janula44
28.01.12,16:15
Dobrý deň. Bola som spolumajiteľkou /nie spoludisponent/ vkladnej knižky v slov.sporiteľni s mojím strýcom, ktorý mi na knižke nechal peniaze, pretože sme boli dohodnutí že po jeho smrti sa budem z tých peňazí starať o jeho hrob /platiť hrob.miesto, kupovať kvety, kahance, platiť výročné omše.../ až do konca môjho života. V banke nám vtedy povedali, že knižka do ded.konania nepôjde /zámerne sme sa na to pýtali, aby po jeho smrti jeho deti nerobili problémy,lebo oni sa o neho celý život nezaujímali-rodičia boli rozvedení/. Takže som po jeho smrti knižku zrušila a peniaze previedla na svoj účet. Teraz sa jeho deti už dva roky nevedia dohodnúť. Oni o tejto vkl. knižke nevedeli, ale z banky notárku informovali že knižka ku dńu jeho smrti existovala. Zahájili umorovacie konanie, lebo si mysleli že knižka je stratená,a normálne ju celú zahrnuli do dedičstva. Avšak potom sa zistilo že ja ako druhá majiteľka som ju zrušila. Teraz som bola predvolaná k notárke, kde ma vypočúvali podrobnosti o tejto knižke, kto tam peniaze vložil, načo a prečo...
Jeho deti ma obviňujú že som na to nemala právo. Notárka mi na moju priamu otázku, či tento typ vkl.knižky má ísť do dedičstva alebo nie,nevedela odpovedať-vraj je to otázka na právnika a že ma budú písomne informovať. Na záver sa ma spýtala či som ochotná tie peniaze dať do dedičstva a ja som odpovedala že neviem odpovedať, že sa musím poradiť s právnikom. Chcela by som sa opýtať či som vôbec mala právo tú knižku zrušiť a či teda má ísť do dedičstva alebo nie a vlastne ako mám teraz ďalej postupovať. Ďakujem
Mária27
28.01.12,16:48
Táto novinka dvoch majiteľov sa objavuje u nás po revolúcii - opísané z Rakúska. Zo začiatku sa ani v predpisoch banky neobjavovalo dedenie, počítalo sa s tým, že si to nechá druhý majiteľ. Po podobných prípadoch, najmä po doplnení povinnosti banky podať informáciu o vklade, už je aj v podmienkach dedičstvo.

Keďže ste boli spoluvlastníkmi vkladu, ak sa nepreukáže iné, každému patrila polovica. Jeho čiastka - ak sa nič nezmenilo - patrí do dedičstva.
pasta83
31.01.12,10:16
ahoj môjmu manzelovi sa teraz deje to iste, tiez bol spolu so strykom spolumajitelom vkladnej knizky, avsak ked stryko zomrel, manzel tiez knizku vybral a zrusil no a teraz strykove dcery nechapem ako ale notarka ktora im robila dedicstvo im do dedicstva zahrnula aj celu tuto knizku no a teraz tie dcery na manzela podali zalobu na sud a jeho teraz cakaju sudne tahanice, je to sranda, lebo manzel sa aj vyjadril pravnikovi tym dceram, co ich zastupuje ze je ochotny polovicu sumy z knizky im dat, a oni sa mu vôbec neozvali. A paradox presne ako ty spominas, v case ked siel stryko s mojim manzelom do banky, stryko v banke prizvukoval, ze chce vkladat peniaze na taky produkt, aby ked umrel nic neslo do dedicstva, a presne banka vytvorila takuto vkladnu knizku s dvoma majitelmi, no a nakoniec manzel vyzera ako najvacsi zlodej a cakaju ho sudne tahanice.......
janula44
10.02.12,20:16
Veď toho sa aj ja bojím, že ma budú ťahať po súdoch. Tak držím palce aby to dobre dopadlo.
sabiaq
19.06.15,20:29
Dobrý deň, viete mi napísať, ktorý paragraf z akého zákona toto ošetruje? Ďakujem