dushan
31.01.06,22:07
Prijemny vecer.
Hladam najlacnejsiu alternativnu zalozenia a prevadzkovania s.r.o.
Moja predstava je: Ja-ako jediny vlastnik a zaroven jediny konatel bez naroku na odmenu.
Dovod: potrebujem hybernujucu s.r.o. ktoru mozem v pripade potreby zacat pouzivat ale nestoji vela penazi na udrziavanie pri zivote.
Existuje moznost existencie s.r.o. bez aktivnej cinnosti?
Dakujem za kazdu!!!! radu.
Julča
01.02.06,15:43
Prijemny vecer.
Hladam najlacnejsiu alternativnu zalozenia a prevadzkovania s.r.o.
Moja predstava je: Ja-ako jediny vlastnik a zaroven jediny konatel bez naroku na odmenu.
Dovod: potrebujem hybernujucu s.r.o. ktoru mozem v pripade potreby zacat pouzivat ale nestoji vela penazi na udrziavanie pri zivote.
Existuje moznost existencie s.r.o. bez aktivnej cinnosti?
Dakujem za kazdu!!!! radu.

Môžeš založiť jednoosobú s.r.o. a keď ju budeš mať zapísanú v obchodnom registri zájdeš na živnostený úrad, kde si si žiadal o jej založenie a nahlásiš, že chceš s.r.o. umŕtviť . Možeš pozastaviť jej činnosť minimálne na 1 rok a to 3x. Keby si to urobil 3x a chcel znova, tak ti s.r.o. zrušia. Aspoň mne tak bolo povedané na živnostenskom úrade. Samozrejme že treba toto pozastavenie činnosti nahlásiť aj na daňový úrad. Ak si však plátcom DPH musíš podávať nulové DP inak ti vyrubí DÚ pokutu. Dúfam, že som ti aspoň trocha pomohla.:D
dushan
01.02.06,17:47
Dakujem velmi pekne!
Ak som to spravne pochopil, tak existujucu sro mozem umrtvit celkovo 3x, ale len na obdobie presahujuce 1 rok(zakazdym)??
Dik!
Julča
02.02.06,07:21
Áno na rok, alebo na dlhšie obdobie. Keď sa v priebehu roka rozhodneš podnikať, tak to len oznámiš na živnostenskom úrade a môžeš podnikať. To znamená , že sa napríklad teraz rozhodneš napr. umŕtviť s.r.o. na 2 roky, po 1/2 roku zistíš, že začneš podnikať, tak to len nahlásiš na živnostenský úrad. Tak mi to bolo vysvetlené, ale ešte by som si to overila.Dávaj si pozor ale na tie 3 prerušenia, lebo ak by si to chcel prerušovať často, tak po 3 raze ti s.r.o. zrušia.
dushan
04.02.06,13:02
Dakujem Julca.(prepac ze pisem bez makcenov>>>anglicka klavesnica)
Takze teoreticky ju mozem umrtvit na 10 rokov a vyckavat v tieni na spravnu podnikatelsku prilezitost!!! Hura!! Uz som ich totizto par prepasol pretoze som nebol schopny promptne reagovat na ponuku...:eek:
ajobs
04.02.06,16:30
Dakujem Julca.(prepac ze pisem bez makcenov>>>anglicka klavesnica)
Takze teoreticky ju mozem umrtvit na 10 rokov a vyckavat v tieni na spravnu podnikatelsku prilezitost!!! Hura!! Uz som ich totizto par prepasol pretoze som nebol schopny promptne reagovat na ponuku...:eek:

Umŕtviť firmu na 10 rokov je iluzórne, pretože dnes je možné (ak máš veci pripravené, a vyskytne sa vhodná podnikateľská príležitosť) založiť firmu aj so živnosťou za 2 týždne.:eek: :)
jjendro
15.02.06,13:52
Mam otazocku - pracujem v pracovnom pomere, ale uvazujem aj o podnikani - privirobit si mesacne nejake peniaze. Ako dobre riesenie sa mi javy vytvorenie s.r.o. - ako konatel nemusim platit odvody a mozem si uplatnovat naklady (mobil, auto). Vidi sa mi to vyhodnejsie ako zivnost.

