SamuelSK
29.01.12,22:26
Otazka je jasna. Zaujima ma vas nazor.

Hypoteticky:
Za 12 rokov , tj od 6 do 18 (v podstate uz 9 + 4), cize 13, ale to je jedno, rokov sa naucim
citat, pisat, pocitat, precitam zopar knih, napisem zopar slohov, zmaturujem a co potom?
Potom som 18 rocny nepouzitelne nezamestnany, mlady zmanimupovany clovek, ktory ma pravo volit tych co toto sposobili.
Ale co je este lepsie, po par rokoch, alebo mesiacoch flakania sa zistim, ze chcem byt napriklad elektrikar.
Je to praca, kde treba skolu, vsak? Bud si spravim pol rocny kurz, alebo som sa to uz naucil v tych 13tich rokov.
Cize ucim sa 12 rokov a som elektrikar. A jasne, este zopar rokov sa musim u niekoho ucit, zaucat sa a ziskavat skusenosti.

Moja otazka, co do pekla ziskam za 12 rokov ?!

Myslite si, ze 14 rocny chalan sa nenauci za pol az jeden rok to, co vie 40 rovny elektrikar ?

Za tych 12 rokov neziskam zhola nic ! Ziadne skusenosti, nic .. Ale ak by som sa od 10-12tich venoval tomu co chcem, v 18 tich by som bol uz uspesny clovek NA TRHU.

Dali mi nejake REALNE skusenosti do zivota ? (Ako podnikat, vyjednavat s ludmi)

Z toho mi vyplyva, ze vlada sa ma snazi drzat MIMO THRU tak dlho ako sa to len da (!) - vid nezmyselne vysoke skoly , extra 3 - 5 rokov..
Taka mala klietka, ktora drzi mladych, ambicioznych ludi aby nemohli konkurovat tlstym starym instalaterom, uctovnikom, pravnikom v strednom veku.

paranoja, alebo kusok reality?

Zhodnotte sami.
ewita888
29.01.12,21:33
myslíš, že sa 10 ročné dieťa už vie napevno rozhodnúť, čo chce doživotne robiť?? a bude to 8 rokov študovať a v 18-ke zistí, že toto veru nie... veď sa rozhodne v 14-ke, základy sa učí štyri roky a ak chce byť viac vzdelané v tomto, ide na výšku.. či o čo ide teraz??
veronikasad
29.01.12,21:38
SamuelSK
29.01.12,21:38
A myslis, ze 18 rocny vie co chce robit? :)

Moj brat mal 8-9 ked ho zaujimala elektrina atd, museli sme davat sakra bacha, aby neurobil hlupost - venocal sa tomu len tak, mimo studia, v 12tich vedel toho naozaj dost, ze ked prisiel elektrikar, tak bo lsokovany, ze odkial tolko vie :)

Nie je jediny exemplar, cize hlupost to nie je - lenze casom, ked dospieval, skola ho zmanipulovala natolko, ze nevie cim chce byt.. bavia ho ale pocitace, tak studuje to.

O co ide teraz? Ide mi o to, ze preco mame tak stupidny plan studia, ze je to strata casu? (A to nie len u nas! Ale aj vo svete, predovsetkym v US!)

EDIT:

Nie domace vdelavanie, ale studovat v zakladnej skole 8 rokov, plus nejaka stredna skola a co bude zo mna? efektivita je extremne nizka.. myslim si..
ewita888
29.01.12,21:49
niektoré deti to vedia už v desiatich, niektorí to nevedia ani v 20-tich.. je to individuálne.. neviem, čo chceš zmeniť.. možno je systém výučby zlý, asi aj je, keď po 13-tich rokoch študovania nevedia niektorí ani základy gramatiky.. tak potom ako ich chceš naučiť odbornosti .. ja neviem, daj riešenie.. :-)
SamuelSK
29.01.12,21:53
nemam riesnie, ale to este nevadi (nie som tu na to aby som priniesol riesenie)..
len poukazujem na nieco, s cim som sa stretol (aj osobne)..
zaujima ma hlavne, ako to beru ludia, ci si myslia ze je to totalna hlupost alebo nie.. alebo cokolvek :)
názory, názory, to ma zaujima :)

a niekto to nevie ani v 40tke :) (tiez poznam takeho, i ked mozno extrem? kto robi skutocne to co chce a kto to robi pre peniaze?)

