lacika007
30.01.12,14:05
Zdravím, chcem sa opýtať, mám šancu dostať majetok, ktorý som nadobudol pred manželstvom, kúpený za moje peniaze, ktorý po manželstve zhabala a zobrala v mojej neprítomnosti exmanželka? Mám od neho bločky a je preukázateľné, že v tom období ešte vtedy moja priateľka nepracovala, čiže naňho finančne neprispela. Dík
GabiZ
30.01.12,13:11
Majetok nadobudnutý pred manželstvom nepatrí do BSM a preto je to váš majetok. Neviem, ako dlho ste rovzvedení, ale do 3 rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, ak sa nedohodnete t.j.nespíšete dohodu o vyporiadaní BSM, môže na návrh jedného z vás o vyporiadaní BSM rozhodnúť súd. Ak máte dôkazy o tom, že to bol váš výlučný majetok, bude vám ho musieť vydať a nebude teda predmetom rozdelenia v rámci BSM.

Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vysporiadaniu dohodou alebo ak nebol podaný do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva návrh na súd na jeho vyporiadanie, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
lacika007
31.01.12,11:47
Mám požiadať cestou súdu o navrátenie môjho majetku, či ako? Mám bločky o zaplatení a je preukázateľné,že som ho kupoval ja.
GabiZ
31.01.12,12:06
Ak neuplynuli tri roky od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, môžete požiadať aj o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov návrhom na súde, ktorý rozhodoval o rozvode (ak medzi sebou nespíšete dohodu o vyporiadaní BSM).
EXACTOR s.r.o.
31.01.12,12:09
Pokiaľ exmanželka odmieta veci vrátiť dobrovoľne, je možné domáhať sa svojho práva cestou súdu prostredníctvom žaloby na vydanie veci. Pokiaľ boli veci nadobudnuté pred uzatvorením manželstva, ide v danej veci o čisto vlastnícky (resp. vecnoprávny) spor, ktorý nesúvisí s manželstvom ani s BSM.
GabiZ
31.01.12,12:30
Chcela som doplniť túto informáciu, predbehol si ma, nakoľko zadavateľ má aj v inej téme problém s exmanželkou, preto som poukázala na BSM, ale samozrejme, že táto vec sa v tomto konaní nerieši, takže platí to, čo si napísal.