matej37
28.01.12,20:40
Čaute, môžem naúčtovať poštové poplatky, ak si zákazník neprevezme tovar? Resp. dať ho na čiernu listinu v mojom e-shope?
Dáša_
28.01.12,20:20
neprevzal balík, to som celkom zvedavá, ako ho budeš naháňať pre poštovné poplatky a koľko času pri tom zabiješ. Ale skúsiť to môžeš - myslím to vymáhanie
blavaciko
28.01.12,20:21
mozes, nezaplati a nedonutis ho k tomu
nie, nemozes
kabko
29.01.12,10:11
mozes, nezaplati a nedonutis ho k tomu
nie, nemozes

No celkom by som nesúhlasil s týmto tvrdením...
Pokiaľ to máš dobre ošetrené v tvojich Obchodných podmienkach, tak nevidím dôvod prečo by to mal byť problém. Jasné, ty osobne ho donútiť nemôžeš, ale dá sa to vymáhať...
A ohľadom tej čiernej listiny - áno môžeš, ale len za určitých podmienok, že uvedené údaje nebudú priamo definovať tú danú osobu - už to tu bolo preberané, nepamätám si presne to znenie ako to smie/nesmie byť...
blavaciko
29.01.12,19:14
nie, nedonutis ho k tomu...
ako mi dosvedcis, ze som to bol naozaj ja kto zaklikol objednavku? nijak... nie, nejde... leda by si od zakaznikov vyzadoval ZEP
sasenkak
03.02.12,13:37
Ja som dnes nasla nahodou jeden E-shop,kde mali tzv.ciernu listinu a pekne tam svietilo kopec mien a to meno+priezvisko...neviem ,podla mna porusuje zakon o ochrane osobných udajov,alebo sa mylim?
Atomer.sk
03.02.12,15:43
Pokiaľ to máš dobre ošetrené v tvojich Obchodných podmienkach, tak nevidím dôvod prečo by to mal byť problém.

Neviem si predstavit znenie obchodnych podmienok, ktore by zabezpecili jasne preukazatelnu identifikaciu danej osoby. Email, SMS? Do emailu ma zrejme pristup aj niekto iny, mobil som nemal u seba....

Ako pise blavaciko, ZEP by to riesil. No to by eshop mal jedneho zakaznika za 1 rok :-)
Ganzo
12.02.12,19:12
vymyhatelne to je ale z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze sa na to radsej vykaslite. skoda casu a nervov. Cierna listina je zbytocna - len tym podrazdite niekoho z menovanych a bude vam vytvarat falosne objednavky.
misoKNm
15.02.12,10:19
my sme tento problem preberali s pravnikmi, kedze sa denne posiela stovka objednavok, tak takychto pripadov nam vznika dost.
Kolko krat sa aj niekto ozve, stornujem objednavku a pritom ju ma uz davno na poste. V obchodnych podmienkach to mame zahrnute, ze klient moze stornovat objednavku, kym ju nevyexpedujeme.. Ale to je PORUSOVANIE ZAKONA. Pretoze klient, moze odstupit od zmluvy do 7mich dni a to musi len pisomne oboznamit predavajuceho, takze ked to napise v maily, alebo listom, alebo to proste neprevezme, tak vy mu nemozete uctovat ziadne poplatky, ani ho nikde uvadzat ako neplatica, pretoze na to nemate pravo a zakon hovori jasne proti tomu, na margo toho, cierna listina moze byt velky problem, pretoze, co ked dotycny nedostane do schranky oznamenie o zasielke a ty ho vycapis na stranku ako neplatica? :) proste je to riziko podnikania, zmente si sposob len na platbu vopred, alebo na dobierku uctuj o percento navyse, co ti vykrije tychto mamlasov, co tovar neprevezmu
kabko
15.02.12,11:58
my sme tento problem preberali s pravnikmi, kedze sa denne posiela stovka objednavok, tak takychto pripadov nam vznika dost.
Kolko krat sa aj niekto ozve, stornujem objednavku a pritom ju ma uz davno na poste. V obchodnych podmienkach to mame zahrnute, ze klient moze stornovat objednavku, kym ju nevyexpedujeme.. Ale to je PORUSOVANIE ZAKONA. Pretoze klient, moze odstupit od zmluvy do 7mich dni a to musi len pisomne oboznamit predavajuceho, takze ked to napise v maily, alebo listom, alebo to proste neprevezme, tak vy mu nemozete uctovat ziadne poplatky, ani ho nikde uvadzat ako neplatica, pretoze na to nemate pravo a zakon hovori jasne proti tomu, na margo toho, cierna listina moze byt velky problem, pretoze, co ked dotycny nedostane do schranky oznamenie o zasielke a ty ho vycapis na stranku ako neplatica? :) proste je to riziko podnikania, zmente si sposob len na platbu vopred, alebo na dobierku uctuj o percento navyse, co ti vykrije tychto mamlasov, co tovar neprevezmu

