o tom clanok: http://www.triligence.com/internetove-firmy-pravne-a-danove-aspekty_sk.php ).

Teraz ale neviem, co to presne obnasa... nie je problem platit dane na SK, ale tym ze fyzicky mam trvaly pobyt na SK vyplyva mi z toho aj povinnost podavat suhrnne vykazy hoci ma firma oficialne sidlo v UK?


rozmýšlal som aj nad tým že by to šlo aj bez oficialít a platenia daní, ak by som mal paypal prepojený trebarz z českým bankovým účtom, zrušil si trvalý pobyt na slovensku a pohyboval sa po svete ako pirát bez národnosti?

Lol, to asi nemyslis vazne :-) ... btw, odhlasenim si trvaleho pobytu nestracas slovensku narodnost.
Nutty
09.03.12,00:44
oops, sorry za gramaticke preklepy, pisala som to uz polomrtva od unavy...
predavac
09.03.12,01:18
Ahojte. Plánujem rozbehnúť web na ktorom sa budú predávať digitálne produkty. Zákazník ktorý bude kupovať moje produkty, zaplatí cez paypal a následne mu príde odkaz kde si môže svoj zakúpený produkt stiahuť. V podstate o nom neviem nič okrem emailu, môže byť z akéhokolvek miesta na svete a žiadnu faktúru nepotrebuje.
Mejlom ti pride potvrdenie od paypalu o platbe, kde bude meno a fyzicka adresa kupujuceho.



Pri tvorbe produktov budem spolupracovať a posielať peniaze ludom ktorý sú freelanceri trebarz z indie a žiadny doklad mi nedajú,
Na toto pouzivaj napriklad odesk.com, fakturu ti vystaci firma odesk, a dostane nejaku malu proviziu z tohto obchodu medzi tebou a freelancerom.


dalej budem platit za reklamy, provízie pre affiliate partnerou... proste peniaze sa mi točia na paypal účte a ja neviem od koho ich mám a komu ich dávam, a ani ma to nezaujíma.
Reklamy cez "velke" spolocnosti problem nie je, oni faktury vystavuju, ale kupa solo ads a podobne.. toto je asi pruser vydokladovat. Tiez sa mi to velmi nepaci. Ak kupujem cez paypal, tak mam aspon doklad o platbe, ze som to zaplatil. To je vsetko. Horsie bude, ze to asi nestaci pre uctovnictvo, kedze presne ako vravis, vacsinou je problem zistit realne udaje toho komu platis a navyse, oni by mali vystavit fakturu tebe. No, presviedcaj niekoho zo zahranicia, ze ti to fakt treba...

Provizie pre affiliate partnerov - to je podobny resp. este vacsi problem, pretoze ak platis svojim affiliates viac ako 40% z predaja, tak prestava byt vyhodne pouzivat pausalne naklady a toto je kua problem. Prosit sa kazdemu aby mi vystavoval faktury?? Jednou z moznosti je vyuzivat take marketplaces, kde platby tebe a odteba nejdu priamo cez tvoj paypal, ale cez sprostredkovatela, ktory ti $$ posle raz za cas, uz zmensene o platby pre affiliates. Ja som tento biznis model kvoli tymto byrokratickym ****nam zatial odsunul na neurcito.


Zaujímalo by ma aká forma podnikania je na toto vhodná, resp. či sa do vôbec dá robiť z tejto republiky tak aby to bolo legálne. Máte niekto s takým niečím skúsenosti?
Pokial sa nase skvele urady nerozhodnu akceptovat vypis o odchadzajucej platbe paypalom ako uznatelny danovy naklad, tak asi jedine zalozit si ltd v UK. Tam to staci...
predavac
09.03.12,01:35
Rozmyslala som aj nad tym, ze zalozim firmu v UK (LTD), je to rychle a lacne, moze ju zalozit jediny clovek, ktory moze mat trvaly pobyt mimo UK (tzv. non-resident) . Na UK sa nevztahuje povinnost podavat suhrnne vykazy ak je obrat mensi ako 73 tis. libier rocne, aj papierovanie je menej narocne. Avsak som zistila, ze ak by som mala trvaly pobyt na SK, za miesto realneho vedenia firmy sa povazuje SK a firma spada pod SK danovu povinnost (tu je o tom clanok: http://www.triligence.com/internetove-firmy-pravne-a-danove-aspekty_sk.php ).

