Daduskha
30.01.12,13:02
Ahojte, chcem sa opýtať aký má nárok na odchodné zamestnanec, ktorý odchádza do predčasného dôchodku a pracoval v danej firme cca 16 rokov?
Tweety
30.01.12,12:12
Ahojte, chcem sa opýtať aký má nárok na odchodné zamestnanec, ktorý odchádza do predčasného dôchodku a pracoval v danej firme cca 16 rokov? Odchodné nie je podľa odpracovaných rokov vo firme, je rovnaké pre všetkých, ktorí odchádzajú po prvykrát do dôchodku. Najmenej vo výške 1 mes. priem. zárobku.

§ 76a ZP
Odchodné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.
Daduskha
30.01.12,12:30
Ale ked zamestnanec odpracuje nad 5 rokov ma narok na min. 3nasobok priemerneho mesacneho platu nie? Ako to mam vypocitat napriklad pri mzde 500eur/mes? Dakujem velmi pekne.
Tweety
30.01.12,12:31
Ale ked zamestnanec odpracuje nad 5 rokov ma narok na min. 3nasobok priemerneho mesacneho platu nie? Ako to mam vypocitat napriklad pri mzde 500eur/mes? Dakujem velmi pekne. To, čo tvrdíš je pri odstupnom, takže o čo Ti ide? V otázke máš odchodné.
VERONIKA6
30.01.12,12:31
To neplatí pri odchodnom.
Daduskha
30.01.12,12:39
Aha, ospravedlnujem sa, nemam v tom prehlad. Odchodne myslim.
Tweety
30.01.12,12:40
Aha, ospravedlnujem sa, nemam v tom prehlad. Odchodne myslim. Potom odpoveď máš už v prvom príspevku.
Daduskha
30.01.12,12:53
dakujem!
buba
14.02.12,07:03
Ja sa chcem spýtať, mám zamestnanca, ktorý pracuje u nás stále, keď mal nárok na dôchodok starobný požiadal oň ale pracuje u nás stále, keby chcel odísť tak má nárok na odchodné aj keď poberá dôchodok už 5 rokov a má vlastne prvé skončenie pr. pomeru po nadobudnutí nároku na star.dôchodok?
terezamaria
14.02.12,07:14
Ja sa chcem spýtať, mám zamestnanca, ktorý pracuje u nás stále, keď mal nárok na dôchodok starobný požiadal oň ale pracuje u nás stále, keby chcel odísť tak má nárok na odchodné aj keď poberá dôchodok už 5 rokov a má vlastne prvé skončenie pr. pomeru po nadobudnutí nároku na star.dôchodok?
Áno, keď skončí pracovný pomer, vyplatíš mu odchodné.
mondes
14.02.12,09:19
A to odchodné sa vypláca už po zdanení?
Andyke
14.02.12,09:29
Z odchodného idú aj odvody + daň.
mondes
14.02.12,09:36
Z odchodného idú aj odvody + daň.
Takže ten, kto dostane odchodné, musí zaplatiť odvody aj daň? Ja som z toho paf. Môj známy je výsluhový dôchodca od 1.1.2011 a okrem dôchodku dostal aj odchodné. Otvoril si aj živnosť, takže bude podávať DP. A ja teraz neviem, či to odchodné mu prirátam k príjmom, či nie. Pora´dte mi prosím.
Andyke
14.02.12,09:45
On dostal to odchodné od svojho bývalého rezortu?
mondes
14.02.12,09:46
áno
Andyke
14.02.12,09:50
Pozri §52 ods.5 a 6 zák. o dani z príjmov.
Magma
22.02.12,12:48
Zamestnanec skončil pracovný pomer s tým, že odchádza do predčasného starobného dôchodku. Dôchodok mu bol priznaný až po 3 týždňoch, teda dovtedy nikde nerobil. §76a hovorí že mu patrí odchodné ak požiadal o dôchodok do 10 pracovných dní po skončení pracovného pomeru. Ako by sme mu mohli vyplatiť odchodné aby sme dodržali zákon? Donesie potvrdenie zo SP, že on ten dôchodok žiadal skôr? Nedá sa predčasný star. dôchodok požiadať spätne?
Tweety
22.02.12,12:58
§76a
(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
veronikasad
22.02.12,13:02
Zamestnanec skončil pracovný pomer s tým, že odchádza do predčasného starobného dôchodku. Dôchodok mu bol priznaný až po 3 týždňoch, teda dovtedy nikde nerobil. §76a hovorí že mu patrí odchodné ak požiadal o dôchodok do 10 pracovných dní po skončení pracovného pomeru. Ako by sme mu mohli vyplatiť odchodné aby sme dodržali zákon? Donesie potvrdenie zo SP, že on ten dôchodok žiadal skôr? Nedá sa predčasný star. dôchodok požiadať spätne?
Uveď dátum skončenia prac.pomeru a dátum priznania PSD (nie je dôležité, kedy mu prišlo rozhodnutie, ale kedy o dôchodok požiadal).
Magma
22.02.12,19:30
Pracovný pomer skončil 31.12. a PSD mu bol priznaný od 19.1.2012. Takže sa nezmestime do 10 pracovných dní. čo s tým? My by sme mu to odchodne vyplatili, ale nesedi mi to so ZP.
Mila123
22.02.12,19:43
prečo žiadal k 19.01.?
Magma
23.02.12,10:58
prečo žiadal k 19.01.?