Je ale rozdiel keď niekto STORNUJE alebo NEPREVEZME objednávku. Ak ju stornuje, či už telefonicky, písomne, alebo emailom, tak je to v pohode, aj keď už zásielka bola odoslaná - na to má zo zákona právo.
No pokiaľ je zákazník oboznámený so stavom objednávky (OBJEDNÁVKA BOLA ODOSLANÁ), a on vie že je zásielka na ceste k nemu, on to neprevezme zámerne! Pričom dôvod môže byť : nevydalo mu to finančne, rozmyslel si to, kúpil inde....atď...jediné čo si pomyslí je :"však je to dobierka, to nemusím prevziať".
Keď sa mi zásielka vráti, zavolám zákazníkovi a 9 z 10tich mi povie - "no ja som ale nevedel že to mám na pošte!" - čo je p*čovina! Prečo? Zákazník VEDEL že zásielka je odoslaná, a teda každú chvíľu by mala doraziť. Ja ak si niečo objednám a viem že to má prísť do nejakých dvoch, troch dní, tak to očakávam. Ak to nepríde, kontaktujem poštu/poštárku a ak neuspejem tam, tak kontaktujem predajcu, že to neprišlo. No nikto z tých 9 zákazníkov tak neurobí, pretože, ako som už spomenul : nevydalo mu to finančne, rozmyslel si to, kúpil inde....atď.
Objednaním tovaru cez internetový obchod vzniká zmluva medzi predajcom a kupujúcim (zmluva na diaľku). Tým, že zákazník zámerne neprevezme dobierku, zároveň zámerne porušuje zmluvu - áno, mnohí z nich si to neuvedomujú, ale je to tak. V takomto prípade prichádza predávajúci o nemalé peniaze a má dve možnosti - nechať ceny nízke, pričom straty vykryje zo svojho (už aj tak) malého zisku, alebo zvýši ceny svojich produktov. Ale prečo by sme mali byť drahší kvôli ľuďom ktorí porušujú zmluvy?!
V USA, v UK a v ďalších krajinách to funguje tak, že pokiaľ zákazník vráti tovar, predávajúci si naúčtuje poplatky. Aj keby to bolo do 7 dní! U nás v tomto zaostalom štáte ale nikto na predajcov nehľadí. No ale v prípade, že zákazník zámerne neprevezme zásielku, čím vedome poruší zmluvu, ktorú uzatvoril s predávajúcim na diaľku, musí si byť vedomí následkov. My sme si to ošetrili v našom eshope a už sme začali posielať doporučené listy s výzvou na zaplatenie zmluvnej pokuty. A tí zákazníci, ktorí to budú ignorovať pôjdu pred súd.
Áno, všetci teraz začnete s VYMOŽITEĽNOSŤ a DOKAZOVANIE, atď....máte pravdu, vymožiteľnosť u nás na SK je biedna, ale z tích 10 zákazníkov, z ktorých piati ten doporučený list aj preberú, sa nájdu dvaja, ktorí tú pokutu zaplatia - a tým sa mi vrátia moje stratené peniaze za tých desiatich. Simple. Ja určite nebudem navyšovať ceny produktov kvôli nezodpovedným, flegmatickým hlupákom, ktorí si myslia že objednávanie cez internet je hra!
misoKNm
15.02.12,12:57
Ja rozumiem, ale je to nelegalne!!!! pretoze objednavku nemusel spravit ani on a mohol ju spravit niekto cudzi na jeho meno.. Toto co robite na eshope, ze niekoho sankciujete, tak sa stym dopustate trestneho cinu..
Ja som si to daval naschval preverovat u pravnicky, chceli sme urobit presne to iste a to, posielat faktury za neprevzatie tovaru.
Zial rychlo sme skoncili.. Dva krat meraj a raz rez, len mala rada, niekto sa toho chyti a sudne naklady budu kapanek ine, ako 5 eur za zasielku.. V CR to maju 100x lepsie, tam vam vratia sumu za poplatok za dobierku, Slovenska birokraticka komunisticka posta si vypita este euro za vratenie tovaru.. Zial to co robite je nelegalne a opytajte sa na to pravnikov, nechodte na to Vasou dedukciou, pretoze zakon je zakon, moralna dilema je len usudok
kabko
15.02.12,13:29
Ja rozumiem, ale je to nelegalne!!!! pretoze objednavku nemusel spravit ani on a mohol ju spravit niekto cudzi na jeho meno.. Toto co robite na eshope, ze niekoho sankciujete, tak sa stym dopustate trestneho cinu..
Ja som si to daval naschval preverovat u pravnicky, chceli sme urobit presne to iste a to, posielat faktury za neprevzatie tovaru.
Zial rychlo sme skoncili.. Dva krat meraj a raz rez, len mala rada, niekto sa toho chyti a sudne naklady budu kapanek ine, ako 5 eur za zasielku.. V CR to maju 100x lepsie, tam vam vratia sumu za poplatok za dobierku, Slovenska birokraticka komunisticka posta si vypita este euro za vratenie tovaru.. Zial to co robite je nelegalne a opytajte sa na to pravnikov, nechodte na to Vasou dedukciou, pretoze zakon je zakon, moralna dilema je len usudok

