lacika007
30.01.12,13:46
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu ohľadom exekúcie. Moja exmanželka, ktorá ma okrem iného pripravila o všetok majetok, ktorý som nadobudol pred manželstvom, som dlžný peniaze, podpísal som s ňou dohodu o uznaní dlhu a splácaní, pričom sme sa písomne dohodli na určitých splátkach. Splátky som pravidelne splácal, kým som neprišiel o zamestnanie. Keďže som nemal s čoho splátky uhrádzať, obrátila sa na exekútora, ktorý mi zaslal oznámenie o začatí exekúcie. Osobne sme sa stretli, upovedomil som ho na to, že som bez zamestnania, že nevlastním žiaden majetok a bývam s rodičmi v spoločnej domácnosti. Mal som povedané, že má právo prísť do bytu a zhabať aj majetok, ktorý nie je môj, ale rodičov. Mám priateľku, s ktorou nežijem, máme dieťa, ona býva v prenajatom byte aj s našim dieťaťom. Stretávame sa, chodím za malou na návštevy. Chcem sa opýtať: Môže exekútor zhabať majetok mojich rodičov, aj napriek tomu že nie je môj a moja druhá otázka znie: Môže exekútor prísť do bytu mojej priateľky a zhabať jej majetok? Ďakujem za radu.
arizona
30.01.12,12:49
Nie
Nie
lacika007
31.01.12,11:45
Ďakujem za radu, len prečo mi potom exekútor povedal, že príde k nám do bytu a bude brať všetko za radom, či to bude moje, alebo nie? Existuje nejaký paragraf, ktorým by som sa ohradil? Môžem podať nejaký návrh o odklad exekúcie z dôvodu, že som momentálne prechodne v zlej sociálnej a finančnej situácii? DIK
arizona
31.01.12,12:10
Ak vedia rodicia dokazat, ze veci patria im, tak ich exekutor nemoze vziat.

Ale obcas sa vyskytne v mediach sprava o exekutorovi,akeho spominas ty, ze berie hlava-nehlava. Takze dotknuti /rodicia/ si potom museli vymahat od exekutora svoje veci...

pozri tuto temu je tam dost nazorov na tvoju otazku , mas tam aj §
http://www.porada.sk/t161189-exekutor-a-rodinni-prislusnici.html

prip. http://www.exekutiva.sk/zakony.php?subor=zakony/zakony.html
draik
31.01.12,12:36
Odklad exekúcie môže povoliť súd, ak ste sa bez svojej viny ocitli v situácii, že by exekúcia mala na Vás nepriaznivý dopad a zároveň tým výrazne neutrpí veriteľ, čiže musíte tento dôvod preukázať. Z toho istého dôvodu je možné povoliť odklad len raz.
Exekútor Vás možno chcel postrašiť, ale hlava-nehlava veci brať zrejme nebude, najmä ak nejde o cenné veci - je s tým len oštara a ťažko sa to predáva. Ak by zobral veci, ktoré nie sú Vaše, musí podať žalobu na vylúčenie vecí z exekúcie ich vlastník. Pokojne si debatu s exekútorom nahrajte, ak by opakoval podobné výroky o bezhlavom odoberaní vecí, podajte na neho sťažnosť.
boarder2pp
01.02.12,08:56
Dobrý deň,
síce to nie je priamo k tejto otázke, no nechcem zbytočne zakladať nove vlákno, tak moju otázku položím sem. Chcem sa opýtať, či je možne formou exekúcie vymôcť od niekoho majetok, kde dotyčný tak povediac "nič nemá". Jedná sa o živnostníka (živnosť mimo časom zrušená), prihlásený na úrade práce, bez príjimu a s minimálnym účtom a majetkom. Ako dostať od takéhoto človeka svoju čiastku? Jedná sa o sumu cca. 1200€. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

S pozdravom,
mattto
01.02.12,14:19
Dobrý deň,
síce to nie je priamo k tejto otázke, no nechcem zbytočne zakladať nove vlákno, tak moju otázku položím sem. Chcem sa opýtať, či je možne formou exekúcie vymôcť od niekoho majetok, kde dotyčný tak povediac "nič nemá". Jedná sa o živnostníka (živnosť mimo časom zrušená), prihlásený na úrade práce, bez príjimu a s minimálnym účtom a majetkom. Ako dostať od takéhoto človeka svoju čiastku? Jedná sa o sumu cca. 1200€. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

S pozdravom,

legálnou cestou veľmi ťažko, síce máš 10 rokov na vymáhanie rozhodnutia, ale to nie je bohviečo. Živnosť už nemá, aby sa výkon realizoval napr. prikázaním pohľadávky. Neviem, aké soc. dávky poberá, ale u nás takmer všetky soc. dávky nepodliehajú exekúcii narozdiel od ČR.

