johana.zilina
28.01.12,12:41
Dobry den, riaditel skoly mi udelil upozornenie o zavaznom porusenie PD za vec, ktora podla mna absolutne nie je v sulade so ZP. Co mam robit?
misoft
28.01.12,12:01
Konkretizoval to porušenie PD? Nie? Je to potom o ničom - musí dokázať to porušenie.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/u/upozornenie-na-porusenie-pracovnej-discipliny-vzor.html


Dňa ....... bolo Vašim priamym nadriadeným/riaditeľom/vedúcim zistené, že porušujete pracovnú disciplínu a to tým, že tu musí byť presne konkretizované! ( napr. nedodržiavanie pracovného času – skoršie odchody, neskoré príchody, dlhé obedné prestávky, fajčenie na pracovisku, hrubé správanie sa voči ostatným zamestnancom, používanie služobných prostriedkov na súkromné účely a pod.)
Harold22
09.02.12,15:41
Mna by tiez zaujimalo,ci je niekde presne zakonom urcene,co sa povazuje za hrube porusenie pracovnej discipliny a co za "mensie" porusenie. V nasom pracovnom poriadku na skole je totiz zakotvene,ze za tri mensie porusenia pracovnej discipliny moze zamestnavatel rozviazat pracovny pomer so zamestnancom.Za mensie porusenie sa povazuje aj to,ked vyucujuci nezapise ucivo do triednej knihy.Cize z toho vyplyva,ze ak je trikrat pisomne upozorneny,ze mu chybal v triednej knihe mozno aj jediny zapis,pripadne ciarka alebo este nieco ine, moze to znamenat -vypoved.
Tweety
09.02.12,15:43
Mna by tiez zaujimalo,ci je niekde presne zakonom urcene,co sa povazuje za hrube porusenie pracovnej discipliny a co za "mensie" porusenie. V nasom pracovnom poriadku na skole je totiz zakotvene,ze za tri mensie porusenia pracovnej discipliny moze zamestnavatel rozviazat pracovny pomer so zamestnancom.Za mensie porusenie sa povazuje aj to,ked vyucujuci nezapise ucivo do triednej knihy.Cize z toho vyplyva,ze ak je trikrat pisomne upozorneny,ze mu chybal v triednej knihe mozno aj jediny zapis,pripadne ciarka alebo este nieco ine, moze to znamenat -vypoved. V ZP to bližšie špecifikované nie je, ale to si určí zamestnáv. vo svojom internom predpise. Za hrubé porušenie PD je možné okamžité skončiť PP, teda nemusí to byť výpoveď.
Harold22
09.02.12,15:49
V ZP to bližšie špecifikované nie je, ale to si určí zamestnáv. vo svojom internom predpise. Za hrubé porušenie PD je možné okamžité skončiť PP, teda nemusí to byť výpoveď.

Aj tak sa mi to vidi prehnane a absurdne,ze za tri male priestupky moze ucitel dostat vypoved.Nie je to pravne napadnutelne?Ved to sa moze lahko zneuzivat na to,aby sa riaditel zbavoval tych,ktori sa napr.dozaduju svojich prav alebo sa stavaju do opozicie voci vedeniu skoly.Nachytat niekoho v takom stresujucom prostredi ako je skola na malych chybach nie je vobec tazke,pretoze kazdy robi chyby.
malyklaun
25.02.12,15:01
Chcem sa spýtať: Ak dostanem písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny a nesúhlasím s ním a mám za to, že v danom prípade som konal v súlade s pokynmi svojho nadriadeného, existuje nejaká forma ako tento nesúhlas vyjadriť?
Môžem aj ja v takom prípade niečo namietať alebo dať návrh na rozviazanie pracovného pomeru? Samozrejme s odstupným.
bude sa takýto návrh považovať už za výpoveď?
ďakujem za odpoveď
Vebi34
25.02.12,15:24
Môžeš podať sťažnosť zriadeľovateľovi s oddôvodnením a on v danej veci musí rozhodnúť. Môžeš adresovať sťažnosť aj školskej rade poprípade krajskej šk. inšpekcii. Kamarátka dostala zápis za to, že nebola na dozore, pritom vôbec ho nemala mať, ale jej kolegyňa. Keď sa týmto faktom bránila, ešte sa jej vyhrážal nadriadený výpoveďou. Tak podala sťažnosť zriadeľovateľovi aj s dôkazom o zápise s porušením PD, zriaďovateľ jej dal za pravdu. Tebe išlo konkrétne o čo? Je dôležité si naštudovať pracovný poriadok.
malyklaun
25.02.12,16:31
a platí to aj v iných organizáciách? nepracujem v školskej správe, ani v štátnej...hmmm
malyklaun
25.02.12,16:32
a kto je zriaďovateľ?
terezamaria
25.02.12,17:27
Chcem sa spýtať: Ak dostanem písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny a nesúhlasím s ním a mám za to, že v danom prípade som konal v súlade s pokynmi svojho nadriadeného, existuje nejaká forma ako tento nesúhlas vyjadriť?
Môžem aj ja v takom prípade niečo namietať alebo dať návrh na rozviazanie pracovného pomeru? Samozrejme s odstupným.
bude sa takýto návrh považovať už za výpoveď?
ďakujem za odpoveď