No to je dobra otazka, vybavovala ho kolegyna tak neviem co na to povedal, ale PSD mal ziadat od 1.januara, ale nemal vsetky doklady. Potom sa zrejme na SP dohodli na neskorsom termine a on si neuvedomil ze je vlastne skoro 3 týždne nikde, lebo v praci skoncil. Nechapem jeho, ani SP, ale podstata je ta ze by sme chceli vyplatiť to odchodne a pritom dodržať aj zakon. Tak čo mi viete poradiť?
katka50
23.02.12,11:16
No to je dobra otazka, vybavovala ho kolegyna tak neviem co na to povedal, ale PSD mal ziadat od 1.januara, ale nemal vsetky doklady. Potom sa zrejme na SP dohodli na neskorsom termine a on si neuvedomil ze je vlastne skoro 3 týždne nikde, lebo v praci skoncil. Nechapem jeho, ani SP, ale podstata je ta ze by sme chceli vyplatiť to odchodne a pritom dodržať aj zakon. Tak čo mi viete poradiť?
No jednoducho na odchodné nemá nárok. A upozorni ho, nech zájde do ZP a zaplatí si zdravotné poistenie od 1.1.-18.1.2012.
terezamaria
23.02.12,11:42
No to je dobra otazka, vybavovala ho kolegyna tak neviem co na to povedal, ale PSD mal ziadat od 1.januara, ale nemal vsetky doklady. Potom sa zrejme na SP dohodli na neskorsom termine a on si neuvedomil ze je vlastne skoro 3 týždne nikde, lebo v praci skoncil. Nechapem jeho, ani SP, ale podstata je ta ze by sme chceli vyplatiť to odchodne a pritom dodržať aj zakon. Tak čo mi viete poradiť?
Pokiaľ chcete vyplatiť odchodné, tak zaplaťte mu mimoriadnu odmenu v rovnakej výške, ako by ste mu boli platili odchodné.
Magma
23.02.12,17:47
No jednoducho na odchodné nemá nárok. A upozorni ho, nech zájde do ZP a zaplatí si zdravotné poistenie od 1.1.-18.1.2012.
tak to som si myslela, a čo ak by doniesol potvrdenie zo SP že o PSD požiadal povedzme 5.januára? Potom sa zmestime do stanovenych 10 pracovnych dni. To zdravotne poistenie uz zaplatil.
JM1968
25.02.12,08:08
Zdravím, prosím, mám dôchodcu, bol mu priznaný starobný dôchodok v r.2009, ale neukončil PP, teraz 29.2.končí, vyrátala som mu odchodné, len si nie som istá, či sa z neho platí alebo neplatí invalidné a nezamestnanecké, vychádza mi, že nie, lebo už je starobný dôchodca. Ďakujem
veronikasad
25.02.12,08:11
Zdravím, prosím, mám dôchodcu, bol mu priznaný starobný dôchodok v r.2009, ale neukončil PP, teraz 29.2.končí, vyrátala som mu odchodné, len si nie som istá, či sa z neho platí alebo neplatí invalidné a nezamestnanecké, vychádza mi, že nie, lebo už je starobný dôchodca. Ďakujem
z odchodného sa platia rovnaké odvody ako z vyplatenej mzdy. Pozor na mesačný strop pri jednotlivých fondoch.
JM1968
25.02.12,08:17
z odchodného sa platia rovnaké odvody ako z vyplatenej mzdy. Pozor na mesačný strop pri jednotlivých fondoch.
Takže, keď z riadnej mu invalid. a nemocenské neodvádzam, tak ani z odchodného, ďakujem, pekný deň
JM1968
25.02.12,08:39
z odchodného sa platia rovnaké odvody ako z vyplatenej mzdy. Pozor na mesačný strop pri jednotlivých fondoch.

Ten mesačný strop je ako pri riadnej mzde, nie? Ak mi riadna mzda+odchodné vyjde na 1400€, tak max. na NP a GF 1153,50€, alebo? Ešte raz vďaka
Magma
27.02.12,06:49
Ten mesačný strop je ako pri riadnej mzde, nie? Ak mi riadna mzda+odchodné vyjde na 1400€, tak max. na NP a GF 1153,50€, alebo? Ešte raz vďaka
Max VZ sú rovnaké ako keby to bola iba mzda
JM1968
27.02.12,11:01
Max VZ sú rovnaké ako keby to bola iba mzda

ďakujem