je tu niekto, kto by vedel povedat, ci to takto bolo aj pred 60 rokmi napr?
- dvaja zivitelia domacnosti a ledva sa vyhrabu z dlhov...
to je realita v roku 2012.. alebo nie? :) (aj napriek takemu brutalnemu studiu?)
veronikasad
29.01.12,21:58
Samuel, môžeš prezradiť kolko máš rokov a svoje vzdelanie a súčasne uplatnenie v živote ?
SamuelSK
29.01.12,22:10
vek 27, vzdelanie SS s maturitou, programator (nauceny doma, 'from scratch' tj. zacinal som s bielym papierom a prazdnou hlavou, informatika bola u nas uboha), nie som za vodou, ale stazovat si nemozem, kedze si mozem uvarit maso aj mimo obed v Nedelu.

Ale extremne mi vadi fakt, akym smerom sa svet ubera, vadi mi, ze takmer 100% populacie je slusne povedane .. v prdeli :) (nie ich vinou, ale vinou systemu, korupcie, bankarov a ich konspiracie na ovladnutie sveta). Ale upozornujem, ze ma casto nazyvaju paranoik. Ale uprimne, co s myslite ze sa stane s EU a EUR ? Tymto nechcem vyvolat hysteriu, je to len holy fakt, atd, to na obranu tej paranoje, uprimne mi to nevadi, skor chcem, aby mali pravdu, a mylil som sa (jednoducho len pocuvam nazory ludi a premietam ich dalej, neidu z mojej hlavy)
SamuelSK
29.01.12,22:15
PS: v Indii poznam zopar velmi mladych ludi, chalanov (tak do 20r) co uz maju nejaky certifikat od Microsoftu, sice neviem co znamena, ale programuju prakticky lepsie ako ja, proste doma chytia hrubu knihu a tvrdo studuju, popritom sa ucia v ich skolach (tiez nanic), ale vedia anglicky lepsie, ako brit, ci american. Tito indovia pracuju v USA, kde ich bezproblemov najmu, pretoze team 8 indov, berie tolko co by bral 1 american, ten konkterne ind co som spominal na zaciatku, si v pohode teraz zije niekde na zapadnom Francuzsku a hovori mi, ze zivot je to uplne iny, ako spat v Indii. (Hlavne sa smial na tom, ze europania vyzeraju ako vychudnuty africania, co celkom trafil klinec po hlavicke, plus sa mu nepaci konzumny sposob zivota, ps: v Indii je velmi tazke napr dostat futbalovu loptu, preto si to objednaval z ebay.co.uk cize je tam zivot asi dost iny, ale priznam sa, mimo Slovenska a Hainburgu v AT som este nebol, takze hovorim len z jeho slov..)
veronikasad
29.01.12,22:18
Pýtala som sa zámerne, pretože počas svojej 40-ročnej praxe som väčšinu pracovného života strávila v kancelárii (banka, výrobný podnik-učtáreň, živnosť-účtovníctvo). Dcéry sa motali okolo mňa, keďže mne chýbali jazykové znalosti, smerovala som ich od základnej školy na štúdium jazykov (špeciálne triedy na základnej škole aj gymnáziu). A po skončení SŠ - bez akéhokolvek presviedčania - ekonomia na VŠ. Obidve pracovali už počas štúdia, žiadny problém s hľadaním práce, aj keď sa nevrátili domov a našli lepšie uplatnenie v Bratislave.