Pokiaľ dostaneš písomné upozornenie priamo do ruky, hneď na kópiu, ktorú si necháva zamestnávateľ napíšeš, prečo pokladáš toto porušenie pracovnej disciplíny za neodôvodnené.
Keď Ti ho pošlú poštou, napíšeš to isté a pošleš to do vlastných rúk zamestnávateľovi. Ten Ti určite bude odpovedať.
Až je upozornenie úplne v rozpore s " Pracovným poriadkom organizácie ", v ktorom by malo byť uvedené, čo je
porušenie a čo je hrubé porušenie pracovnej disciplíny, treba sa obrátiť na Inšpektorát práce, príslušný k miestu výkonu práce, aby túto záležitosť preveril.
Návrh na rozviazanie pracovného pomeru zo strany zamestnanca v dôsledku porušenia pracovnej disciplíny / teda nevhodného oznámenia / neexistuje. Existuje skončenie pracovného pomeru dohodou a výpoveď. Vtedy však nie je nárok na odstupné.
csillag3112
25.02.12,18:30
Mna by zaujimalo ci je pravda ze v upozorneni o poruseni PD musi byt aj uvedeny termin - datum napravy inak je toto upozornenie neplatne. Je to pravda ? Alebo je povinnost uviest v takomto upozorneni datum dokedy ma byt naprava ? Dakujem za radu predom.
terezamaria
25.02.12,18:40
Mna by zaujimalo ci je pravda ze v upozorneni o poruseni PD musi byt aj uvedeny termin - datum napravy inak je toto upozornenie neplatne. Je to pravda ? Alebo je povinnost uviest v takomto upozorneni datum dokedy ma byt naprava ? Dakujem za radu predom.
Áno, pokiaľ to bolo porušenie za takú vec, ktorá sa dá časom napraviť, zlepšiť, zmeniť k lepšiemu, tak v odôvodnení priameho porušenia pracovnej disciplíny sa píše aj do kedy sa musí dané jednanie, úkon, postup....napraviť, zlepšiť, zmeniť k lepšiemu s preukázateľnými výsledkami.
csillag3112
25.02.12,18:47
Tak nakoniec to co som videla ja vyzera tak ze to neni ani platne no sila tak to teda podam dalej.
terezamaria
25.02.12,19:04
Tak nakoniec to co som videla ja vyzera tak ze to neni ani platne no sila tak to teda podam dalej.
Niektorí zamestnávatelia priam čakajú na nejaké drobné porušenia pracovnej disciplíny, aby mohli nakoniec zamestnancovi dať výpoveď, pokiaľ bol už počas 6 -ich mesiacov upozornený na nejaké porušenie pracovnej disciplíny. Aj súdne spory
ohľadne okamžitého skončenia pracovného pomeru / neplatnosť /, vyžadujú podrobné odôvodnenie hlavne prvého nevhodného skutku, aby bolo preukázané, či mal pracovník možnosť nápravy.
Je veľmi zle písať všeobecne, lepšie je, keď sa poznajú podrobnosti, aby sa dalo napísať konkrétne.
csillag3112
25.02.12,21:07
To upozornenie co som citala ja bolo pisane vseobecne, nebol uvedeny ziadny paragraf alebo nieco podobne neviem ale ci to tam ma byt ten paragraf nejaky, bez udaneho datumu napravy a to este s tym vedomim ze zamestanec vedome vie ze lezi zamestnavatelovy v zaludku a potrebuje sa ho zbavit. Smutne ale tak informacia dobra, keby sa to napadlo tak neviem neviem. Nuz ale kto by zostal potom pracovat na takom mieste. Ja teda nie. Smutne.
terezamaria
25.02.12,21:15
To upozornenie co som citala ja bolo pisane vseobecne, nebol uvedeny ziadny paragraf alebo nieco podobne neviem ale ci to tam ma byt ten paragraf nejaky, bez udaneho datumu napravy a to este s tym vedomim ze zamestanec vedome vie ze lezi zamestnavatelovy v zaludku a potrebuje sa ho zbavit. Smutne ale tak informacia dobra, keby sa to napadlo tak neviem neviem. Nuz ale kto by zostal potom pracovat na takom mieste. Ja teda nie. Smutne.

Veď to je na tom najhoršie, že zostať na takom pracovisku pracovať sa už nedá. Ale viem o veľa prípadoch, že dostali okamžité skončenie pracovného pomeru alebo výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny a tí dotyční ľudia to dali na súd s tým, že sa súdili o neplatnosť výpovede, resp.neplatnosť okamž.skončenia pracovného pomeru a vyhrali to z dôvodu zlého odôvodnenia skutkového stavu závažného a hrubého porušenia pracovnej disciplíny. Ale samozrejme chodili do roboty, i keď tam nemali čo robiť, lebo nemali zadanú robotu / pri okamž.skončení PP/. Aspoň im potom bola vyplatená ušlá mzda a mali dobrý pocit, že vyhrali súd. Len na to treba tvrdé povahy.
Darina1234
23.10.12,18:35
Dnes mi bolo dorucene upozornenie na porusenie pracovnej discipliny, poviem vam, pracujem tu v predajni ako predavacka len 4 mesiace, ale čo sa tam deje som ešte nezažila.
Prosim o radu, či je toto upozornenie spravne napisane, a to takto
Dna 18.10.2012 bola vyjadrena nespokojnosť s vašou pracou zo strany vašej nadriadenej osoby/ veducou predajne/ a to:
nerešpektovaním príkazov
nevhodným správaním sa k zákazníkom

ja som si vobec nie vedoma nerešpektovania ani nevhodneho spravania, možem sa teda odvolať, akurat viem, že mam vyššie vzdelanie od veducej a že si vždy rano veští karty a niečo jej vraj vyšlo zle, takto mi to povedala asi pred mesiacom.