Chcem sa opytat ak existuje sro, ake su vlastne naklady na jej fungovanie, ak ma minimalne aktivity. Ma iba konatela a spolocnika v jednej osobe, ziadnych zamestnancov - co je potrebne platit a ake vykazy sa musia davat a ake uctovnictvo a evidencie musi viest.

Chcem vediet ci sa mi oplati vytvorit s.r.o, aby ma to velmi nezatazovalo po administrativnej stranke - zvladne to manzelka na materskej dovolenke.

Prosim poradte mi
ajobs
15.02.06,14:08
Mam otazocku - pracujem v pracovnom pomere, ale uvazujem aj o podnikani - privirobit si mesacne nejake peniaze. Ako dobre riesenie sa mi javy vytvorenie s.r.o. - ako konatel nemusim platit odvody a mozem si uplatnovat naklady (mobil, auto). Vidi sa mi to vyhodnejsie ako zivnost.

Chcem sa opytat ak existuje sro, ake su vlastne naklady na jej fungovanie, ak ma minimalne aktivity. Ma iba konatela a spolocnika v jednej osobe, ziadnych zamestnancov - co je potrebne platit a ake vykazy sa musia davat a ake uctovnictvo a evidencie musi viest.

Chcem vediet ci sa mi oplati vytvorit s.r.o, aby ma to velmi nezatazovalo po administrativnej stranke - zvladne to manzelka na materskej dovolenke.

Prosim poradte mi

Širokospektrálna otázka, väčšina odpovedí už na Porade existuje, takže ak chceš podrobnejšie, musíš hľadať v jednotlivých poradách a témach.
Neexistuje univerzálny návod na to, čo je lepšie, či s.r.o., alebo živnosť.
Označenie "nejaké peniaze" tiež nie je najpresnejšie, takže aspoň základné veci.
Založenie s.r.o. - základné imanie 200.000 Sk, náklady na založenie spoločnosti (zakladateľská listina, ohlásenie živnosti, overenie podpisov, výpis z registra trestov a pod.) od 1.500 do 25.000 Sk (podľa toho, kto ti firmu zakladá a spisuje dokumenty - či ty, alebo nejaká firma, alebo právnik), zápis do OR 10.000 Sk + náklady na PC, kanceláriu (môže byť aj doma) a pod.
Odvody - konateľ má iba ZP, ak máš zamestnancov, musíš sa prihlásiť ako zamestnávateľ aj do SP.
Registrácia - okrem ZP aj daňový úrad, ak budeš platca dph, tak aj registrácia na dph,
Účtovníctvo - podvojné,
Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o.
Naviac, treba dať pozor na konflikt záujmov so zamestnaním - pokiaľ sú predmety podnikania totožné, musí byť predchádzajúci súhlas zamestnávateľa.
Či to zvládne manželka na MD je ťažko povedať, závisí od rozsahu a obsahu samotnej podnikateľskej činnosti.
STRELEC
16.02.06,19:15
Mam otazocku - pracujem v pracovnom pomere, ale uvazujem aj o podnikani - privirobit si mesacne nejake peniaze. Ako dobre riesenie sa mi javy vytvorenie s.r.o. - ako konatel nemusim platit odvody a mozem si uplatnovat naklady (mobil, auto). Vidi sa mi to vyhodnejsie ako zivnost.

Chcem sa opytat ak existuje sro, ake su vlastne naklady na jej fungovanie, ak ma minimalne aktivity. Ma iba konatela a spolocnika v jednej osobe, ziadnych zamestnancov - co je potrebne platit a ake vykazy sa musia davat a ake uctovnictvo a evidencie musi viest.

Chcem vediet ci sa mi oplati vytvorit s.r.o, aby ma to velmi nezatazovalo po administrativnej stranke - zvladne to manzelka na materskej dovolenke.

