Lara07
30.01.12,09:19
Dobry den,
chcela by som sa opytat, pri predaji s.r.o. - prevode podielu na inu osobu, ake povinnosti si mam ako byvaly spolocnik, konatel splnit ? Mam na mysli oznamovaciu povinnost voci DU o zmene konatela/spolocnika, ukoncenie registracii apod., oznamovacia povinnost voci socialnej poistovni, zdravotnych atd.
Dakujem
EXACTOR s.r.o.
30.01.12,16:09
Spoločník nekoná v mene spoločnosti, jeho práva a povinnosti voči spoločnosti sú ustanovené obchodným zákonníkom, poprípade spoločenskou zmluvou. Konateľ vzdaním sa funkcie, odvolaním alebo ak sa jeho funkcia skončila iným spôsobom má povinnosť a to v prípade ak spoločnosti hrozí vznik škody, upozorniť spoločnosť, aké opatrenia traba urobiť na jej odvrátenie. Čiže bývalý konateľ už v mene spoločnosti nekoná, má povinnosť upozorniť spoločnosť aké opatrenia je potrebné urobiť na jej odvrátenie. V podstate všetky oznámenia voči vymenovaným inštitúciám by mal vykonať štatutárny orgán spoločnosti a nie jej bývalý štatutárny orgán, v tomto prípade konateľ.
Economic
31.01.12,18:43
Dobry den,
chcela by som sa opytat, pri predaji s.r.o. - prevode podielu na inu osobu, ake povinnosti si mam ako byvaly spolocnik, konatel splnit ? Mam na mysli oznamovaciu povinnost voci DU o zmene konatela/spolocnika, ukoncenie registracii apod., oznamovacia povinnost voci socialnej poistovni, zdravotnych atd.
Dakujem

Pri prevode obchodného podielu, pri zmene konateľa, sídla atď ja mám takú prax, že síce v spoločnosti už nefigurujem ako konateľ spoločnosti, ale keďže je v mojom záujme mať všetko na DÚ v poriadku, listom oznámim, že došlo v spoločnosti k zmenám (vypíšem ku akým všetkým) doložím Potvrdenie o zápise zmien, Osvedčenie o pridelení DIČ, resp. o pridelení IČ k DPH a list podpíšem ako odstupujúca konateľka. Ja osobne myslím, že takto to je v úplnom poriadku. Do konca keď mám Osvedčenia od klienta u seba, oznamujem to ja, nakoľko mám aj na podanie do OR plnú moc. Podľa mňa je dôležité splniť si oznamovaciu povinnosť. DÚ takéto podania plne akceptuje.
Lara07
31.01.12,20:49
Dakujem