Teraz majú 31 a 33 rokov a nemyslím si, že peniaze investované do ich vzdelania boli zbytočne vyhodené ...
SamuelSK
29.01.12,22:22
PS2: To iste z Pakistanu, tam poznam tiez dvoch so znacnou podobnostou (programatori). Mna len vzdy udivuje to ako su ambiciozni ti ludia v chudobnych krajinach, ti proste nepoznaju taku lenivost a pohodlnost ako v EU a USA .. Nehovorim ze tu sa clovek nenadrie len aby prezil, no z dlhoronych rozhovorov s nimi mi to pride take ze ... ako keby ti nasinci (teraz hovorim na mladez) praticky nic nerobili, len sa viezli na systeme (a to je SVK na tom dobre, poznam brita, co je tiez do 20, a ma v detskej izbe plazmu vacsiu ako si vacsina z nas tu dospelych vie predstavit, resp videla v obchode, same playstationy, xboxy, wiicka ci cokolvek, anglicky travnik samozrejme a pohodlny zivot.. cize SVK je na tom zatial dobre.. UK dost biedne.. btw, poznate ten serial na Spektre chodi, ze Pot krv a nieco take? teenageri co si myslia ze nic nemusia? dost mi to pripomina realitu, i ked je to len TV...). .. tj, cim viac zapad, tym viac lenivosti (u mladych) [bez ohladu na (dlzku) stud-ium(ia)] .. ale uz som sa stratil v mysienkach...

Proste velmi zaujimave :)

Ale o siedmej uz musim zamykat dvere zvonka, cize dobru noc :)
jozka56
29.01.12,22:24
SamuelSK nie si paranoik, ale naozaj je realita tvrdá, veď má byť prečo. Sme v kapitalistickej spoločnosti......a tých 12 rokov je podľa mňa minimum vzdelávania.
SamuelSK
29.01.12,22:25
Odpoved na Dnes 00:18
no ano, ta "moja" teoria urcite neplati pre global napr.. tazko povedat :)
gratulujem mimochodom.. (aj dceram, aj za dobru vychovu :) )
mlisa
30.01.12,09:04
mladych ambicioznych ludi nebrzdi nik, ti si cestu najdu, preto ich vnimas ako ambicioznych. Ale skus si dnes navstivit taku beznu skolu, nedajboze strednu odbornu... ked si predstavis, ze ti mladi ludia maju za dva roky ist niekam samostatne pracovat... niektorym by si nedal do ruky ani skrutkovac, nie to ich este pustit samostatne riesit elektriku. Dnesna mladez je bez cielov, bez ambicii, bez zaujmu a bez zodpovednosti (cest vsetkym vynimkam), a to nie je dane skolou, ale uplne niecim inym. Nie nadarmo nema 12rocne dieta pravnu zodpovednost... a ty by si ho chcel rovno nechat samostatne pracovat? Bez ohladu na to ze nemusi na 100 % vediet co chce robit, len minimum deti je natolko uvedomelych, ze si realne uvedomuju nasledky svojho konania. Takze pustit ich v 12-tich na trh prace sa moze rovnat pohrome.
Tym mladym ambicioznym uvedomelym a zdopovednym nic a nik nebrani chytit do ruky knihu a venovat sa tomu co ich bavi uz skor. Ale vacsina nepusti, ta potrebuje 9 rocnu povinnu dochadzku...
SamuelSK
30.01.12,12:04
Praveze nepusti :)

Moze 16 rocny podnikat? (alebo 14?) bez svojich rodicov.. neexistuje aby taky clovke nemal dost kreativity na podnikanie a v podnikani je kreativita nadovsetko, aj nad vedomosti..

Praveze aj ta nudna skola moze byt demotivujuca a neodradi fakt len tych ludi, co naozaj chcu ist za svojim cielom..

