LuciaV86
29.01.12,23:21
Potrebujem radu skúsených! Neviem či postupujem správne. Manžel vykonáva činnosť - kontroly /to je jedno čoho - v oblasti stavebníctva/, napr. ju vykoná 2.1.2012, ale konkrétne dokumenty s tým súvisiace, ktoré musí mať náš zakazník /tzv.potvrdenia/ sa vystavia až 25.1.2012 /alebo neskôr/. Stále som postupovala tak, že ako dátum dodania služby som vo faktúrach som uvádzala ten dátum neskorší - teda kedy sme v kancli dokončili zákazku vystavením dokladov.
Prosím poradte mi, či to robím dobre - alebo ten dátum dodania mal byť predsalen 2.1.2012?
Čo v tom prípade, ak som to takto robila dlhšie - hrozí mi pri kontrole niečo - alebo si to viem zdôvodniť tým, že v podstate bola služba kompletne dodaná až neskôr.

Ešte niečo - musím k faktúre prikladať nejaký doklad o tom kedy bola služba uskutočnená - mi nikomu nič podpisovať nedávame - robím iba faktúry a potvrdenia si odkladám osobitne.

Za každú radu ĎAKUJEM PEKNE
katarina.j
30.01.12,05:56
No dost nejasne si to napisala. Ale ak robí kontrolnu činnost, tak musi mat nejaký zápis o kontrole (čoho?) alebo potvrdenie o kontrole-kde by mal obdrzat jedno tlačivko odberatel a druhe tvoj manzel- samozrejme podpísané oboma stranami. Na potvrdení máš dátum napr.2.1.2012, tak datum dodania služby (kedy to bolo robené)= dátum vystavenia faktrury- dátum-kedy más urobenu kontrolu (v tvojom pripade 2.1-). v dátume odoslania-dáš kedy fakturu odosielas a splatnost ako máte stanovené(napr.14dni od vystavenia). Je ťazko ti dat jasnu odpoved, lebo kontrola-je široký pojem-či vyhodnotenie jeho kontroly je hned na mieste alebo robí nejaké analýzy a trva to dlhsie kým vydá zápis/potvrdenie?
LuciaV86
30.01.12,06:04
Veď práve o to ide, že tie potvrdenia sa nevystavujú na mieste - ale až oveľa neskôr v kancli - takže nič podpísané nemám - zakazníkom sa posiela iba potvrdenie o vykonanej kontrole - kde je dátum kontroly: 2.1.2012 a dátum vystavenia potvrdenia 25.1.2012 - doteraz som dávala do faktúr dátum dodania ten neskorší - tak neviem či je to správne!????
Lubo44
30.01.12,06:14
Veď práve o to ide, že tie potvrdenia sa nevystavujú na mieste - ale až oveľa neskôr v kancli - takže nič podpísané nemám - zakazníkom sa posiela iba potvrdenie o vykonanej kontrole - kde je dátum kontroly: 2.1.2012 a dátum vystavenia potvrdenia 25.1.2012 - doteraz som dávala do faktúr dátum dodania ten neskorší - tak neviem či je to správne!????
Myslím si že to je správne. Dátum dodania služby je deň kedy je služba ukončená. Vo vašom prípade si myslím že služba sa končí vystavením potrebných dokladov - potvrdení. Keď vystavíte všetky potvrdenia tak do 15 dní ste povinný vystaviť aj faktúru, s dátumom dodania (dátum ukončenia služby).
LuciaV86
30.01.12,10:08
to by bolo super - lebo by mi to veľmi uľahčilo službu - len kde to zistím na 100 % - mám podať dopyt na DRSR?
Lubo44
30.01.12,11:50
to by bolo super - lebo by mi to veľmi uľahčilo službu - len kde to zistím na 100 % - mám podať dopyt na DRSR?
Samozrejme, môžete poslať dopyt na DRSR. To čo Vám odpovedia oni je záväzné. Ale podľa môjho názoru, ak si objednám kontrolu nejakej stavby, tak rátam, že služba zahŕňa aj vypracovanie nejakej dokumentácie. A to či vypracovanie dokumentácie trvá jeden deň alebo jeden mesiac nie je pritom dôležité. To predsa záleží od náročnosti tej dokumentácie, od vyťaženosti kontrolóra a čo ja viem od čoho ešte. Takže podľa mňa, tak ako to popisujete vy, služba zahŕňa fyzickú kontrolu stavby, plus vypracovanie dokumentácie (potvrdenia, ...). Z toho mi vychádza, že služba je dodaná odovzdaním tejto dokumentácie.
LuciaV86
30.01.12,12:51
Dopyty sú teraz na fin.riad. zastavené - takže nič. Aká býva prax pri kontrolách z DU - mám v šanánoch osobitne doslé a vystavené faktúry /iba kopie, orgin.sú pri účtovných dokladoch/.
Pri vystavených faktúrach nemám priložené žiadne dodacie listy ani iné doklady - napr. tie potvrdenia, sú tam iba faktúry. Je to povinnosť prikladať k mojim faktúram aj doklad o tom čo som komu dodala resp. nejaký doklad že som službu poskytla? Nestačí - že je to uvedené vo faktúre?

Ak je to povinnosť takk - aký doklad by som mohla spätne priložiť k fakúram za poskytnutné služby?
Dik