lenusi
29.01.12,13:30
Dobrý deň. Od 1.3.2011 si platím DNP z minimálnej mzdy vo výške 14,46 eur. Teraz som PN takže poberám nemocenské dávky z minim. mzdy. Keď som sa prihlasovala na soc.poist. na dobrovoľné poistenie, chcela som platiť maxim, kolo 49 eur, ale pracovnička mi povedala, že aj keby som 270 dní platila maxim. odvody, a išla v roku 2012 na marodku, tak ju budem dostávať z minima, že z maxim., by som dostávala nemocenské až po dvoch rokoch, t.j v roku 2013. Vraj sa tam vypočítava nemocenská rok dozadu. Je to pravda? Ďakujem.
Mila123
29.01.12,12:39
Dobrý deň. Od 1.3.2011 si platím DNP z minimálnej mzdy vo výške 14,46 eur. Teraz som PN takže poberám nemocenské dávky z minim. mzdy. Keď som sa prihlasovala na soc.poist. na dobrovoľné poistenie, chcela som platiť maxim, kolo 49 eur, ale pracovnička mi povedala, že aj keby som 270 dní platila maxim. odvody, a išla v roku 2012 na marodku, tak ju budem dostávať z minima, že z maxim., by som dostávala nemocenské až po dvoch rokoch, t.j v roku 2013. Vraj sa tam vypočítava nemocenská rok dozadu. Je to pravda? Ďakujem.
trochu nepresné, aj klamlivé.......

ak pôjdeš zajtra na OČR či PN či MD (po splnení podmienky 270 dní a 2 rokov, to máš)
dávky DNP sa ti budú počítať z roku 2011 (ak by si ho mala z maxima bola by dávka maximálna) ak si si s poistením, okrem prihlásenia nič iné nerobila, neupravovala si si výšku VZ a ani si sa neprihlásila a neodhlásila.....

ak by si išla napr. v ochr. dobe dávka bude počítaná z VZ pri ukončení poistenia......

ak by si sa odhl. a znovu prihlásila do 26. týždňa poistenia nového by si mala dávku počítanú z minima, po 26. týždni z VZ ktorý si uviedla.....
veronikasad
29.01.12,12:39
Dobrý deň. Od 1.3.2011 si platím DNP z minimálnej mzdy vo výške 14,46 eur. Teraz som PN takže poberám nemocenské dávky z minim. mzdy. Keď som sa prihlasovala na soc.poist. na dobrovoľné poistenie, chcela som platiť maxim, kolo 49 eur, ale pracovnička mi povedala, že aj keby som 270 dní platila maxim. odvody, a išla v roku 2012 na marodku, tak ju budem dostávať z minima, že z maxim., by som dostávala nemocenské až po dvoch rokoch, t.j v roku 2013. Vraj sa tam vypočítava nemocenská rok dozadu. Je to pravda? Ďakujem.
Lenusi, DNP 31.1.2012 v súčasnej podobe končí. Nemocenské z terajšej PN-ky ti bude vyplácané do skončenia PN.

Ak zajtra nebudeš postupovať podľa rád v tejto téme, nárok na nemocenské v prípade ´dalšej PN-ky už mať nebudeš. Iba ak budeš platiť celý balík poistenia.

http://www.porada.sk/t177338-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2012-a.html
Katy a R
29.01.12,12:40
VRAJ :eek::D:D:eek:
treba si hádam zistiť, na čo sa vlastne prihlasuješ:confused: a nakuknúť do zákona http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109719
aj tu nájdeš plno tém, ktoré sa týmto zaoberajú napr http://www.porada.sk/t185544-dobrovolne-poistenie.html
Xanti
29.01.12,12:41
Tak to si zrejme zle pochopila. Lebo keby si si v roku 2011 platila z maxima, tak by Ti vyšla maximálna PN teraz po 270 dňoch.
lenusi
30.01.12,09:39
Ďakujem za odpovede. Teraz som zistila, že som tehotá, tak chcela by som marodovať dlhšie. Čo by ste mi poradili v mojej situácii aby som doslavala nemocenské vo vyššiej sume? Ukončila by som teraz PN, prihlásila by som sa na DNP s vyšším vymeriav.základom a potom by som išla po mesiaci na rizikové tehotenstvo, tak by som dostávala PN z akej sumy? Z minima čo som platila od 1.3.2011 alebo z toho čo si dám teraz napr.od 1.3.2012, ak pojdem na PN 1.4.2012?
jankasm
30.01.12,09:46
Ďakujem za odpovede. Teraz som zistila, že som tehotá, tak chcela by som marodovať dlhšie. Čo by ste mi poradili v mojej situácii aby som doslavala nemocenské vo vyššiej sume? Ukončila by som teraz PN, prihlásila by som sa na DNP s vyšším vymeriav.základom a potom by som išla po mesiaci na rizikové tehotenstvo, tak by som dostávala PN z akej sumy? Z minima čo som platila od 1.3.2011 alebo z toho čo si dám teraz napr.od 1.3.2012, ak pojdem na PN 1.4.2012?

Ak si zistila, že si tehotná, a nie je to viac ako 8 týždňov, tak v každom prípade odporúčam ukončiť súčasné DNP ale hneď dnes s dátumom 30.01.2012 a od 31.01.2012 sa prihlásiť na DNP z maximálneho VZ. PN bude aj po ukončení a opätovnom začatí platená aj tak len z minima. Ale materská by už bola počítaná z maxima.

Nie som si istá, či by však nebolo dobré PN ukončiť k 30.01.2012 a aspoň pár dní si zaplatiť z toho maxima od 31.01.2012. Potom sa dať vypísať na PN až do nástupu na materskú. Ak by si totiž nastúpila z PN rovno na materskú a nemala zaplatený ani jeden deň poistenia z maxima, počítali by Ti asi pravdepodobný VZ a ten je z minima. Možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí či to tak naozaj je.
veronikasad
30.01.12,09:47
Ďakujem za odpovede. Teraz som zistila, že som tehotá, tak chcela by som marodovať dlhšie. Čo by ste mi poradili v mojej situácii aby som doslavala nemocenské vo vyššiej sume? Ukončila by som teraz PN, prihlásila by som sa na DNP s vyšším vymeriav.základom a potom by som išla po mesiaci na rizikové tehotenstvo, tak by som dostávala PN z akej sumy? Z minima čo som platila od 1.3.2011 alebo z toho čo si dám teraz napr.od 1.3.2012, ak pojdem na PN 1.4.2012?
Nová PN-ka by bola tiež z minima, ale keďže od 1.1.2012 je vyšší VZ ako v roku 2011, bola by trošku vyššia. Ak uzatvoríš nové DNP po 31.1. budeš platiť z celého balíka.

prečítaj si ešte raz pozorne predch.príspevky.