:D Nieje to mojou dedukciou. Viete mi prosím povedať, presne ktorý zákon zakazuje sankcionovať kupujúceho za porušenie kúpno-predajnej zmluvy?
misoKNm
15.02.12,14:16
:D Nieje to mojou dedukciou. Viete mi prosím povedať, presne ktorý zákon zakazuje sankcionovať kupujúceho za porušenie kúpno-predajnej zmluvy?

ale vy predsa idete sankciovat neprevzatie zasielky tovaru zakupeneho podomovym, alebo internetovym predajom.
Vy vlastne fakturujete penale za nieco co ani nevzniklo, myslim obchodnu zmluvu, pretoze nemate pravoplatne znaky toho, ze zakaznik nieje fiktivny

Skuste sa na to pozriet vo vacsiom meritku a niekto urobi na moje meno objednavku pracky, kde je prepravne 15€ + storno prepravneho 2x suma.
Ja to neprevezmem. Niekto mi posle fakturu, tak si s tou fakturou mozem zakladat knihy, pretoze ja som si objednavku nerobil, niekto ju na mna nasil.
Vy ste nam nepravom obvinili a vymahate odomna peniaze s urokmi z nezaplatenia platby. Rovnako ste obvinili poctiveho obcana a sposobili mi moralnu ujmu :)
A nehovoriac, ze teraz na Vas napisem take recenzie, ze uz si obchod neskrtne. A budem ich pisat sto denne pod inymi IP a menom ;)
To bol priklad
lubica2403
15.02.12,14:38
Chvalabohu nemám takých "priateľov", kotí by na moje meno objednávali práčky :-))
A myslím si, že takýchto prípadov v porovnaní so skutočnými zákazníkmi,ktorí nepreberú tovar, čo si sami objednali, je mizivé percento.

Len bohužiaľ, zákony sú aké sú...
kabko
15.02.12,18:16
ale vy predsa idete sankciovat neprevzatie zasielky tovaru zakupeneho podomovym, alebo internetovym predajom.
Vy vlastne fakturujete penale za nieco co ani nevzniklo, myslim obchodnu zmluvu, pretoze nemate pravoplatne znaky toho, ze zakaznik nieje fiktivny

Skuste sa na to pozriet vo vacsiom meritku a niekto urobi na moje meno objednavku pracky, kde je prepravne 15€ + storno prepravneho 2x suma.
Ja to neprevezmem. Niekto mi posle fakturu, tak si s tou fakturou mozem zakladat knihy, pretoze ja som si objednavku nerobil, niekto ju na mna nasil.
Vy ste nam nepravom obvinili a vymahate odomna peniaze s urokmi z nezaplatenia platby. Rovnako ste obvinili poctiveho obcana a sposobili mi moralnu ujmu :)
A nehovoriac, ze teraz na Vas napisem take recenzie, ze uz si obchod neskrtne. A budem ich pisat sto denne pod inymi IP a menom ;)
To bol priklad