Neverim, ze pokial by skolstvo bolo lepsie cielene (alebo riesenie), tak by to nebolo lepsie..

uz len logicky, resp. z mojho pohladu.. kazdy den vstavat na nezmyselne nulte hodiny (trcat v skole 9 hodin), bez schopnej MHD (mimo BA), ucenie sa zbytocnosti, len aby sme v klasifikacnom harku mali "oducene" .. toto ked clovek zaziva jedno desatrocie, tak to dost zdegeneruje mozog :) konieckoncov aj mozog je sval, ktory nutne potrebuje "posilnovanie" tj. ako biceps.. ale vo forme rozmyslania, ale nie ze "aha, tak co dame dnes? faraon ci marias?" ale vzdy narocnejsie a narocnejsie ulohy, atd..

Hehe, ale jedno musim uznat.. (seriozne) suhlasim s tym, ze 14 rocny ma vyssiu pravdepodobnost pokazenia prace, ak by bol napr murar, ale ehm... :) hehe ... kolko 40 rocnych murarov flaka svoju pracu? :) cize to je relativne..

Ale co nemozem nesuhlasit je to, ze aj 12 rocny moze chytit vysokoskolske skripta atomovej fyziky a drvit sa na vlastnu past (ak ma na to cas, alebo ak si moze dovolit neurobit nezmyselnu cas-marniacu domacu ulohu), konieckoncov, jeden (ja si myslim ze mudry) clovek raz povedal:
Formal education will make you a living; self-education will make you a fortune.
A ten clovek sa volal Jim Rohn

Motivacia je dost dobra vec, co cloveka rozhybe, na tych strednych nie je ziadna motivacia, tam je strach ze "ak neprejdem, budem bezdomovec" - nie som psycholog, ale pride mi to dost divna forma motivacie.. urcite by som svojmu dietatu, ktore je lenive povedal "ak prejdes, budes si zit fajn" .. (defacto ta ista veta, ale preco musi byt negativne postavena ?! .. ak nasilie plodi nasilie, mozno aj negativita plodi dalsiu negativitu :) ale to je uz mimotemu :D )

EDIT:
ale nevtrdim ze je 100% viny na skole, istu vinu nesie ten co dieta vychovava a znacnu cast aj "spolocnost" (ale toto mi pride, ze logicky ak by rodic bol OK, spolocnost by tiez bola OK, cize spolocnost ze je vinna je mozno dalsi blabol, ktory sa pouziva hmmm..)
a ci nesie samotnu cast viny aj student/dieta ?
nesie snad vinu pes za to, ze ho niekto nevychoval a on niekoho bud pohryzol, alebo ho zrazi auto?

Mozno je sialene porovnavat psa s dietatom.. Ale vedomosti sa u nas nededia.. Cize dieta by som nevinil za to, ze si pokazi zivot.. Ale to je zas mimo temy :D
Indeed
30.01.12,12:13
Ja som intenzivne praxoval vo svojom obore 15 rokov,

