milada1
30.01.12,05:23
Ahojte, táto téma bola z časti prebratá, ale chaos je chaos. SZČO vykonáva zamočnícke práce v ČR väčšinu roka(má vystavených pár faktúr aj v SR), má tam prenajatú aj halu, odvody platí na SR, miesto podnikania má na SR Musí podať DP v ČR???. Ak nie môže si uplatniť stravné na dni kedy je v ČR ??? Ďakujem za odpoveď
mondes
04.02.12,16:07
Zdravím Vás. Potrebujem poradiť v jednej veci. Ak živnostník so slovenskou živnosťou pracuje celý rok v ČR, môže si uplatniť stravné za celý rok? Zo Slovenska nemá žiadne príjmy, len tie z ČR. Celý rok sa zdržiaval v ČR. DP podáva na Slovensku alebo v ČR? Ďakujem.
Mila123
04.02.12,16:13
je rezidentom SR?
mondes
04.02.12,16:18
trvalé bydlisko ma na SR, ale celý rok bol v ČR. Živnosť má slovenskú.
mondes
04.02.12,20:05
Prosím Vás ešte raz. Môže si SZČO so slovenskou živnosťou, ktorý celý rok pracoval v ČR(trvalý pobyt má v SR) uplatniť stravné za celý rok? Vďaka.
mondes
05.02.12,12:22
Prosím Vás ešte raz. Môže si SZČO so slovenskou živnosťou, ktorý celý rok pracoval v ČR(trvalý pobyt má v SR) uplatniť stravné za celý rok? Vďaka.

Posúvam.
mondes
05.02.12,21:23
To nikto nevie poradiť?:mad:
Indeed
05.02.12,21:28
idealne je ak slovenskeho živnostníka platí slovenska firma, a ešte idealnejšie je ak mu pravidelne preplaca faktury.

može pracovať aj na Novom Zelande.
mondes
05.02.12,21:40
To by ideálne bolo. Mňa ale zaujíma, že ak živnostník so slovenskou živnosťou pracuje celý rok v ČR, či si môže uplatniť stravné za celých napr. 350 dní v ČR, alebo len najviac 183 dní.
Indeed
05.02.12,22:09
Podla mna by si mal vybavit českú živnost , alebo sa u tej firmy normálne zamestnat.

Teda aspon take skusenosti mali niektorí moji kolegovia,pracujuci v ČR.
mondes
06.02.12,21:45
Prosím Vás ešte raz. Môže si SZČO so slovenskou živnosťou, ktorý celý rok pracoval v ČR(trvalý pobyt má v SR) uplatniť stravné za celý rok? Vďaka.

Ak môžte, kto viete :), vyjadrite sa ešte k tomu, či si môže uplatniť stravné za všetky napr. 250 dní, či môže len za 183 dní.
mondes
06.02.12,22:11
To nikto iný sa mi k tomu nevyjadrí? Ten pán ma s tým otravuje a ja mu neviem poradiť. Podľa mňa, si môže uplatniť stravné len na 183 dní, pretože nad 183 dní sa posudzuje, či nie je rezidentom v ČR a či nie je povinný podať DP aj tam. či? Lenže on má slovenskú živnosť. :mee:
mondes
07.02.12,07:33
... ešte skúsim.
dogicka
07.02.12,07:55
... ešte skúsim.

Treba pozrieť zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR, kedy mu vzniká povinnosť stálej prevádzkarne.

Článok 5
Stála prevádzkareň
1. Na účely tejto zmluvy výraz stála prevádzkareň označuje trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktorého prostredníctvom podnik úplne alebo čiastočne vykonáva svoju činnosť.

2. Výraz stála prevádzkareň zahŕňa najmä

a) miesto vedenia časti podniku,
b) pobočku,
c) kanceláriu,
d) továreň,
e) dielňu a
f) baňu, nálezisko ropy alebo plynu, lom alebo akékoľvek iné miesto ťažby prírodných zdrojov.

3. Výraz stála prevádzkareň rovnako zahŕňa

a) stavenisko alebo stavebný, montážny alebo inštalačný projekt alebo dozor s tým spojený, ale len vtedy, ak takéto stavenisko, projekt alebo dozor trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov,
b) poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb podnikom jedného zmluvného štátu alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území druhého zmluvného štátu počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.

4. Bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku výraz stála prevádzkareň nezahŕňa

a) zariadenie, ktoré sa využíva iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania tovaru patriaceho podniku,
b) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania,
c) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel spracovania iným podnikom,
d) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel nákupu tovaru alebo zhromažďovania informácií pre podnik,
e) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel vykonávania akejkoľvek inej činnosti, ktorá má pre podnik prípravný alebo pomocný charakter,
f) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na vykonávanie akejkoľvek kombinácie činností uvedených v písmenách a) až e), ak celková činnosť trvalého miesta alebo zariadenia na výkon činnosti vyplývajúca z tejto kombinácie má prípravný alebo pomocný charakter.

5. Ak bez ohľadu na ustanovenia odsekov 1 a 2 osoba iná než nezávislý zástupca, na ktorého sa vzťahuje odsek 6, koná v zmluvnom štáte v mene podniku a má a obvykle uplatňuje právomoc uzatvárať zmluvy v mene podniku, potom má tento podnik stálu prevádzkareň v tomto štáte vo vzťahu ku všetkým činnostiam, ktoré táto osoba vykonáva pre podnik, pokiaľ činnosti tejto osoby nie sú obmedzené na činnosti uvedené v odseku 4, ktoré by nezakladali z tohto trvalého miesta alebo zariadenia na výkon činnosti existenciu stálej prevádzkarne podľa ustanovení tohto odseku, keby sa vykonávali prostredníctvom trvalého miesta alebo zariadenia na výkon činnosti.

6. Nepredpokladá sa, že podnik má stálu prevádzkareň v zmluvnom štáte len preto, že v tomto štáte vykonáva svoju činnosť prostredníctvom makléra, generálneho komisionára alebo akéhokoľvek iného nezávislého zástupcu, pokiaľ tieto osoby konajú v rámci svojej riadnej činnosti.

7. Skutočnosť, že spoločnosť, ktorá je rezidentom jedného zmluvného štátu, ovláda spoločnosť alebo je ovládaná spoločnosťou, ktorá je rezidentom druhého zmluvného štátu alebo ktorá vykonáva svoju činnosť v tomto druhom štáte (či už prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo inak), neurobí sama osebe z ktorejkoľvek tejto spoločnosti stálu prevádzkareň druhej spoločnosti.

Ak mu vznikne v ČR povinnosť stálej prevádzkarne, musí sa zaregistrovať v ČR, a z príjmov dosiahnutých v ČR platiť dane tam. Povinnosť 183 dní sa vzťahuje na závislú činnosť, teda zamestnancov.
Ten pán na teba tlačí, ale je jeho povinnosťou zistiť si, aké povinnosti má voči ČR, keďže tam pracuje, nie tvojou.
jež
28.03.12,07:07
dobrý deň . ja by som prosila o radu . Pracujem ako živnostník v ČR, ale živnosť mám vybavenú na Slovensku. Celý rok som pracovala v ČR. Prvý krát som podala daňové priznanie tu na Slovensku. Som povinná odvody platiť v SR alebo je potrebné sa prihlásiť v ČR ? A ak , podáva sa daňové priznanie už potom v ČR aj napriek tomu že prvé daňové som teraz podala tu ?
Ďakujem.