esterjuca
29.01.12,14:51
Začínam podnikat od 1.2.2012. Automobil prihlásim na DÚ do 30 dní od uvedeného dátumu. Budem ho používať aj ako SZČO aj ako súkromná osoba. Ako mám viesť účtovníctvo ohľadom automobilu. Čo všetko a v akej výške môžem dať do nákladov?
PHM - v akej výške
daň z motorového vozidla
cestná daň
poistné
opravy
kontroly-technicka, emisná
pneumatiky?
Počula som o cesťáku, kde sa môže uplatniť náhrada na km aj stravné podla poctu odpracovaných hodín. Prosím poraďte mi. Treba viesť aj evidenciu jázd?
veronikasad
29.01.12,13:53
Ako staré auto máš ? (nie vekom, ale dobou, ktorú ho máš ty v používaní) ?

Zaradíš ho do obchodného majetku, alebo budeš používať (bez zaradenia) súkromné auto na podnikanie ?
esterjuca
29.01.12,14:09
Vôbec neviem ako to mám urobiť. Moje je od 1.9.2007.
veronikasad
29.01.12,14:13
Vôbec neviem ako to mám urobiť. Moje je od 1.9.2007.
Auto môžeš odpisovať 4 roky, tvoje je už odpísané.

Ak ho zaradíš do majetku, tvojim VOZD bude daň z mot.vozidiel, poistné, náklady na prevádzku a spotreba PHM.

Ak ho nezaradíš, budeš viesť knihu jázd len na km súvisiace s podnikaním.
Na základe dokladov o nákupe PHM a priemernej spotreby si vypočítaš spotrebu PHM = počet km/100*norm.spotreba*priem.cena
k tomu pripočítaš sadzbu základnej náhrady = počet najazdených km x 0,183
esterjuca
29.01.12,14:22
A akým spôsobm ho zaradím do majetku? Nie je to výhodnejšie? Lebo ak ho nezaradím, do nákladov si môžem dať len vyššie uvedené náklady. Auto je uz staršie a spotreba v techničáku mi nesedí so skutočnou spotrebou. Auto minie viacej litrov.
A keď budem viesť knihu jázd, tak budem zapisovať všetky jazdy a označím ich súkromne a služobne, alebo akým spôsobom? Potom si môžem uplatniť aj to stravné podľa odpracovaných hodín?
esterjuca
29.01.12,14:31
A akým spôsobm ho zaradím do majetku? Nie je to výhodnejšie? Lebo ak ho nezaradím, do nákladov si môžem dať len vyššie uvedené náklady. Auto je uz staršie a spotreba v techničáku mi nesedí so skutočnou spotrebou. Auto minie viacej litrov.
A keď budem viesť knihu jázd, tak budem zapisovať všetky jazdy a označím ich súkromne a služobne, alebo akým spôsobom? Potom do nákladov nemôže ísť nič iné ani dialničná, ani poistka, ani daň?
Potom si môžem uplatniť aj to stravné podľa odpracovaných hodín? Myslím náhradu pracovnej cesty + stravné formou cesťáku.
veronikasad
29.01.12,14:31
A akým spôsobm ho zaradím do majetku? Nie je to výhodnejšie? Lebo ak ho nezaradím, do nákladov si môžem dať len vyššie uvedené náklady. Auto je uz staršie a spotreba v techničáku mi nesedí so skutočnou spotrebou. Auto minie viacej litrov.
A keď budem viesť knihu jázd, tak budem zapisovať všetky jazdy a označím ich súkromne a služobne, alebo akým spôsobom? Potom si môžem uplatniť aj to stravné podľa odpracovaných hodín?
nadspotreba nie je VOZD. pri výpočte PHM musíš postupovať podľa spotreby v tech.preukaze. Ak však auto budeš využívať aj na súkromné účely (ak ho zaradíš do obch.majetku), všetky výdavky budeš pomerne krátiť.

Zaradenie urobíš na inv.karte. Nie je nutný prepis na DI, ale vraj to má nejaký vplyv v prípade likvidácie škody pri havárii.

Čo sa týka stravného, ak nechodíš na pracovné cesty, kúp si stravovacie poukážky (gastráče), v cene 3,80€ /deň. nedajú sa kúpiť spätne, musíš ich kupovať dopredu.
esterjuca
29.01.12,14:37
Ďakujem za rady.