zistil som , že práve teraz naberám tie najdoležitejšie skúsenosti a vedomosti,

ktoré by som mohol odovzdať aj iným.
mlisa
30.01.12,12:27
myslim ze si do toho prave zaplietol nieco uplne ine. Najpr si zacal o tom ze 12 rocne deti sup do praxe, teraz hovoris o nekvalitnej skole. Jasne, zlepsime skolstvo, ale to nic nemeni na tom ze je potrebne. Ja neriesim nulte hodiny, nezazivne ucivo a ine problemy dnesneho vzdelavania. Ale jednoznacne 12rocne dieta nie je mozne zaclenit do pracovneho procesu. Nie kvoli tomu ze mozno urobi viac chyb ako 40 rocny murar. Ale preto ze jednak 90% deti sa ti na to zvysoka... a aj ten zvysok sa sice moze snazit, ale vysledky su druha vec. Existuju skoly pre mimoriadne nadane deti, mas male ambiciozne motivovane dieta, daj ho tam. Ale vacsina na to mat nebude. Niektori stredoskolaci maju problem s obycajnym citanim, toho tazko budes ucit kvantovu fyziku. Este raz, zober sa do obycajnej skoly a budes zhrozeny tym, co tam dnes je (stale opakujem, cest vynimkam). Alebo si len tak vybehni do nejakeho vacsieho nakupneho centra, mladez najdes aj tam. Ti co na sebe chcu pracovat su doma a riesia mimoskolske aktivity. Zvysok sa ti poflakuje, a ked mu das moznost v 12 rokoch sa zaclenit na trh prace, bude na teba pozerat ako puk, pretoze on ma ten problem aj v 18-ich. Chyba nie je vo veku, chyba je v systeme skolstva, co ale neznamena ze samotna existencia skolstva je neopodstatnena. Mam pocit ze ty by si sa rad vratil do 17 storocia, kedy deti vychodili 5 tried, naucili sa max citat, pisat a pocitat a sup ho s ockom chodit do prace. Prax nie je vsetko. Odbornost nie je vsetko. Ludia neziju len pracou. Vseobecny rozhlad je dolezity, schopnost chytit knihu a vediet z nej citat tak ze si z toho aj nieco odnesiem je dolezite, vnimat suvislosti je dolezite. Inak budes mat genialneho 13rocneho murara, ale nebude mat ani ponatia o tom ako si spravit rozpocet na material, ako najat spolahliveho ucotvnika (nedajboze ako neminut zarobene peniaze na hluposti a nestravovat sa za ne vylucne v McDonalde).
Druha vec, ked uz si pri tych psoch, ani jeden kvalifikovany cvicitel psa ti nezoberie na vycvik stena, ale psa od 6 az 8 mesiacov, ked ma pes za sebou pubertu, preco asi?
A na zaver, preboha neber detom detstvo, skola uci zodpovednosti, uci povinnosti, uci rezimu... to vsetko pomaly a postupne, a v pracovnom procese to vsetko budes potrebovat. Ty by si ich asi od hraciek supol priamo do prace, dost dobre nerozumiem preco.
Nie, 12 rocny nebude sam doma studovat vysokoskolske skripta. Ale prave dnes ma v porovnani s minulostou obrovske moznosti, ak na sebe chce pracovat...
brontosaurus
30.01.12,20:09
Podľa mňa, štúdium nie je strata 10-tich (povinná školská dochádzka), 13-tich, či 17-tich rokov života (ak rátame aj vysokú školu). Úplne súhlasím s tým, že chcieť od 12, či 14-ročného dieťaťa aby už mal všetko naštudované, aby už mal všeobecný pohľad, je nereálne.
Ani ja som nemal veľmi rád školu. Ale naučila ma to, že v živote nemôžem stále robiť len to čo ja chcem. Naučila ma, že aj keď nemám každého rád, viem ako s nim vychádzať. Ale naučila ma tešiť sa na tie predmety ktoré mi išli ľahko, ako aj zabrať, keď som sa musel učiť to čo som nevedel, alebo nemal rád. Ja som bol ale už po strednej škole pripravený pracovať, my sme už počas školy pracovali v súkromných firmách a mali sme možnosť zistiť o čom je život a získať nové skúsenosti, vedomosti a hlavne prax.
Súhlasím ale s tým, že dnešná škola by mala prejsť naozaj vecnou a odbornou reformou, aby vzdelávanie bolo príťažlivé a hlavne aby ponúkalo nie len vedomosti, ale aby pripravili človeka na reálny život. Nehovoriac o tom, že dnešné deti, či mládež, majú možnosť sa venovať tomu, čo naozaj chcú. Zaujímajú sa o hudbu či umenie, máme plno skvelých umeleckých škôl. Zaujímajú sa o astronómiu, elektroniku, prácu s drevom, máme mnoho rôznych centier kde sa tomu môžu venovať a byť v tom naozaj dobrí.
