cervicekj
01.02.06,06:23
Ahojte, prosím poraďte mi. Dieťa zamestnankyne dovršilo 3 roky, t.j. skončila jej rodičovská dovolenka. Požiadala o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov. Musí zamestnávateľ odvádzať zdravotné poistenie? T.j. mám oznámiť do ZP že je zamestnanec na neplatenom voľne a odvádzať odvody z minimálnej mzdy?
Jozef Mihál
01.02.06,07:13
Nie, ide o osobu podľa § 11 ods.8 písm. k).
Poistné platí štát, ona ako zamestnankyňa neplatí preddavky, preddavky neplatí ani zamestnávateľ. Na hromadnom oznámení treba poisťovni oznámiť, že zamestnankyňa je osobou podľa § 11 ods.8 k).
cervicekj
01.02.06,10:04
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Bola som u Vás na školení a takto ako ste to vysvetlil som to aj pochopila, ale vo VšZP ma presviedčali, že raz je to zamestnanec na neplatenom voľne a musíme odvádzať z minima.
Ešte raz ďakujem. :)
Keňa
15.02.06,09:18
Dobrý deň, pán Mihál chcela by som Vás poprosiť o radu, či platila odpoveď, ktorú ste dali "cervicekj" ohľadom odvodov za zamestnankyňu, ktorá požiadala o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov aj od 1,9,2005 do 31,12,2005. ďakujem
Jahodka
25.02.06,17:05
Dobrý deň,

prosím o Vašu pomoc s týmto prípadom:

Matka sa stará o dieťa do 6 rokov. Po skončení MD rozviazala pracovný pomer so spol. s r.o. V tej istej s.r.o. je však naďalej konateľkou, za čo však nepoberá žiadne odmeny a nemá aktuálne ani žiadne iné príjmy.

Považuje sa za o osobu podľa § 11 ods.8 písm. k) a teda má platiť za ňu zdrav. poistné štát ?

Čo by platilo v prípade, že by miesto rozviazania pracovného pomeru požiadala o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa ?

Ďakujem vopred za Vašu pomoc.
:)



Nie, ide o osobu podľa § 11 ods.8 písm. k).
Poistné platí štát, ona ako zamestnankyňa neplatí preddavky, preddavky neplatí ani zamestnávateľ. Na hromadnom oznámení treba poisťovni oznámiť, že zamestnankyňa je osobou podľa § 11 ods.8 k).
Jozef Mihál
26.02.06,18:45
Ak je konateľkou bez príjmu, nepovažuje sa za zamestnanca a jej s.r.o. by ju nemala mať prihlásenú v ZP ako zamestnanca.

Tým pádom keby sa nestarala o dieťa, mala by štatút "samoplatiteľa".

Keďže sa však stará o dieťa vo veku do 6 rokov, je podľa § 11 ods.8 písm. k) poistencom štátu.

Keby zostala zamestnancom s pracovnou zmluvou a mala by neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 3 rokov veku (rodičovská dovolenka podľa § 166 Zákonníka práce), preddavky v zamestnaní sa neplatia - ide o neplatené voľno ktoré zamestnávateľ musí zamestnankyni poskytnúť a minimálny základ zamestnankyne podľa § 13 ods.16 sa kráti - je nulový - príjem zamestnankyne samozrejme tiež nulový - preddavky nulové.

Ak ale ide o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa vo veku nad 3 roky do 6 rokov, tak zamestnávateľ v takomto prípade neplatené voľno podľa Zákonníka práce nie je povinný poskytnúť a podľa § 13 ods.16 sa minimálny základ zamestnankyne NEKRÁTI. Minimálny základ zostane v "obvyklej" výške, tj. obvykle je daný ako suma 6900 Sk a z tohto základu sa vypočítajú preddavky.

Takto vypočítané preddavky sa odvedú. Ak však zamestnankyňa po skončení roka podá ročné zúčtovanie a uvedie, že jej skutočný príjem bol nižší ako polovica úhrnu minimálnych miezd (za celý rok 2006 je to suma 41400 Sk), dokáže tým, že splnila podmienky pre poistenca štátu podľa § 11 ods.9 a zaplatené preddavky sa jej i zamestnávateľovi vrátia späť.
Keňa
09.03.06,08:05
Pán Mihál, chcela by som Vás poprosiť o radu, ako je to vlastne s odvodmi za zamestnankyňu, ktorej dieťa dovŕšilo 3 roky a požiadala zamestnávateľa o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov. V príspevku číslo 2 píšete, že preddavky neplatí ani zamestnanec ani zamestnávateľ. Ale v príspevku číslo 6 už píšete, že je potrebné platiť z minimálnej mzdy. Prosím Vás pomôžte mi zorientovať sa v tomto probléme. Veľmi pekne Vám ďakujem a prajem príjemný deň.
Jozef Mihál
09.03.06,08:08
Platí príspevok č.6. Zišlo by sa v tomto smere novelizovať zákon, žiaľ, to už v tomto volebnom období nestihneme. Čo bude potom...
petovsan
10.03.06,13:38
p. Mihál, prosím o Váš názor na nasledovnú situáciu: v 01/2005 SZČO podnikala, vo februári 2005 živnosť pozastavila a bola až do 04/2005 dobrovoľne PO, od 05/2005 - 11/2005 poberala materské a od 01.12.2005 živnosť obnovila a poberá súčasne aj rodičovský príspevok. Zo Všeob. ZP v 12/2005 dostala informáciu, že ak sa stará o dieťa do 6 rokov, zdrav. poistenie za ňu platí štát, bez ohľadu na jej príjem. Zmenilo sa v tomto niečo od 01.01.2005? Aký finanč. dopad bude mať pri RZ ZP jej príjem za tie 2 mesiace podnikania v r. 2005, ak jej daň. základ je cca 160.000? Nebudú jej ten príjem prepočítavať iba na tie 2 mesiace podnikania? V ZP stále tvrdia, že zdrav. poist. platiť nemusí. Nie je tam náhodou limitovaná hranica mesačného príjmu Sk 3.450,-?
(táto téma bola pôvodne zaradená medzi Komentáre NEW - asi chybne)