lenka0975
30.01.12,13:14
Ahojte poraďáci, potrebovala by som nasledovnú radu:
Ja ako súkromná osoba vlastním motorové vozidlo, ktoré prenajímam živnostníkovi. Ten ho využíva na pracovné účely a dáva si do účtovníctva
cestovné náhrady. Má cestnú daň platiť on na jeho meno alebo ju mám zaplatiť ja. A ak on, môže si túto čiastku dať do účtovníctva?

Ďakujem moc pekne.
petra:-)
30.01.12,13:51
Živnostník je daňovníkom dane z motorových vozidiel a to v zmysle § 85 (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorác) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie, preto daňové priznanie bude podávať v svojom mene a zaplatená daň bude tvoriť výdavok ovplyvňujúci základ dane.Živnostník si nemôže dávať do účtovníctva v tomto prípade cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, ale výdavkom bude zaplatené nájomné, spotrebované pohonné hmoty, prípadne náklady na opravy a údržbu ak je to zmluvne dohodnuté. Živnostníkovi vznikla daövá povinnosť v zmysle §89 ods. 1 a to nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie a túto skutočnosť bol povinný v zmysle §90 ods. 2 oznámiť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti.