Tinaho
30.01.12,15:14
Ahojte Poraďáci,

som trocha schaosená, tak by som potrebovala usmerniť :)

Keď zamestnanec ukončil pracovný pomer, tak zamestnávateľ je povinný vystaviť doklad o príjme (to mi je jasné).

Existuje nejaké tlačivo, na ktorom zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia o príjme, v prípade, že je u nás stále zamestnaný, ale ročné zúčtovanie dane si bude robiť sám, alebo iný zamestnávateľ (máme zamestnaných dohodárov, ktorým RZD bude robiť "hlavný" zamestnávateľ?

Ďakujem za info.
Tweety
30.01.12,14:16
Ahojte Poraďáci,

som trocha schaosená, tak by som potrebovala usmerniť :)

Keď zamestnanec ukončil pracovný pomer, tak zamestnávateľ je povinný vystaviť doklad o príjme (to mi je jasné).

Existuje nejaké tlačivo, na ktorom zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia o príjme, v prípade, že je u nás stále zamestnaný, ale ročné zúčtovanie dane si bude robiť sám, alebo iný zamestnávateľ (máme zamestnaných dohodárov, ktorým RZD bude robiť "hlavný" zamestnávateľ?

Ďakujem za info. Dáš im rovnaké potvrdenie, ako tým, ktorí skončili PP. O to žiada v tlačive na RZD.
veronikasad
30.01.12,14:56
Pozri § 39 odst. 5 ZoDzP

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
Tinaho
01.02.12,08:22
Myslím, si že keď zamestnanec podpíše tlačivo o vykonanie RZD, tak žiada, aby som mu urobila zúčtovanie dane. Nenašla som tam možnosť, že nechcem urobiť RZD, ale chcem iba potvrdenie o príjme.

Rada sa nechám poučiť.
Tweety
01.02.12,08:27
Myslím, si že keď zamestnanec podpíše tlačivo o vykonanie RZD, tak žiada, aby som mu urobila zúčtovanie dane. Nenašla som tam možnosť, že nechcem urobiť RZD, ale chcem iba potvrdenie o príjme.

Rada sa nechám poučiť. Má dve možnosti, buď vyznačí, že žiada o RZD, alebo vyznačí, že chce potvrdenie o príjme, a vtedy nežiada o RZD, pretože buď sám podá DP, alebo oň požiada iného zamestnáv..
Tinaho
01.02.12,08:41
Prosím mohla by si mi napísať konkrétny bod Žiadosti o ročné zúčtovanie dane, kde môže zamestnanec uviesť, že nechce urobiť RZD, ale iba vystaviť potvrdenie o príjme (ja tam túto možnosť nevidím).

V bode VII. zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia, ale to je na účely poukázania 2 % dane.
Tweety
01.02.12,08:48
Prosím mohla by si mi napísť konkrétny bod Žiadosti o ročné zúčtovanie dane, kde môže zamestnanec uviesť, že nechce urobiť RZD, ale iba vystaviť potvrdenie o príjme (ja tam túto možnosť nevidím).

V bode VII. zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenie, ale to je na účely poukázania 2 % dane. Máš pravdu, je tam len žiadam o potvrdenie na poukázanie 2% dane. Takže ak nepodpísal žiadosť, RZD dane nerobíme, ale podľa § 39 odst. 5, písm c, mu do 10.2. vystavíme potvrdenie o príjme, tak ako to už uviedla Veronika vyššie..
Tinaho
01.02.12,09:18
Práve ten bod c) - do 10 februára, ak o vystavenie požiada - len som nevedela, či existuje nejaké tlačivo, na ktorom má zamestnanec požiadať do 5. februára.

Asi oficiálne tlačivo nie je.
Tweety
01.02.12,09:23
Práve ten bod c) - do 10 februára, ak o vystavenie požiada - len som nevedela, či existuje nejaké tlačivo, na ktorom má zamestnanec požiadať do 5. februára.

Asi oficiálne tlačivo nie je. Vyplýva to priamo zo zákona, netreba oň žiadať.
Tinaho
01.02.12,09:32
podľa mňa, ak chce zamestnanec vystaviť tlačivo do 10. februára, tak oň musí požiadať. To vyplýva z § 39 ods. 5 písm. c):
"do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania dane iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
suklova
18.02.13,10:28
Naša zamesntnakyňa sa v priebehu roka rozviedla. Jej manžel nás bombarduje listami o žiadosť o potvrdenie o príjme za rok 2012. Môžme mu vydať to potvrdenie aj bez súhlasu zamestnankyne? Ona s tým vyslovene nesúhlasí.
Tweety
18.02.13,10:48
Naša zamesntnakyňa sa v priebehu roka rozviedla. Jej manžel nás bombarduje listami o žiadosť o potvrdenie o príjme za rok 2012. Môžme mu vydať to potvrdenie aj bez súhlasu zamestnankyne? Ona s tým vyslovene nesúhlasí.
Potvrdenie o príjme môžete dať len zamestnancovi, ktorému ste vyplácali príjem zo ZČ. Ak on ním nebol, tak nemáte mu aké potvrdenie vydať.
veronikasad
18.02.13,10:55
Potvrdenie o príjme môžete dať len zamestnancovi, ktorému ste vyplácali príjem zo ZČ. Ak on ním nebol, tak nemáte mu aké potvrdenie vydať.
Tiež si myslím, že zamestnávatel nie je oprávnený vydať exmanželovi potvrdenie o príjme. Ak si chce uplatniť NČZD na manželku za obdobie trvania manželstva, musí si to "vybaviť" s exmanželkou.
suklova
18.02.13,13:06
Ďakujem krásne za ubezpečenie. :-)
romy16
21.02.13,11:29
Dobrý deň,
k ročnému zúčtovaniu dane mi musí zamestnanec doložiť originál potvrdenia o príjme od iného zamestnávateľa alebo stačí aj kópia? Originálne Potvrdenie dal totiž svojej manželke, aby si uplatnila NČZD na manžela.
Tweety
21.02.13,11:32
Dobrý deň,
k ročnému zúčtovaniu dane mi musí zamestnanec doložiť originál potvrdenia o príjme od iného zamestnávateľa alebo stačí aj kópia? Originálne Potvrdenie dal totiž svojej manželke, aby si uplatnila NČZD na manžela.
Potvrdenia potrebuje k svojmu RZD. Manželka si NČ uplatní tak, že v RZD uvedie príjmy manžela. Žiadala by som originál, resp. ak dá k nahliadnutiu, potvrdila by som, že súhlasí s orig.
romy16
21.02.13,18:25
Ďakujem za odpoveď.
majkaaa
27.02.15,10:33
Dobry den,
prosim vas ked podavam danove priznanie to potvrdenie o zdanitelnych prijmoch co mi dal zamestnavatel mam dat na danove spolu s danovym priznanim original alebo kopiu? Dakuje.
veronikasad
27.02.15,10:35
kopiu, originál si nechaj pre seba
majkaaa
27.02.15,10:38
dakujem :) a prosim vas doplnkove dochodkove poistenie je mozne si uplatnit ak sa platilo?
veronikasad
27.02.15,14:44
kedy bola uzatvorená zmluva ?