Prosim poradte miTéma ma zaujala - ponúka sa tu aj ďalšie riešenie: pridružiť sa ako spoločník + konateľ k spriaznenej sro. Trebárs aj v pozícii zamestnanca na čiastočný úväzok (minimalizácia fondov a aj iných nákladov, napr. za auto, účtovníctvo...). SRO by pozmenila účtovanie na strediskové. S niečím obdobným mám skúsenosti. V prechodnom období, keď "hrozilo" podvojné účtovníctvo pre FO - plátcov DPH som založil maxi sro, utriasol systém. Aj keď sa medzitým zákon zmenil bývalé FO ostali (traja) ako "spoločníci" sro (+konatelia,+zamestnanci). Mám ich dôveru ako ich viacročný ekonóm. Osvedčuje sa. Je to efektívne pre bývalé FO a aj pre mňa.
jjendro
17.02.06,06:06
Vidím, že ste z Prešova, chcel by som sa opýtať aký používate program na účtovníctvo - chcel by som sa inšpirovať a veci riešiť podobne ako vy.
Oci
17.02.06,06:38
Téma ma zaujala - ponúka sa tu aj ďalšie riešenie: pridružiť sa ako spoločník + konateľ k spriaznenej sro. Trebárs aj v pozícii zamestnanca na čiastočný úväzok (minimalizácia fondov a aj iných nákladov, napr. za auto, účtovníctvo...). SRO by pozmenila účtovanie na strediskové. S niečím obdobným mám skúsenosti. V prechodnom období, keď "hrozilo" podvojné účtovníctvo pre FO - plátcov DPH som založil maxi sro, utriasol systém. Aj keď sa medzitým zákon zmenil bývalé FO ostali (traja) ako "spoločníci" sro (+konatelia,+zamestnanci). Mám ich dôveru ako ich viacročný ekonóm. Osvedčuje sa. Je to efektívne pre bývalé FO a aj pre mňa.
Zaujímavá a podnetná inšpirácia.
Športu zdar!
STRELEC
17.02.06,06:41
Zaujímavá a podnetná inšpirácia.
Športu zdar!Musím Ťa sklamať. Nick "strelec" bol pri zaevidovaní sa na Porade inšpirovaný znamením v ktorom som. V tom čase ma nič lepšieho v tej rýchlosti nenapadlo a už to tak zostane.
bryan
17.02.06,07:00
... a ak chces ozaj kedykolvek pripravenu sro. s nizkou reziou, tak podla mna zaloz, zaplat zakladne poplatky, zahlas a zaregistruj kde treba (napr. danak), pripadne otvor ucet, zaloz uctovnictvo a podavaj adekvatne priznania. Takto to mas kedykolvek pripravene a nemusis potom ohlasovat "zobudenie".
Good Luck :)
STRELEC
17.02.06,07:17
... a ak chces ozaj kedykolvek pripravenu sro. s nizkou reziou, tak podla mna zaloz, zaplat zakladne poplatky, zahlas a zaregistruj kde treba (napr. danak), pripadne otvor ucet, zaloz uctovnictvo a podavaj adekvatne priznania. Takto to mas kedykolvek pripravene a nemusis potom ohlasovat "zobudenie".
Good Luck :)Keby som bol pred piatimi rokmi založil zo X sro, dnes by som mal výnos z vložených peňazí o akom sa mi v banke a pod. ani nesníva. Poplatky štát zvyšuje tak, že úroková miera z vkladov môže ísť niekam !!!
bonares
17.02.06,20:17
...
Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o.
...

Musím reagovať. Zákon o dani z príjmov ani zákon o cestných náhradách nič nehovorí o "nákladoch na auto, telefón len primerane príjmom s.r.o." :confused:
Zákon o cestných náhradách limituje len základnú náhradu (6,20/km), náhradu za spotrebované PHL (podľa priem. spotreby a platných cien v čase cesty), ...

Na záver možno citácia zo zákona o dani z príjmov:
"§ 2
Základné pojmy
Na účely tohto zákona sa rozumie" ...
"i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,"