monikka0202
30.01.12,19:55
Prosím Vás, viete mi poradiť - ak prechádzam z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky a zostali mi z minulého zdaňovacieho obdobia pohľadávky ako si to vysporiadam? Pripočítam k príjmu za rok 2011 keďže boli uhradené v danom roku, alebo až k základu dane? A ak k základu dane, kde si to v tlačive uvediem? K položkám zvyšujúcim základ dane /r. 41 DP/ ? Ďakujme
Sylvinka08
13.03.12,14:48
Prosím o radu, chcem sa uistiť, že to robím správne.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostatok pohľadávok bol 5740,- € a záväzky 270,- €.
V roku 2011 by chcel paušálne výdavky. 5.9.12 prerušil živnosť. Príjem v roku 2011 mal vo výške 5740,- čiže výška pohľadávok.

Ja to chápem tak, že zdaním príjem za rok 2011 - 570,- € a uplatním mu paušálne výdavky.

Nemusím upravovať daňové priznanie za rok 2010?
Jana Acsová
13.03.12,15:22
Prosím Vás, viete mi poradiť - ak prechádzam z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky a zostali mi z minulého zdaňovacieho obdobia pohľadávky ako si to vysporiadam? Pripočítam k príjmu za rok 2011 keďže boli uhradené v danom roku, alebo až k základu dane? A ak k základu dane, kde si to v tlačive uvediem? K položkám zvyšujúcim základ dane /r. 41 DP/ ? Ďakujme
Základ dane upravujete o sumu daňových rezerv. Ak ste rezervy netvorili, základ dane neupravujete.
Jana Acsová
13.03.12,15:25
Prosím o radu, chcem sa uistiť, že to robím správne.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostatok pohľadávok bol 5740,- € a záväzky 270,- €.
V roku 2011 by chcel paušálne výdavky. 5.9.12 prerušil živnosť. Príjem v roku 2011 mal vo výške 5740,- čiže výška pohľadávok.

Ja to chápem tak, že zdaním príjem za rok 2011 - 570,- € a uplatním mu paušálne výdavky.

Nemusím upravovať daňové priznanie za rok 2010?Ak chcete prejsť z JÚ na percentuálne výdavky. Môžete. Bez úpravy ZD. Ak ste prerušili živnosť a neobnovíte ju do termínu na podanie daňového priznania, upravujete základ dane o všetky pohľadávky a záväzky podľa § 17/8/c.

Daňové priznanie za rok 2010 neupravujete. Pozor na úpravu základu dane z titulu ukončenia činnosti podľa § 17/9 ZoDP.
Sylvinka08
13.03.12,15:49
ďakujem za odpoveď...

podľa zákona zdaním príjmy z roku 2011, ktoré predstavujú presne tú istú sumu pohľadávok z roku 2010. Je to presne ten príjem... následne bola živnosť prerušená a zatiaľ sa neobnovila...

Bola som z toho zmätená, nakoľko v predchádzajúcich rokoch sa musel, pri prechode z JÚ na paušálne výdavky, upravovať základ dane o výšku pohľadávok a teraz som našla že sa to už nemusí robiť, tak som si to chcela overiť, či to naozaj tak je...

Ešte raz ďakujem.
Jana Acsová
13.03.12,15:51
Je to tak. Prechod nie je spojený s úpravou ZD. Neminie Vás to však z titulu ukončenia činnosti podľa § 17/9 ZoDP.
Sylvinka08
13.03.12,16:02
živnosť je zatiaľ pozastavená 5.9. 11, čiže v čase podania Danové priznania táto skutočnosť nebola ešte známa... doteraz nie je obnovená...

môžete mi bližšie vysvetliť "z titulu ukončenia živnosti podľa § 17/9 ZoDP". Evidovaný mám len krátkodobý majetok, žiaden tovar ani materiál a len tie pohľadávky 5740,- a záväzky 270,-. Tak tomu opäť nerozumiem...
Jana Acsová
13.03.12,16:16
živnosť je zatiaľ pozastavená 5.9. 11, čiže v čase podania Danové priznania táto skutočnosť nebola ešte známa... doteraz nie je obnovená...

môžete mi bližšie vysvetliť "z titulu ukončenia živnosti podľa § 17/9 ZoDP". Evidovaný mám len krátkodobý majetok, žiaden tovar ani materiál a len tie pohľadávky 5740,- a záväzky 270,-. Tak tomu opäť nerozumiem...Teraz Vás nerozumiem pre zmenu ja. Podľa § 17/9 sa skončením podnikania rozumie aj prerušenie/pozastavenie živnosti za predpokladu, že sa neobnoví do termínu na podanie daňového priznania. To je zatiaľ Váš prípad. Ak nedôjde k obnove živnosti, upravuje FO základ dane podľa § 17/8 t.j. podľa toho, či účtovala, v akej sústave, alebo či uplatňovala výdavky percentom z príjmov.

Pozrite si to ustanovenie, o ktorom hovorím.

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Sylvinka08
13.03.12,16:30
Máte pravdu, už mám v tom celom chaos aj ja.

v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, výška pohľadávok 5740,-, výška záväzkov 270,-

v roku 2011 prerušil živnosť, prechádza na paušálne výdavky 40% - zdaní príjem za rok 2011 čiže 5740,- + všetky neuhradené pohľadávky, v jeho prípade už žiadne nie sú. Nemá ani žiadne zásoby, ani žiadne rezervy.

Ja sa ospravedlňujem, ale ja mám problém čítať zákony, nemôžem za to, jednoduchšie je to pre mňa "polopate", resp. vysvetlenie zákonov.
Sylvinka08
13.03.12,16:39
Mám v tom trochu chaos, lebo nechápem logiku, keď si v roku 2010 uplatním náklady k faktúre z roku 2010, ktorú mám však zaplatenú až v roku 2011, tak či je možné následne použiť v roku 2011 paušálne výdavky na danú faktúru z roku 2010, čiže opätovne znova náklady.
Jana Acsová
13.03.12,16:45
Mám v tom trochu chaos, lebo nechápem logiku, keď si v roku 2010 uplatním náklady k faktúre z roku 2010, ktorú mám však zaplatenú až v roku 2011, tak či je možné následne použiť v roku 2011 paušálne výdavky na danú faktúru z roku 2010, čiže opätovne znova náklady.V roku 2010 ste nemali príjem. OK. Nemáte čo zdaňovať ani v prípade postupu podľa § 6/10 ani podľa § 6/14 ani v prípade JÚ. Prechádzate z JÚ na § 6/10 t.j. percentuálne výdavky. Tento prechod nie je spojený s úpravou ZD. Máte príjem z faktúry. OK. Zdaníte v roku 2011. Zároveň uplatníte percentuálne výdavky. Všetko OK.

Ale pozor, pokračujete prerušením živnosti, no a tam postupujete ako som už uvádzala.
Sylvinka08
13.03.12,16:55
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

ďakujem za odpoveď, keďže pohľadávku z roku 2010 mám celú uhradenú a nemám ani žiadne zásoby, tak nemám o čo zvyšovať ZD pri prerušení živnosti. ďakujem za Váš čas ktorý ste mi venovali.
Farks
22.06.12,05:26
Dobrý deň.

Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostali mu nespotrebované zásoby. Za rok 2011 sa mu lepšie oplatí uplatniť si paušálne výdavky. Má povinnosť za rok 2010 podať dodatočne DP kde upraví základ dane o nespotrebované zásoby? V roku 2012 svoju živnosť ukončil. Ďakujem