Teraz ale neviem, co to presne obnasa... nie je problem platit dane na SK, ale tym ze fyzicky mam trvaly pobyt na SK vyplyva mi z toho aj povinnost podavat suhrnne vykazy hoci ma firma oficialne sidlo v UK?

Nie som na to odbornik, takze sa mozem mylit, ale podla mna papierovacky podliehaju UK zakonom a na slovensku bude treba len zaplatit dan zo zisku, ktory zarobis ako spolocnik tej firmy.
Nutty
09.03.12,10:39
Nie som na to odbornik, takze sa mozem mylit, ale podla mna papierovacky podliehaju UK zakonom a na slovensku bude treba len zaplatit dan zo zisku, ktory zarobis ako spolocnik tej firmy.

Nuz to je presne ta informacia, ktoru potrebujem zistit od niekoho, kto sa v tom vyzna.
Je tu niekto taky???
Nutty
09.03.12,10:52
A este na objasnenie, v UK firme spolocnikov mat nebudem, ide tu o 1-osobovu firmu (tak to mam aj s mojou sro tu). To je dost zasadna vec, lebo vlastne "cela firma" ma fyzicky pobyt na SK atym spada pod SK danovy zakon. Z pripade anglickeho spolocnika by sa to aj dalo uhrat, ze realne vedenie je v UK, a tym by bola LEN pod UK jurisdikciu, avsak taketo riesenie je financne velmi narocne pre biznis, ktory len zacina. Pre referenciu: http://www.stmworldwide.com/uk-limited-company/
(tam aj presne pisu o tejto problematike)
niesisam
09.03.12,12:15
Robím od nedávna v niečom podobnom ale tie produkty nie sú moje ale mám províziu z ďalších užívateľov a to z celého sveta.Ak si dáš tú námahu a ukážeš výpis účtovníkovi -ten Ti to zaradí do rubriky - príjem zo zahraničia zaplatíš 20% daň 1 x ročne a hotovo ... :)
Nutty
09.03.12,18:28
niesisam, nie je to take jednoduche... nejde len o zaradenie do nejakej rubriky a zaplatenie 20% dane.

Ak som dobre rozumela, ty si jednoducho affiliate a dostavas provizie za sprostredkovanie (pripadne zo svojej downline). Kto ti plati tie provizie? Priamo ti dalsi uzivatelia alebo ti vyplaca tretia osoba (vlastnik produktu)? Ak to je tretia osoba so sidlom/prevadzkou mimo EU tak nie je az taky problem zdokladovat, v ostatnych pripadoch si povinny sa registrovat na DPH podla §7a, podavat suhrnne vykazy atd atd.

Odporucala by som prestudovat si tento clanok: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf
niesisam
09.03.12,23:53
žiadosť nepodávaš -ak je služba prijatá z tretieho štátu ... v mojom prípade - :) to sedí ... :cool: ;)
Nutty
10.03.12,07:47
V tom pripade si "na poriadku". Avsak povodna otazka sa tykala predaja vlastnych produktov cez webovu stranku, t.j. zakaznici asi nebudu len z tretich statov.
Lolnar
15.04.12,00:56
Na toto pouzivaj napriklad odesk.com, fakturu ti vystaci firma odesk, a dostane nejaku malu proviziu z tohto obchodu medzi tebou a freelancerom.



Zdravim,

tento poznatok ma zaujal a kvoli tomuto som sa tu aj prave zaregistroval. Je teda mozne tu fakturu, ktoru mozno najst na odesku, pouzit ako platny uctovny doklad? Ak ano, tak v principe mozem takto dostat do uctovnictva naklady na hocaku fyzicku osobou, ktora pre mna spravi nejaku pracu (samozrejme virtualnu) ak sa bude ochotna zaregistrovat na odesku, z ktoreho nasledne pouzijem fakturu, alebo rozmyslam zle?

Tak mi napadlo, nie je nejaky system, ktory by sa dal pouzit presne takto (mal by som od nich fakturu), len by tam bol mensi poplatok ako sucasnych 10% na odesku?