lila19
29.01.12,12:24
dobry den, prosim vas o pomoc pri rieseni otazky nevyplatenej mzdy. zamestnavatel mi do dnesneho dna nevyplatil mzdu za november 2011. od decembra som nastupila na rodicovsku dovolenku. viem, ze firma ma financne problemy, ale neviem, ci pojde do likvidacie alebo "ako skonci". co je pre mna lepsie poziadat o okamzite skoncenie pracovneho pomeru alebo cakat kym firma skonci a bude to riesit likviator? vyplatny termin som mala 12teho, tak neviem, ci by som to este stihla - myslim okamzite skoncenie pp. a stacilo by vypoved zaslat doporucene alebo musi byt dorucena osobne? dakujem za ochotu.
Mila123
29.01.12,11:28
dobry den, prosim vas o pomoc pri rieseni otazky nevyplatenej mzdy. zamestnavatel mi do dnesneho dna nevyplatil mzdu za november 2011. od decembra som nastupila na rodicovsku dovolenku. viem, ze firma ma financne problemy, ale neviem, ci pojde do likvidacie alebo "ako skonci". co je pre mna lepsie poziadat o okamzite skoncenie pracovneho pomeru alebo cakat kym firma skonci a bude to riesit likviator? vyplatny termin som mala 12teho, tak neviem, ci by som to este stihla - myslim okamzite skoncenie pp. a stacilo by vypoved zaslat doporucene alebo musi byt dorucena osobne? dakujem za ochotu.
spôsob doručenia je na tebe....
lila19
29.01.12,11:37
dakujem. pod otazkou co je pre mna lepsie som myslela ktorym sposobom je vacsia sanca ziskat nevyplatenu mzdu, preplatenie dovolenky, pripadne odstupne.
Mila123
29.01.12,11:39
dakujem. pod otazkou co je pre mna lepsie som myslela ktorym sposobom je vacsia sanca ziskat nevyplatenu mzdu, preplatenie dovolenky, pripadne odstupne.
ak by si vedela, že tvoju listovú zásielku neprevezmú, dlhšie bude trvať preukázanie doručenia výpovede....ak máš možnosť choď osobne do podniku a daj si podpísať prevzatie dokumentu....
ak by si neporiešila zavolaj na príslušný IP a oni to určite pomôžu......(toto je najrýchlejšie riešenie)

výpoveď dávaš v súlade s § 69 ods. 1 pís. b ZP
lila19
29.01.12,11:41
aha, dakujem pekne. to ma nenapadlo. velmi pekne dakujem.
ewita888
29.01.12,11:44
ja byť tebou, okamžité zrušenie pp nedávam.. vyzvala by som ich najskôr písomne, aby ti vyplatili mzdu za november, inak to budeš riešiť cez inšp. práce.. ak firma skončí, svoje záväzky voči tebe aj s odstupným ti budú musieť vyplatí, taktiež preplatiť dovolenku.. ak nie, je výhodou do budúcna, že tvoj pp bude trvať.. skús to najskôr takto..
veronikasad
29.01.12,11:51
dakujem. pod otazkou co je pre mna lepsie som myslela ktorym sposobom je vacsia sanca ziskat nevyplatenu mzdu, preplatenie dovolenky, pripadne odstupne.
V prípade okamžitého skončenia prac.pomeru z dôvodu nevyplatenej mzdy v zmysle § 69 odst. 1 písm. b) nemáš nárok na odstupné, ale náhradu príjmu vo výške priemerného zárobku za výpovednú dobu. (suma je rovnaká ako pri odstupnom).

Súhlasím s ewitou, tiež by som to neriešila hneď výpoveďou, lebo skončením prac.pomeru prestaneš byť poistená v nezamestnanosti a po skončení RD nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

Obráť sa najskôr so sťažnosťou na nevyplatenú mzdu na Inšpekciu práce.
lila19
29.01.12,12:41
dakujem vam za rady. pojdem sa informovat na IP. a mozem sa este opytat - ak by firma skoncila pocas mojej rodicovskej dovolenky, aj tak by som mala narok na odstupne? este raz vdaka.
ewita888
29.01.12,12:42
áno, samozrejme..