Nehovoriac o tom, ak by sa vzdelávali doma, dostalo by sa im takého rozmanitého vzdelania. Dokázali by im rodičia zabezpečiť aby sa venovali tomu čo chcú. Ak by bol napr. otec elektrikár, mama napr. predavačka, vedeli by vzdelať svojho syna za astrofyzika, ak by chcel skúmať vesmír?
A čo by bolo s našou rómskou komunitou. Myslíte si že by ich rodičia niečo naučili. Podľa mňa, vďaka tomu že ich "nútime" chodiť do školy aspoň tých 10 rokov, tak sa niečo naučia. Tí šikovnejší a uvedomelejší, majú možnosť sa vymaniť a žiť normálnym slušným životom.
axara
07.02.12,04:37
zaujímavá diskusia, ale myslím si, že ani otázka, ani odpoveď netkvie v systéme školstva, v tom, kedy je človek, dieťa, pripravené nastúpiť do pracovného života. Celé je to o motivácii. Aj dvanásťroční dokážu byť zodpovední a pracovať na sebe a flákať sa dokážu aj štyridsaťroční. Podľa mňa nemáme systém školstva zle postavený, aj keď je asi málo efektívny, máme veľa možností. Vysokoškolské štúdium nebolo nikdy také dostupné. Percentuálne máme vysoké zastúpenie vysokoškolákov v populácii, nemať teraz vysokoškolský diplom sa pomaly rovná nemať maturitu pred dvadsiatimi rokmi. Fakt je ale, že vysokoškolákom chýba vo veľkej časti odbornosť a veľa vysokoškolákov nevykonáva to, čo vyštudovali.. ale to je už o inom...
Ešte k tej tej motivácii.. prečo sa mladý ind dokáže presadiť? Zrejme jeho motivácia vymaniť sa z prostredia v ktorom žije je dosť vysoká, na druhej strane angličan, ktorý ma doma všetko nemá potrebu niečo riešiť.. Človek je tvor, ktorý hľadá čo najjednoduchšiu cestu.. a cieľom je mať sa dobre, nie byť vzdelaný. Ak si mladý ind uvedomuje, že bez vzdelania a tvrdej práce na sebe sa nebude mať dobre, tak bude na sebe pracovať, a nie len ind, aj veľa slovákov sa presadilo, pretože mali predstavy a išli za nimi. Pokiaľ človeka, nielen mladého alebo dieťa, nebudeme nejako motivovať, prečo by niečo robil? Aby som to zhrnula, podľa mňa máme dosť príležitosti, aby sme sa dokázali niekam posunúť, otázka je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť. že dnešná mládež je lenivá? áno, lebo si to môže dovoliť. Ale aby som sa vrátila na začiatok, s motiváciou úzko súvisí stupnica hodnôt, samotný prístup k životu, ktorý je pravdaže do veľkej miery ovplyvnený prostredím, v ktorom žijeme...
A k dĺžke dochádzky? čo by robili deti, keby neštudovali? Rodičia predsa musia chodiť do práce.. nie každý má rodinný podnik a každé dieťa nechce robiť to, čo jeho rodičia. Veď aj kedysi sa dávali deti do služby na vyučenie. Ak zlyháva systém školstva tak najmä v tom, že nikto už pomaly nechce študovať remeselné činnosti, všetci chcú pracovať v kancelárii.. A úprimne, neberme deťom detstvo, bezstarostný študentský život. Na trhu práce sa budú musieť jedného dňa uplatniť. Kedy, to vo veľkej miere závisí od rodičov (dokedy im zabezpečia istoty) a zase od motivácie. To, že školstvo produkuje ľudí, ktorí nemajú uplatnenie nie je celkom pravda. Otázka ale je, čo a za akých podmienok sú ochotní robiť. Ak majú na výber, vyberú si.
bubkoch
07.02.12,05:35
za 12 rokov ziskas VZDELANIE, vseobecny rozhlad ... a potom sa mozes rozhodnut ktorym smerom v zivote chces ist ... podla tvojho vzoru by tu bola spolocnost hlupakov, ktorí by v 12-tich rokoch vedeli vsetko o elektrine (napr.), robili by elektrikara, ale nevedeli by co je to 10% zlava, krvny obeh alebo rakusko-uhorsko ... podla teba by to bolo v poriadku, vsak ako to vyuzije pri tahani kablov :D