Jedinou možnosťou je zistiť, z čoho ten človek žije a pokúsiť sa exekuovať. K tým "druhým" možnostiam je odpredaj pohľadávky (tam dostaneš pár %), alebo zájsť do krčmy a medzi rečou spomenúť, že ti niekto dlhuje peniaze...
draik
01.02.12,17:06
Ak je šanca, že by mohol napr. dediť, tak by som nehádzal flintu do žita. Ak získate exekučný titul a nájdete normálneho exekútora, ktorý nejaký ten rok počká a bude sledovať, či sa pomery povinného nezlepšili, tak by ste aspoň časť mohli dostať s5. Stále lepšie, keď Vám dlží fyzická osoba, ako nejaká zadlžená s.r.o a spol, kde je šanca na vymoženie nulová.
Mgr.Shrek
01.02.12,18:15
Dôležité si je uvedomiť, že podkladom na exekúciu je exekučný titul. V prvom prípade by ma zaujímalo, či je exekučným titulom Uznanie dlhu čo do výšky a dôvodu formou notárskej zápisnice. Ak nie, tak potom je exekúcia bezpredmetná.
V druhom prípade je situácia taká istá. Oprávnený znáša riziko neuspenia v prípadnom konaní na súde. Ak uspeje, tak potom má oprávnený 10 rokov na podanie návrhu na vykonanie exekúcie. Týmto exekúcia začala a môže pokračovať až do smrti dlžníka, ak nezanechá majetok. V tomto prípade končí. Ak zanechá a pohľadávka je prihlásená do dedičského, pokračuje sa s dedičmi.
Napriek tomu, že dlžník teraz nič nemá, ako SZČO ručí celým svojím majetkom a je tu predpoklad, že niečo zarobí, pôjde na dôchodok, bude dediť, zamestná sa, má nehnuteľnosť... Všetky tieto veci, vek, majetkové pomery, vzťah k práci, výpis z katastra je potrebné brať do úvahy pred tým, ako bude podaný návrh na vykonanie exekúcie.
kopretinka
04.02.12,10:14
aby som nezakladala ďalšiu tému,tak sa pýtam tu: prečo exekútor posiela predvolanie na exe.úrad obyčajným listom? Vyhráža sa predvedením,ak sa dotyčný nedostaví.Ak je list iba obyčajný,kde má exekútor istotu,že dotyčný list vôbec dostal?? A čo potom ten dotyčný,keď z ničoho nič ho zoberú policajti a odvedú na exe.úrad? (len sa pýtam,lebo neviem,ako také predvedenie vyzerá):confused:
riccado
04.02.12,13:59
aby som nezakladala ďalšiu tému,tak sa pýtam tu: prečo exekútor posiela predvolanie na exe.úrad obyčajným listom? Vyhráža sa predvedením,ak sa dotyčný nedostaví.Ak je list iba obyčajný,kde má exekútor istotu,že dotyčný list vôbec dostal?? A čo potom ten dotyčný,keď z ničoho nič ho zoberú policajti a odvedú na exe.úrad? (len sa pýtam,lebo neviem,ako také predvedenie vyzerá):confused:

1. lebo exekucny poriadok vyslovne nevyzaduje, aby bola takato vyzva dorucovana povinnemu do vlastnych ruk, a samozrejme si takto aj exekutor znizi naklady na postovne,
2. ak povinny nechce preberat doporucenu postu, obycajna listova zasielka sa mu tak moze lahsie dostat do ruk a oboznami sa s jej obsahom.
kopretinka
04.02.12,15:58
1. lebo exekucny poriadok vyslovne nevyzaduje, aby bola takato vyzva dorucovana povinnemu do vlastnych ruk, a samozrejme si takto aj exekutor znizi naklady na postovne,
2. ak povinny nechce preberat doporucenu postu, obycajna listova zasielka sa mu tak moze lahsie dostat do ruk a oboznami sa s jej obsahom.
a ak sa obyčajný list nedostane k adresátovi,tak potom čo? Ako má vedieť,že sa niekam má dostaviť?
ronia
29.02.12,13:25
Dobry den prajem. Som ID a ZTP, momentalne si vybavujem prispevok na kupu motoroveho vozidla. Chcela by som sa opytat ci mi v pripade exekucie mozu zobrat aj taketo vozidlo zakupene z prispevku. Dakujem za pomoc.
Stanislav 1975
29.02.12,13:28
Dobry den prajem. Som ID a ZTP, momentalne si vybavujem prispevok na kupu motoroveho vozidla. Chcela by som sa opytat ci mi v pripade exekucie mozu zobrat aj taketo vozidlo zakupene z prispevku. Dakujem za pomoc.
samozrejme že može a navyše potom ešte si povinná vrátiť aj príspevok na kúpu auta...
GabiZ
29.02.12,14:52
Dobry den prajem. Som ID a ZTP, momentalne si vybavujem prispevok na kupu motoroveho vozidla. Chcela by som sa opytat ci mi v pripade exekucie mozu zobrat aj taketo vozidlo zakupene z prispevku. Dakujem za pomoc.

Záleží od toho, kto bude majiteľom tohto vozidla. Pokiaľ by bolo vozidlo "štátne" a kúpené zo štátnych zdrojov, nemôže siahnuť na niečo, čoho je majiteľom štát ak vy by ste boli len držiteľom. Pokiaľ budete vlastníkom tak môže siahnuť aj na takéto vozidlo, čo by bol váš prípad, pretože za príspevok by ste si auto kúpili do osobného vlastníctva.
ronia
01.03.12,05:44
Vdaka za skoru odpoved
Stanislav 1975
01.03.12,06:49
Gabi, v týchto prípadoch sa auto píše na tú osobu a nie na štát...-vlastníkom je rovno zťp...