tanka313
28.01.12,13:03
Dobrý deň. Chcela som sa informovať, ak môj priateľ už 3 roky pracujem na dohodu v jednej firme, tak pokiaľ viem, zo zákona by mal po odrobení tých 3 rokov prejsť na zmluvu. Ako to funguje?? Čo ak sa zamestnávateľ stále na niečo vyhovára. Zakročí voči tomu štát? Aký postih ho môže stihnúť, ak mu nedá zmluvu?? Ďakujem
misoft
28.01.12,12:09
Pozor! Rozdiel je práca na dohodu (resp. Dohoda o prac. činnosti, resp. Dohoda o vykonaní práce) a na dobu určitú. To prvé môže byť stanovené na presnú dobu, príp. na vykonanie presne stanovených prác. Doba určitá - stanovuje sa na dobu, po troch rokoch (pokiaľ sa bude predĺžovať - obnovovať) ďalšia zmluva sa stáva na dobu neurčitú - trvalý pracovný pomer.

(Toľko okom laika)

BTW: záleží na podnikateľovi, či obnoví, alebo nie (niektorí sú tak "vychcaní", že viacej nepodpíšu a zoberú ďalšieho - úspora podnikateľa - nemusí vyplácať odstupné)
veronikasad
28.01.12,12:11
Dobrý deň. Chcela som sa informovať, ak môj priateľ už 3 roky pracujem na dohodu v jednej firme, tak pokiaľ viem, zo zákona by mal po odrobení tých 3 rokov prejsť na zmluvu. Ako to funguje?? Čo ak sa zamestnávateľ stále na niečo vyhovára. Zakročí voči tomu štát? Aký postih ho môže stihnúť, ak mu nedá zmluvu?? Ďakujem
doplň druh práce a druh dohody o prácach mimo prac.pomeru.
veronikasad
28.01.12,12:13
Pozor! Rozdiel je práca na dohodu (resp. Dohoda o prac. činnosti, resp. Dohoda o vykonaní práce) a na dobu určitú. To prvé môže byť stanovené na presnú dobu, príp. na vykonanie presne stanovených prác. Doba určitá - stanovuje sa na dobu, po troch rokoch (pokiaľ sa bude predĺžovať - obnovovať) ďalšia zmluva sa stáva na dobu neurčitú - trvalý pracovný pomer.

(Toľko okom laika)

BTW: záleží na podnikateľovi, či obnoví, alebo nie (niektorí sú tak "vychcaní", že viacej nepodpíšu a zoberú ďalšieho - úspora podnikateľa - nemusí vyplácať odstupné)

Misoft, pýta sa na prácu na dohodu. Tam nie sú žiadne obmedzenia v počte zmluv a rokov. Podľa druhu práce a druhu dohody musí dodržiavať len počet odpracovaných hodín (ročný, týždenný).
tanka313
28.01.12,12:21
Robí kuchára v reštaurácii. Má dohodu o vykonaní práce. Zrejme na dobu určitú, ale stále mu ju predlžujú. So zamestnávateľom sa o tom už viackrát rozprával, ale ten sa stále vyhovára, že momentálne nemá peniaze, že by ho to vyšlo draho a hlúposti. Lenže ak by sa niečo stalo môjmu priateľovi, tak PN nedostane, a ani mu ju nebude platiť. Čo potom? Posledne mu navrhol nech si spravi živnosť. Lenže na to musí mať výučný list, čo on žiaľ nemá.
misoft
28.01.12,12:22
Takže som sa skoro trafil :D s rozdielmi práce na dohodu a prac.pomer na dobu určitú (neurčitú)
veronikasad
28.01.12,12:26
Robí kuchára v reštaurácii. Má dohodu o vykonaní práce. Zrejme na dobu určitú, ale stále mu ju predlžujú. So zamestnávateľom sa o tom už viackrát rozprával, ale ten sa stále vyhovára, že momentálne nemá peniaze, že by ho to vyšlo draho a hlúposti. Lenže ak by sa niečo stalo môjmu priateľovi, tak PN nedostane, a ani mu ju nebude platiť. Čo potom? Posledne mu navrhol nech si spravi živnosť. Lenže na to musí mať výučný list, čo on žiaľ nemá.
Tak to porušenie zákona je. Pretože práca kuchára je opakovaná činnosť, na ktorú by mal pracovať max.10 hod. týždenne na dohodu o pracovnej činnosti.
Ak má dohodu o vykonaní práce na celý rok, silne pochybujem, že vo firme odpracuje len 350 hod. za rok.

Podnet môžeš nahlásiť na Inšpekciu práce, ale obávam sa, že potom priatel nebude mať prácu ani na dohodu.
Dohodári nie sú nemocensky poistení, ale mal možnosť uzatvoriť dobrovolné nem.poistenie. Od 1.2.2012 už môže uzatvoriť v SP len celý balík poistenia.
tanka313
28.01.12,12:33
Presne o to ide. Lenže prácu zohnať nie je tak ľahké.. takže nahlásiť to nemôže. A so zamestnávateľom majú "kamarátsky" vzťah, až na to, že ten zamestnávateľ ho podľa mňa zneužíva. Ale pýtam sa ohľadom toho, zdá sa mi, že na dohodu môže byť iba 3 roky. Potom by mu zamestnávateľ už musel dať zmluvu.. zo zákona.. alebo to tak nieje??
veronikasad
28.01.12,12:36
Presne o to ide. Lenže prácu zohnať nie je tak ľahké.. takže nahlásiť to nemôže. A so zamestnávateľom majú "kamarátsky" vzťah, až na to, že ten zamestnávateľ ho podľa mňa zneužíva. Ale pýtam sa ohľadom toho, zdá sa mi, že na dohodu môže byť iba 3 roky. Potom by mu zamestnávateľ už musel dať zmluvu.. zo zákona.. alebo to tak nieje??
odpove´d máš v prísp. č.4. Pri dohodách žiadny časový limit neplatí.

Len pre zaujímavosť, kolko hodín mesačne odpracuje a kolko má vykázané na páske ? Je evidovaný na UP ?
ewita888
28.01.12,12:39
a v dohode má čo ako druh práce?
tanka313
28.01.12,12:47
do mesiaca odrobí 15 dní, 12-14 hodín denne.. na páske neviem koľko ma hodín, ale minimum. A na UP evidovaný nieje, pretože nepracuje v tom meste ako žije, v podstate na druhej strane SR.. a v dohode ma uvedený druh práce kuchár..
veronikasad
28.01.12,12:50
do mesiaca odrobí 15 dní, 12-14 hodín denne.. na páske neviem koľko ma hodín, ale minimum. A na UP evidovaný nieje, pretože nepracuje v tom meste ako žije, v podstate na druhej strane SR.. a v dohode ma uvedený druh práce kuchár..
tak zober kalkulačku a rátaj :
15 x 12 x 12(mesiacov). Je to menej ako 350 hodín ?

Porušovanie Zákonníka práce, priatel aj zamestnávatel má zatiaľ šťastie, že nemal kontrolu z IP.
ewita888
28.01.12,13:12
zamestnáva takto na dohodu viac zamestnancov, alebo iba jeho ?
Xanti
28.01.12,16:33
A na UP evidovaný nieje, pretože nepracuje v tom meste ako žije, v podstate na druhej strane SR.. A platí si tvoj priateľ odvody do ZP ako samoplatca, teda dobrovolne nezamestnaný? Min. rok to bolo mesačne 46,06 eur. Tento rok je to 47,58 eur.
Ak nie tak má nádherný dlh v ZP.