Je síce pravda, že sa môže nájsť zúfalec, ktorý nevie čo so sebou a objedná si tovar na iné meno (kolega, kamarát?) a zadá aj jeho email, telefónne číslo, adresu...atď, no ale (ako spomenula aj lubica2403), takýchto prípadov je naozaj mizivé percento. Naozaj sú to väčšinou ľudia, ktorí sú nezodpovední a poviem to na rovinu - sprostí !
blavaciko
15.02.12,21:05
moj nazor na to....
pokial je v zmluvnych podmienkach (s ktorymi zakaznik suhlasi objednanim tovaru) uvedena zmluvna pokuta za neprevzatie dobierky, predavajuci ma pravo tuto sumu vyfakturovat.

Avsak dokazatelnost je na slovensku nulova, pretoze predavajuci musi dokazat ze objednavku realne urobil ten kto to urobil a to sa velmi tazko osetruje (ZEP? osobny pin doruceny predtym do vlastnych ruk?)

Co sa tyka toho ze zakaznik ma pravo odmietnut tovar podla zakona o ochrane spotrebitela pri podomovom predaji a zasielkovom predaji (108/2000), znamena to podla mna, ze zakaznik tovar musi prebrat predtym ako ho vrati, nakolko


§ 12Odstúpenie od zmluvy
(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa § 10.


odo dna prevzatia tovaru, tzn. ze kym tovar neprevezme, pravo na vratenie nevzniklo.
a co tak obciansky zakonnik?



§ 614


(1) Ak je predávajúci podľa dohody s kupujúcim alebo podľa povahy veci povinný dodať vec na miesto určené kupujúcim, kupujúci je povinný prevziať vec pri dodaní. V ostatných prípadoch je kupujúci povinný prevziať vec pri predaji, ak sa s predávajúcim nedohodne inak.

(2) Ak kupujúci neprevezme vec v čase uvedenom v odseku 1, predávajúci je oprávnený požadovať poplatok za uskladnenie; výšku poplatku ustanovuje osobitný predpis, prípadne určuje dohoda medzi účastníkmi.
kabko
15.02.12,23:11
Áno, o tomto som hovoril. My sme sa tiež poradili s právnikmi, aby sme predišli nejakým žalobám, alebo niečomu podobnému, preto som ešte predtým písal, že si to treba dobre ošetriť v obch. podmienkach a jednoducho to do nich zakomponovať. Ako vraví Blavaciko (a už to tu spomínali aj ďalší, a aj právnici nás na to upozornili), dokázateľnosť bude nulová. Tak ale...uvidíme aké budú reakcie od "nepreberačov".... :)
misoKNm
16.02.12,19:48
Áno, o tomto som hovoril. My sme sa tiež poradili s právnikmi, aby sme predišli nejakým žalobám, alebo niečomu podobnému, preto som ešte predtým písal, že si to treba dobre ošetriť v obch. podmienkach a jednoducho to do nich zakomponovať. Ako vraví Blavaciko (a už to tu spomínali aj ďalší, a aj právnici nás na to upozornili), dokázateľnosť bude nulová. Tak ale...uvidíme aké budú reakcie od "nepreberačov".... :)

Ja by som do toho nesiel, uz len z obavy o reputaciu.
Je to urcity risk, pretoze ludia nie su zvyknuty byt pokutovany a tipujem ze to prebehne cez forums , mozno aj TV lamparen :) .
Nam velmi vela pomohlo, ze sme do emailu o odoslani zasielky doplnili kauzulu:
Vaša objednávka je záväzná a v zmysle obchodných podmienok je potrebné objednávku prevziať v čo najkratšom čase.

ALe som same ucho, budem cakat na odozvu, ako sa k tomu postavi klient.
adriankoooo
05.03.12,13:07
Zakon chrani len zakaznika, ale preco? Preco nemozeme mat aj mi (majitelia eshopov) nejaku ciernu-listu? Ked by takato lista existovala, urcite by som neposlal tovar na danu adresu...
j.sch
05.03.12,17:17
čo ak niekto urobí objednávku s tvojím menom ???
adriankoooo
05.03.12,17:19
čo ak niekto urobí objednávku s tvojím menom ???

Overis telefonicky a/alebo zrusis objednavku? :)